Дали вреди да се биде добар?

Член од
14 февруари 2013
Мислења
584
Поени од реакции
704
Вреди се разбира. Има ли нешто поубаво од тоа да се осеќаш чист пред себе си ако ништо друго? Не е важно кој го гледа тоа. Она што е важно е дека ќе живееш полн и среќен живот исполнет со многу позитивна енергија која ќе те направи многу среќен, комплетен и остварен човек. :)
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Тоа, „добрина“ е многу релативно. За еден си добар, за друг си лош, нели?
Сите општествени вредности се релативни.
Секако, постои начин да се прави само онаа „добро“ без другото. Во таков случај, нема причина да не се биде добар, нели?
Зошто да не? Ако ништо друго, барем и ти и оној кон кој си бил добар ќе бидете задоволни.
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
32
Поени од реакции
8
Како повеќето од нас и јас мислам дека сум добар човек, и знам дека имам направено доста добри дела. Меѓутоа некако ми изгледа како секое добро што сум го направила со лошо ми се вратило :confused: многу пати сум рекла дека ми е џабе, што и да направам, но пак и пак продолжувам да се надевам и верувам дека сепак кога ќе направам нешто добро кога и да е и како и да е ќе ми се врати. Макар и да не е така знам дека во тој момент бар се чувствувам и јас добро. :P
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Па вреди ако сакаш да се чувствуваш добро ти како личност. Инаку во многу случаи се покажало дека секое добро со лошо се враќа... Али јбг...такви се луѓето, себични и завидливи и ретко се наоѓа некој што стварно може да се нарече добар човек... Но сепак да се биде добар е доблест што не секој ја поседува и треба да си горд на тоа
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
За овдека мислам во Македонија не вреди зашто се злоупотребува и повеќе те газат и те повредува.Тоа е така бидејќи овдека моралните вредности се заменети со материјални и почитување на личноста воопшто не постои а резултат на тоа се е простиот и неписмен народ што останува овдека и што живи во нереален свет исполнет со омраза ЗАВИСТ и КОРИСТ.А и менталитетот некако ни се смени градиме некои лажни успеси(за оние со плиток мозок и разбирање) на сметка на други и газиме преку нив.
Затоа мојата дефиниција е се однесувам исто како ти што се однесуваш спрема мене не ми прави штета не ти правам штета кратко кажано
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
32
Поени од реакции
8
Јас сепак си стојам зад тоа дека треба да се биде добар. :) Животот е многу чуден и интересен, па кога најмалце очекуваме а најмногу ни треба добрината се враќа... макар и да не е така, во тоа сакам да верувам и така некако најдобро ми изгледа па си се држам за тоа. :LOL:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Tреба да се биде паметен кога да се биде добар, едноставно така фунцкионира светот, ке се изгориш ако си добар кога не треба.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Премногу добрина не е на арно, со тие шо ти значат да, другите мање битно...
 
Член од
19 декември 2013
Мислења
236
Поени од реакции
152
Не вреди.
Биди лош денес и сите ќе ти го лижат гзот.Биди добар ии ќе бидеш газен од сите.
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Tреба да се биде паметен кога да се биде добар, едноставно така фунцкионира светот, ке се изгориш ако си добар кога не треба.
This.
 
Член од
27 септември 2013
Мислења
199
Поени од реакции
162
Во денешно време...не вреди да си добар..сите го искористуваат тоа...коа си добар,икрен.....и го искористуваат тоа..биди ЃУБРЕ...повеќе ќе те сакаат ;)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
тактично добар, вреди!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Ако целта ви е повеќе да бидете сакани, почитувани, да бидете лајна од луѓе, бидете копуци, шупци и во глобала опалува.

Најдобра комбинација е со добрина да успеете да бидете истото од погоре, само да не сте шупци и копуци.

Друга добра комбинација е да бидете добар затоа што вас така ви е убо на душичката, па макар и некој тоа да не го цени и почитува, да си имате некое внатрешно задоволство за вас.

Шо значи, бидете добри.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom