Верувате ли во Господ? Дали постои?

Veruvam Li Jas Vo Gospod ???


  • Вкупно гласачи
    994

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Епа ако така гледаш на работите, тогаш незнам зошто воопшто живееш.
Животот е еден...
Хахаха значи нема многу ќар од твојата филозофија .
Треба да смениш став , или поточно да немаш апсолутно никаков.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Хахаха значи нема многу ќар од твојата филозофија .
Треба да смениш став , или поточно да немаш апсолутно никаков.
Ова јас што го кажувам не е никаква филозофија и не барам јас ќар во неа.
Зошто да сменам став? Мислиш дека е погрешен? Кој дел?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Ова јас што го кажувам не е никаква филозофија и не барам јас ќар во неа.
Зошто да сменам став? Мислиш дека е погрешен? Кој дел?
Треба да го смениш ставот дека се е материја .
Покрај неа тука си и Ти :)
А кој си ти ?
 
F

Frankie Yale

Гостин
Треба да го смениш ставот дека се е материја .
Покрај неа тука си и Ти :)
А кој си ти ?
Па тоа не е мој личен став, тоа е нешто што е научно докажано... Ти си создаден од материја, јас cум, како и се друго.
Материја е се што има маса и завзема простор. Така да нема смисла Господ да постои а да не е создаден од материја (фактички да не постои)
Контрадикторно е...
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Па тоа не е мој личен став, тоа е нешто што е научно докажано... Ти си создаден од материја, јас cум, како и се друго.
Материја е се што има маса и завзема простор. Така да нема смисла Господ да постои а да не е создаден од материја (фактички да не постои)
Контрадикторно е...
Твојата свест постои а не е материја.
На науката и е задача да те доведе у таа делузија .
That who you can see , you are not that which you can observe , you are not that which you
can become aware of , you are not .

--- надополнето ---

поздрав јас ојдов у кревет
 
F

Frankie Yale

Гостин
Сакаш да кажеш дека Бог ни дал свест а не сме ја добиле ние самите?
Не е така, некогаш и ние сме немале совест, можност за самораспознавање но со еволуцијата и напредокот и тоа го добивме...
Иначе свеста е во мозокот така да и таа е материја пошто мозокот е материја, што би значело без мозок не си свесен за апсолутно ништо односно не постоиш...
Така да, според тоа, нема задгробен живот...

Pozz :)
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Eve edno interesno mislenje od eden golem um...........
http://www.taratur.com/node/17362
Жално е да се каже ама типов нема ништо освен „голем ум“... Тој веќе си ја добил „казната“ на овој свет... оти по она што го прочитав за него, мислиш Антихристот стапнал на земјата (само што овој не може ни да претне :nesvest:)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Него, од Господ?
Vernicite velat deka tie knigi se od Bog, jas licno ne veruvam deka e taka.

--- надополнето ---

Жално е да се каже ама типов нема ништо освен „голем ум“... Тој веќе си ја добил „казната“ на овој свет... оти по она што го прочитав за него, мислиш Антихристот стапнал на земјата (само што овој не може ни да претне :nesvest:)
Stvarno go mislis toa ili se zafrkavas? Pa ako site ateisti i nevernici bea kaznuvani od Bog na ovoj svet togas povekje od polovinata populacija na planetava ke bese vo kolicka kako Hoking.
Ako stvarno mislis deka Bog go kaznil da bidi vo kolicka do kraj na zivotot, togas definitivno ti e ispran mozokot.
A sto e so site onie vernici koi se vo kolicka, koi stradaat od razni strasni bolesti, neizlecivi, i umiraat prerano. Koja e pricinata za nivnata kazna?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Сакаш да кажеш дека Бог ни дал свест а не сме ја добиле ние самите?
Не е така, некогаш и ние сме немале совест, можност за самораспознавање но со еволуцијата и напредокот и тоа го добивме...
Иначе свеста е во мозокот така да и таа е материја пошто мозокот е материја, што би значело без мозок не си свесен за апсолутно ништо односно не постоиш...
Така да, според тоа, нема задгробен живот...
Pozz :)
Вака , ке кажам збор два за твојата свест(што не е апсолутно точно , Ти немаш свест Ти си свест , ама јазикот за жал ни прави ограничувања некогаш и ке продолжиме така :toe:).
Прво твојата свест(уствари Ти) си вечен , немаш креатор а науката никогаш нема докажано дека мозокот е "тајната" на свеста.
Еве уште еднаш : That who you can see , you are not that which you can observe , you are not that which you
can become aware of , you are not .

За се друго , во врска на тоа дали има Бог зависи од тебе(твојата свест) и е внатрешна потрага , а ке го најдеш кога ке се измориш од барање
и ке прекинеш да бараш.
 
F

Frankie Yale

Гостин
Никогаш го немам барано Господ и никогаш нема да се обидам зошто знам дека не постои. Постоењето на Господ иде толку против сите модерни сфаќања што малку се оние што веруваат во него зошто веруваат во него... Повеќе веруваат од несигурност и од страв да не отидат во пекол во случај он да "постои'... Тоа и е причина зошто религијата опстанала толку долго, те тера да веруваш од страв и ти дава лажни објаснувања на непознатото... Исто е и со задгробниот живот, застрашувачки е кога ќе помислиш дека ќе умреш за џабе... Ете, ќе се ожениш ќе направиш две-три деца, ќе остариш (во меѓувреме ќе починат твоите родители) и ќе умреш... Толку ти е, твоите деца ќе тагуваат по тебе и твоите внуци до некоа мера но животот ќе продолжи како и секогаш. Синовите\ќерките на твоите внуци нема да те познаваат и ќе бидеш заборавен. Религијата ти дава лажна утеха дека горе те чека вечен рај во кој ќе се обединиш со твоите сакани и се ќе биде океј... Лажна утеха... Незнам како може некој да верува во тоа, јас себеси не се сметам за некој врвен ум но доволно сум паметен за да знам дека нема седум девици да ме облеваат во мед откако ќе умрам (под услов да бидам побожен)...

Што се однесува до свеста, тоа ти е можност за воочување на работите (така некако му доаѓа), способноста да чуствуваш (петте сетила)... Значи во глобала, да бидеш свесен за работите околу тебе. И животните имаат свест (не совест), луѓето нормално имаат највисоко развиена свест која Бог не ни ја дал, сама се развила со текот на еволуцијата. И да, науката има докажано дека свеста доаѓа од мозокот, без мозокот ние не постоиме, зошто тогаш не сме свесни за ништо, мртви сме. Кога некој ќе те упука во срце не умираш веднаш (спротивно на филмовите), а кога ќе те погоди во мозок све престанува, се губи свеста, умираш и толку ти е...
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Stvarno go mislis toa ili se zafrkavas? Pa ako site ateisti i nevernici bea kaznuvani od Bog na ovoj svet togas povekje od polovinata populacija na planetava ke bese vo kolicka kako Hoking.
Ako stvarno mislis deka Bog go kaznil da bidi vo kolicka do kraj na zivotot, togas definitivno ti e ispran mozokot.
A sto e so site onie vernici koi se vo kolicka, koi stradaat od razni strasni bolesti, neizlecivi, i umiraat prerano. Koja e pricinata za nivnata kazna?
Повеќе имав намера да направам црн хумор :tapp:
А не онака како што веројатно си ме сфатил. Затоа казна ми е ставено во наводници. И затоа велам дека е жално. Што се однесува до до тоа ако сите беа казнувани на овој свет ќе имавме многу убав (и по малце можеби) досаден свет :smir:
А Хокинг... не знам зошто но не можам да се ослободам од убедувањето дека од него зборува еден исфрустриран старец во количка, кој цел свој живот го минал врзан за стол... можам да ја сфатам таа фрустрација и не ме чуди што е гневен.
А за верниците... таа е разликата меѓу нив и него. Тие веруваат дека „смртта е придобивка“ (цитат од Библијата) и не се замараат со „зошто“ туку со „потоа“. :smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
277
Поени од реакции
29
Повеќе веруваат од несигурност и од страв да не отидат во пекол во случај он да "постои'... Тоа и е причина зошто религијата опстанала толку долго, те тера да веруваш од страв и ти дава лажни објаснувања на непознатото...

Верувам во Бог, не од страв, затоа што тој Бог може еден ден да ме прати во пеколот (јас и онака сум за во пеколот, ако Бог по ЗАСЛУГА не наградува, а не по ВЕРА, МИЛОСТ И БЛАГОДАТ), туку затоа што знам и убеден сум, дека нема ништо поубаво во животот, ВЕЧНОСТА да ја поминеш во прегратките на еден СВЕТ и ПРАВЕДЕН Бог, па макар и по цена главата да ја изгубиш во овој земски и грешен свет.

Значи, немој да бидеш убеден дека Вистинските Христијани веруваат во Бог, од страв да не бидат фрлени во пеколот. Верувам, дека сите кои се чувствуваат Христијани (кои решиле да го следат Христос и да живеат христијански) , веруваат од истата причина која што јас ти ја наведов.
Направи анкета и увери се. :toe:




Со почит, Госпел.
 

bonbon4e

100% крејзи :P
Член од
4 септември 2010
Мислења
226
Поени од реакции
17
ВЕРУВАМ затоа што сама сум си докажала на себеси
 
F

Frankie Yale

Гостин
Абе океј, секој има право да верува во што сака... Јас нема ни да пробам да ве разубедам а и да сакам најверојатно не би успеал... Секој сам си одлучува... Јас одлучив да не верувам од X причини, дел се наведени погоре... Никогаш немало доказ дека Господ постои, колку што има докази дека постојат вампири и леприкони, толку има и за Господ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom