Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Луѓе дај кажете лек за смирување на егзема : ме дојаде деновиве. Веќе 6 години имам атопичен дерматитис на рацеве и кога ме фаќа криза ептен е тешко да се ослободи човек од нејзе. Ми се иде да ја соблечам кожава :pishtoldz
 

baldzi

Fascination Never Ends!
Член од
16 јуни 2006
Мислења
176
Поени од реакции
3
Дали си пробал да се лекуваш со кортикостероиди?
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Имам страшен проблем кога се менува времето (какво што е деновиве) - ужасна болка во колената. Бев на доктор, ми рекоа да ги снимам.На снимката се е во ред, а боли не можам по скали да се симнам. Можно ли е да е реума уште сега????:raz:

Kolku godini imas? Ako si vo pubertet moze da ti e od rastenjeto.
Mene taka mi se slucuvase 5-6 odd...nemozev na noze da stojam.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Минатата недела ми се јави силна болка во половината и тоа толку голема болка што не можам да се наведнам..., само во исправена состојба не ме боли...и тоа се случува последните 2 години, највеќе 2 пати во текот на годината, од настинка не е.... Одамна правев М.Р. на рбетниот столб но ништо не најдоа, еве пред некој ден правев целосна анализа на крвната слика и ништо не најдоа...Што ли ќе е којзнае...
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Последниве 2-3дена секое утро ме боли глава и ако запалам барем една цигара(ги откажувам) ми се повраќа и се фушим,ова симптоми на некоја болест или нешто друго?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Последниве 2-3дена секое утро ме боли глава и ако запалам барем една цигара(ги откажувам) ми се повраќа и се фушим,ова симптоми на некоја болест или нешто друго?
Ова што го пиша може да укажува на неколку работи:премореност, неправилна положба на телото додека спиеш..., настинка или пак можеби имаш проблеми со синусите...најчесто синусите знаат така да предизвикуваат главоболка...:salut:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
molam kazete lek za akni, za prv pat vo zivot gi imam, probav klindamicin i nisto , ispitav ktvna slika , eho na jajnici se e vo red !! imam 28 godini .
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
за Macedalien

Луѓе дај кажете лек за смирување на егзема : ме дојаде деновиве. Веќе 6 години имам атопичен дерматитис на рацеве и кога ме фаќа криза ептен е тешко да се ослободи човек од нејзе. Ми се иде да ја соблечам кожава :pishtoldz
Од кортикостероидите нема како да нема ефект. Е, сеа има и уште нешто. Тие се јаки лекарски средства што освен причината го уништуваат и локалниот имунитет. После терапијата со кортикостероиди се создава плодно место за габични, вирусни инфекции и точно тогаш треба највеќе да се внимава. Треба да се изнајде причината за атопискиот дерматит, поточно дразнителот. Во многу случаи тоа се средства за лична хигиена со непознат состав, средства за миење садови, перилни препарати. По време на користење на кортикостероидите, а и долго време после нив не треба кожата да има контакт со споменатите иританси.
Ако многу време се мачиш со кортикстероидите, би те советувал да пробаш со салицилна маст. Со сигурност ќе ги снема тие меурчиња што те чешаат (везикулите), а и драстично ќе се подобри ситуацијата и доколку не дозволиш контакт со горенаведените иританси.
 

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
molam kazete lek za akni, za prv pat vo zivot gi imam, probav klindamicin i nisto , ispitav ktvna slika , eho na jajnici se e vo red !! imam 28 godini .
Klindamicin-от би требало да ти помогне, освен во случаите на хормонален дисбаланс. Провери ги хормоните!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
GRLO pomagajte

Ne mozam da jadam mi oteklo grloto ...sto da jdam da pijam da pomine

nesakam lekarstva samo ako mora

Znaci dali e dobro da jdam sladoled ladno ?

Dajte nekoj sovet oti umrev
 

Тањушка

pretty mama
Член од
17 јануари 2006
Мислења
365
Поени од реакции
29
Да јадеш сладолед не е добро иако сум слушала дека во некои земји јадат сладоледи и пијат кока-коли со мраз.

Треба да пиеш млаки напитоци и да лижеш пастили за грло. Јади пилешка супа ако не можеш друго, тоа е добро против настинка. И секако, некаков прополис или нешто слично на база на мед. Јас ставам и еден спреј за грло проанги и ми помага. А најдобри од се` за грло се овие:
imp_3001511.jpg
Ајде на здравје :pipi:
 

Bertone

Автомобилски Дизајнерски Гуру
Член од
1 октомври 2007
Мислења
808
Поени од реакции
6


Прво Прополис диркетно в грло капни си...едно 10-тина капки и повеке...и после шмукај Стрепсилс...со гаранација ќе ти помини за саат време...
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Хммм,и ја многу често го иам истиот проблем и последен пат коа заглавив ептен докторката ми рече да зеам 3% хидроген и да растворам во малце вода и да праам гаргара со тоа еднаш до двапати дневно и одма после тоа со бетадине за уста и грло,веднаш помага :smir:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Fala decki

Nego imate li nesto samo so ishrana kako ja da prebolam ova osven samo supi da jadam pileshki ?

Mene mi rekoa jadi sladoled i toa mnogu ja zacuden uste go merkam sladoledot u frizider ...

U sekoj slucaj fala za sovetite
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom