Дали вреди да се биде добар?

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Вреди, но треба да се бидете спремни за последиците. Доброто кај некои луѓе брзо се заборава.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
kaj nas ne vredi zatoa sto dobrinata se smeta za naivnost,a ne za nesto pozitivno!
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Кај нас во ова чудесна земја невреди да си добар, али јбг и ѓубре со сила да бидеш неможеш треба да си опериран од многу работи.
 
Член од
15 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
10
Дали вреди да се биде добар...
Зависи што подразбирате под тоа „да се биде добар“ - јас на пример подразбирам дека да се биде добар значи едноставно да се оди по формулата акција-реакција. Односно, за оние кои те почитуваат - имај почит, за оние кои не те почитуваат - возврати им со иста мера.
Помогни, очекувај да ти помогнат, ако не ти помогнат заборави да направиш следно нешто добро за нив.
Ако треба да бидеш со некого, биди, ако не бидат со тебе кога тебе ти треба(освен ако не се поради некоја екстра тешка причина) - избриши ги од листата на живите.
Ама пред сѐ биди си добар за себе си: не си го уништувај здравјето клукајќи се со алкохол, цигари и триста чуда(тука правам исклучок), не си ги насочувај силите, мислите на работи што се распаќе, едноставно труди се за себе, изгради се како личност, заработи си го парчето леб на маса(автоматски не биди паразит, не кради)...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
зависи..... за кого како. Битна е проценката за кого треба да се биде добар :)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Како знаеш да процениш, кој заслужува да бидеш добар?
Јас од прва на сите им давам шанса. Ако ме заебе или се понаша кретенски, како да продолжам да бидам добра со тој човек?
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.088
Поени од реакции
13.105
Јас од прва на сите им давам шанса. Ако ме заебе или се понаша кретенски, како да продолжам да бидам добра со тој човек?
Ама па од друга страна, секоја треба и втора шанса да добие. Може и ти во животот нешто ќе зезнеш и ќе бараш втора шанса. Треба да се простува и да се даде втора шанса, ако и тогаш те заебе, сфаќаш дека не се променува и дека не му е важно твоето мислење и тогаш треба да се батали :)
 

CrookedYoung93

<3 Echte Liebe <3
Член од
27 април 2013
Мислења
295
Поени од реакции
198
Тука ако си добар само луд може да те напраат,јас би рекол дека не вреди да си добар/а.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ама па од друга страна, секоја треба и втора шанса да добие. Може и ти во животот нешто ќе зезнеш и ќе бараш втора шанса. Треба да се простува и да се даде втора шанса, ако и тогаш те заебе, сфаќаш дека не се променува и дека не му е важно твоето мислење и тогаш треба да се батали :)
Јасно де. Со таквите луѓе станувам повнимателна и ако ме заебе по втор пат, тек тогаш веќе бришам се по список. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom