Ај на чај!

Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
пијам чај и лето и зимо од све овошни најмногу сакам
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Чаеви

Чајот е веројатно една од најстарите напивки во човечката историја. Го има во сите делови на светот. Постојат различни видови на чаеви - студени (ледени), овошни, билни и сл. Во некои култури имаат мошне важна улога - нивната конзумација е издигната на ритуал - Англија, Кина, Јапонија, но и во Русија, Индија и во други краишта. Чаевите се познати по тоа што помагаат при лечењето на разни болести, имаат превентивна улога и сл.
Јас ги пијам. Сум пробал зелен, од липа, од кантарион, црн, од нане, маточина, шипинка, жалфија, камилица и повеќе овошни. Го пијам со мед. Но сакам да направам и експеримент со рум, мед и млеко.
А вие? Дали воопшто пиете чај :smir:?
 

ме ─╤╦︻ спука

╲╲╲╲╲╲CS,WE7,CR9 ╱╱╱╱╱╱
Член од
13 април 2010
Мислења
143
Поени од реакции
2
Dali postoi caj od nekoe ovosje samo da ne bide fabrikuvano so nekoe vestacko gubrivo ,tuku prirodno na primer stebloto ili samo cvetot da se stavi vo casa da se naprai?
 
Член од
14 февруари 2010
Мислења
264
Поени од реакции
52
Чајот е веројатно една од најстарите напивки во човечката историја. Го има во сите делови на светот. Постојат различни видови на чаеви - студени (ледени), овошни, билни и сл. Во некои култури имаат мошне важна улога - нивната конзумација е издигната на ритуал - Англија, Кина, Јапонија, но и во Русија, Индија и во други краишта. Чаевите се познати по тоа што помагаат при лечењето на разни болести, имаат превентивна улога и сл.
Јас ги пијам. Сум пробал зелен, од липа, од кантарион, црн, од нане, маточина, шипинка, жалфија, камилица и повеќе овошни. Го пијам со мед. Но сакам да направам и експеримент со рум, мед и млеко.
А вие? Дали воопшто пиете чај :smir:?
И јас сум љубител на чаеви мислам дека не ти се споменати чаевите од брусница, хибискус и црна рибизла. Вкусни се посебно чајот од црна рибизла.
 
H

HITCH

Гостин
Од Алкалоид „Good Nature“ од шумско овошје, од праска, од јагода:vozbud: :vozbud: :vozbud: а ако сум настината од нане или камилица :pos: :pos: :pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
....
Јас ги пијам. Сум пробал зелен, од липа, од кантарион, црн, од нане, маточина, шипинка, жалфија, камилица и повеќе овошни. Го пијам со мед. Но сакам да направам и експеримент со рум, мед и млеко.
А вие? Дали воопшто пиете чај :smir:?
НЗ, дали ги имаш пробано овие чаеви, доколку НЕ- ти препорачувам да ги направиш - бидејќи се фантазија

Руски чај
(за 1 шоља )

1 шоља вода
1 кесичка црн чај
1 каранфилче
малку цимет
1/4 портокал
1/4 лимон
шеќер по желба

Водата се зоврива.Каранфичето со малку изрендана кора од портокал се става во парче газа (како еден вид ќесичка) и се прелива со зовриената вода.Се остава 10 мин.поклопен со нешто.Па му се додава сокот од портокал и лимон малку цимет и шеќер.
**********************************************
**********************************************


Чај од јагоди

5 кесички црн чај
1/2 литар вода
50 ml сок од лимон
50 g шеќер
3 лажици сируп од јагоди
6 кандирани јагоди

Кесичките од црн чај се преливаат со зовриена вода и во поклопен сад се оставаат да одстојат 3 минути.Нив ги вадиме и додаваме сок од лимон , шеќер и сирупот од јагоди, а по желба и кандирани јагоди
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Пијам кога ми се пие, најчесто шумско овошје или хибискус :toe:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
охоо чај ми е класика. Појќе пием чај него кафе по кафиќиве :)
 
H

HITCH

Гостин
Не пребирам чај, пијам секакви чаеви. Изминатиов период пијам од шумско овошје и од праска од Алкалоид :smir: Чајот ми е ко замена за кафето :back:
 

Annath

Полуактивен член.
Член од
11 јуни 2010
Мислења
338
Поени од реакции
42
Не пијам многу чај.
Дома пијам само кога сум болна, или некој од семејството е болен, му правам друштво.
По кафичи, понекогаш кога сум предозирана од кафе, и може да нарачам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Чај закон!!! нане, липа, Хибискус, шипка,турски..ма секаков! :vozbud: поготово со мед! шеќер никако!

Строго избегнвајте чаеви од филтер кесички!! воопшто не се корисни па дури и штетени, само природен. Поготово тие "Овошните"
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Чај закон!!! нане, липа, Хибискус, шипка,турски..ма секаков! :vozbud: поготово со мед! шеќер никако!

Строго избегнвајте чаеви од филтер кесички!! воопшто не се корисни па дури и штетени, само природен. Поготово тие "Овошните"
Првпат слушам за ова со филтер кесичките, јас па само таков пијам од филтер кесичка зашто друг и немам :(
Инаку oбожавам чај и го пијам и во лето и во зима, најчесто како замена за утринско кафе. Најчесто пијам чај од нане или зелен чај зашто е многу здрав ама има одвратен вкус али јбг, ќе стаиш малку мед да ублажи. Овошни чаеви многу ретко
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Строго избегнвајте чаеви од филтер кесички!! воопшто не се корисни па дури и штетени, само природен. Поготово тие "Овошните"
А ако се извадат од ќесичка пак се штетни?
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Строго избегнвајте чаеви од филтер кесички!! воопшто не се корисни па дури и штетени, само природен. Поготово тие "Овошните"
Ај дај образложи во што е проблемот во филтер кесичките.
И зошто не се корисни, а поготово штетни?
И зашто овошните сметаш дека посебно шететни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom