Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Na sportska medicina mi rekoa deka imam sum na srce! Sto da pravam???????
ке идеш на приватно или на друго место прегледај се убаво ич не се точни резултатите од спортска медицина. така му рекоа и на другар и после отиде во некоја приватна болница и утврдиа дека нема врска дека има шум.:uvo:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ако се занимаваш со спорт да речиме фудбал или ракомет
откажисе!!!
Нема врска. Има повеќе видови на шум, некои дури исчезнуваат по одредена возраст. И јас се занимавам со пливање а имам шум на срце од раѓање кој не се трга, ниту се намалува, па не прекинувам со тренинг. Кога бев на кардиолог, и реков дека имам премногу тешки тренинзи и дали може да ми наштетат некако, но таа ми рече апсолутно не, да продолжам да се занимавам со спорт, зошто така се развива кариоваскуларниот систем :)
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Na sportska medicina mi rekoa deka imam sum na srce! Sto da pravam???????
Aго тренираш нешо, најдобро е да престанеш со активноста.
Но ако многу го сакаш спортот тогаш цепај иако можно е да се одрази врз тебе т.е да имаш проблеми.
Шансите се некаде под 1%.
Јас имав другарче, заедно трениравме и му најдоа шум на срцето и овој се уплаши и престана да игра фудбал, сега пие,пуши како улаФ...:uvo:


Сега малку за мене да прашам неш.
На утакмица ме удрија со коленото во нога на радиус од 2цм од моето капаче од внатрешна страна. Тоа место е доста осетливо. Ми испадна ХЕМАТОМ(голема модрица) мислам дека се вика и местото очајно боли,не можам да го допрам. До Среда мора да заздраве.

Некое чаре за побрзо да ми помине ???:se_ molam:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Aго тренираш нешо, најдобро е да престанеш со активноста.
Но ако многу го сакаш спортот тогаш цепај иако можно е да се одрази врз тебе т.е да имаш проблеми.
Шансите се некаде под 1%.
Јас имав другарче, заедно трениравме и му најдоа шум на срцето и овој се уплаши и престана да игра фудбал, сега пие,пуши како улаФ...:uvo:
Друже и јас имам шум од раѓање, а пливам по 10 километри на ден па ништо не ми е. Дури како што одминува тренингот имам се` повеќе и повеќе добивам сила. Подобро да спортува човекот отколку како другар ти да се оддаде на пороци, фала богу.
Сепак, нека си се консултира со повеќе кардиолози најдобро.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
За шум на срце на Спортска медицина има милион случаеви. Тие од таму наоѓаат шум на срце во 70 % од случаевите и најчесто тие се погрешни резултати ако се иде на друго место. Подобро е да си побараш второ мислење.
 

kat

Член од
23 јануари 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
pomos

vece ne mozam da glumam veselost koga znam deka tatko mi treba da pravi 3 operacija za nekolku dena :toe:
kako vie bi glumele veselost:pipi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Да ве прашам вака:

Во последно време, си легнувам многу рано, накај 19, 20 часот и станувам наутро во 6 часот но и покрај тоа не се чувствувам наспана. Еве на пример вчера, си легнав во 17 часот, а во 6 утрината едвај станав за на училиште. И денес ќе легнев порано, да не се напиев кафе.
Дали имам недостаток на нешто во мојот организам или се работи за некој вид на замор?
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Да ве прашам вака:

Во последно време, си легнувам многу рано, накај 19, 20 часот и станувам наутро во 6 часот но и покрај тоа не се чувствувам наспана. Еве на пример вчера, си легнав во 17 часот, а во 6 утрината едвај станав за на училиште. И денес ќе легнев порано, да не се напиев кафе.
Дали имам недостаток на нешто во мојот организам или се работи за некој вид на замор?

Можно е да имаш некаков недостаток, најчесто тоа се регулира со исхрана или имаш напорни тренинзи незнам.
Патем и мене ми се случува слично но многу ретко.
Имав еден професор во основно кој кажа една работа за оваа појава, никогаш го немам ова испитано нити сум прашал некој доктор но неговата теза беше интересна и ќе ја паметам.
Он рече дека не треба да се спие во соба со многу електронски уреди бидејќи го нарушуваат човековиот сон.
 
Член од
3 ноември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Нема врска. Има повеќе видови на шум, некои дури исчезнуваат по одредена возраст. И јас се занимавам со пливање а имам шум на срце од раѓање кој не се трга, ниту се намалува, па не прекинувам со тренинг. Кога бев на кардиолог, и реков дека имам премногу тешки тренинзи и дали може да ми наштетат некако, но таа ми рече апсолутно не, да продолжам да се занимавам со спорт, зошто така се развива кариоваскуларниот систем :)
да,ама сепак мислам дека ке се одрази на здравјето со оглед на тоа,еве на пример ако тренира фудбал,секој тренинг испод 10 километри и повеке трчање не е дечкото.така да со шум мислам дека не треба да се преоптоварува толку много.
пошо сепак фудбалските тренинзи потешки се од пливањето,нели?
знам и јас сум фудбалер и знам како е
но сепак јас иам други проблеми со здравјето ама океј е:toe:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Да ве прашам вака:

Во последно време, си легнувам многу рано, накај 19, 20 часот и станувам наутро во 6 часот но и покрај тоа не се чувствувам наспана. Еве на пример вчера, си легнав во 17 часот, а во 6 утрината едвај станав за на училиште. И денес ќе легнев порано, да не се напиев кафе.
Дали имам недостаток на нешто во мојот организам или се работи за некој вид на замор?
може те урочил некој , гадна работа е тоа . Се чуствуваш омалаксан, изнемоштен, неможеш да спиеш итн. :smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
анемија, депресија, стрес, може да има повеќе причини за тоа. наједноставно во моментов е да направиш една крвна слика и да провериш дали сите вредности се ок, низок хемоглобин знае да даде такви симптоми.

Да ве прашам вака:

Во последно време, си легнувам многу рано, накај 19, 20 часот и станувам наутро во 6 часот но и покрај тоа не се чувствувам наспана. Еве на пример вчера, си легнав во 17 часот, а во 6 утрината едвај станав за на училиште. И денес ќе легнев порано, да не се напиев кафе.
Дали имам недостаток на нешто во мојот организам или се работи за некој вид на замор?
 
А

Ајсшутер

Гостин
Незнаев каде да го сместам постов али ме интересира околу Хепатит Б како се пренесува дали се лечи и што се користи како превенција.
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
2
Незнаев каде да го сместам постов али ме интересира околу Хепатит Б како се пренесува дали се лечи и што се користи како превенција.
toa e virusno zaboluvanje na crniot drob,se prenesuva preku krvta(popravanje/vadenje zab,primanje krv,seksualen kontakt i najverojatno postoi uste nekoj nacin,no uste ne e otkrieno).Se leci,ama ne sekogas.Ponekogas organizmot ne moze da se izbori protiv virusot,pa toj ostanuva da "zivee" vo crniot drob i doveduva do negovo unistuvanje t.n. ciroza(se javuva i kaj alkoholicarite),koja isto vodi do unisuvanje na crniot drob,a bez nego ne se zivee.Da ne te plasam,prevencija e zastiten seks,odberi dobar zabar,krvta veke ja proveruvaat pred transfuzija taka da na toj nacin veke retko se faka.I za kraj najsigurno,vakcina!
 
А

Ајсшутер

Гостин
toa e virusno zaboluvanje na crniot drob,se prenesuva preku krvta(popravanje/vadenje zab,primanje krv,seksualen kontakt i najverojatno postoi uste nekoj nacin,no uste ne e otkrieno).Se leci,ama ne sekogas.Ponekogas organizmot ne moze da se izbori protiv virusot,pa toj ostanuva da "zivee" vo crniot drob i doveduva do negovo unistuvanje t.n. ciroza(se javuva i kaj alkoholicarite),koja isto vodi do unisuvanje na crniot drob,a bez nego ne se zivee.Da ne te plasam,prevencija e zastiten seks,odberi dobar zabar,krvta veke ja proveruvaat pred transfuzija taka da na toj nacin veke retko se faka.I za kraj najsigurno,vakcina!
Не е за мене само прашував инаку ме интересира доколку човек ја има што ќе бидат пречките и дали влијае на спортската активност и дали доколку ја имаш може да се прими вакцина ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom