Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Истото го дава, дека на 16 декември се испратени од Прага и толку.
И кај мене стои истиот датум 16.12 за две пратки ама нема ништо,бев до пошта денес и службеничаката ми вика нема ништо стигнато една недела изгледа поради маглата не праќале и празен беше сефот што им стигаат пратките.Така да ќе почекаме малку поради празнициве.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Ау ау, фама се дигнало овде, јас чекам 50 дена... не можев да издржам веќе, па им пишав.

Сите пратки значи каснат, па ваљда има некој застој. Само се надевам не залутале и дека ќе стигнат кај и да е. Останува само да чекаме и да се надеваме :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Истото го дава, дека на 16 декември се испратени од Прага и толку.
Пешки да идеше поштарот до сеа ќе беа стигнати :D.на еден пост на претходна страна(49та страна на топ) видов од прага до мк за 2-3 дена стигаат.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Имам нарачано патики од алиекспрес. На тракингот стои дека се испратени од Кина, стигнати во прага и потоа испратени од прага на 16 декември. Оттогаш нема никакво ново известување. Можно е сеуште да се транспортираат од Прага, еве веќе 15 дена или нешто не е во ред со тракингот?
И јас имам иста пратка така на 16 од прага , не е стигнат авионот уште :) Би требало понеделник или вторник да стигнат.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Пешки да идеше поштарот до сеа ќе беа стигнати :D.на еден пост на претходна страна(49та страна на топ) видов од прага до мк за 2-3 дена стигаат.
Хахах да се сложувам затоа прашав да не нешто не е во ред со тракингот но гледам имало и други како мене. Сигурно има застој во пратките, да се надеваме дека во јануари кај и да ќе стигнат :)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Застој има само во македонија, во САД сите пратки навремено си стигнуваат. Паметно им беше што американциве не праќаа ништо кај нас. Прашање на време е кога таа политика ќе ја прифатат сите продавачи. Нашиве поштари се потепаа од крадење пратки.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Застој има само во македонија, во САД сите пратки навремено си стигнуваат. Паметно им беше што американциве не праќаа ништо кај нас. Прашање на време е кога таа полотика ќе ја прифатат сите продавачи. Нашиве поштари се потепаа од крадење пратки.
Во америка крадење на пошта е федерален прекршок - многу сериознa работа
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Истото го дава, дека на 16 декември се испратени од Прага и толку.
Обично им треба околу една недела од Прага да стигнат кај нас. Ама имајте во предвид дека таму сега беа празници а одозгора на тоа аеродромот наш е повеќе време затворен отколку отворен, а сега ќе фатат празници и кај нас, така да трпение-спасение. Секоја година овој период пратките подолго патуваат.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Ете, сега го сретнав поштарот... има ли нешто го прашав. Рече "Не, сеуште не. Кога ќе стигнат ќе ти го донесам."

Нездрава работа. А баш си реков бар за нова година како поклонче да ми дојде...
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Од 7-ми Ноември чекам 4 порачки од DX.com, уште не е стигнато... толку ли има гужви??? :confused:
Друже еве и ја чекам уште се стигнати од средина на ноември и незнам дали да им пишам што како. Тебе ти стигнаа?



Мене ова ми е на dealextreme и уште нема ништо нигде. Првиот пат ми стигна на оваа адреса (летото, за две недели) сега ми вика дека е full shipped ама нема ништо. Им пишав на live chat и ми рекоа дека стигаат најчесто за 2 до 6 недели и ако можам да почекам уште 1-2 недели максимум и после да им пишам пак
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Друже еве и ја чекам уште се стигнати од средина на ноември и незнам дали да им пишам што како. Тебе ти стигнаа?



Мене ова ми е на dealextreme и уште нема ништо нигде. Првиот пат ми стигна на оваа адреса (летото, за две недели) сега ми вика дека е full shipped ама нема ништо. Им пишав на live chat и ми рекоа дека стигаат најчесто за 2 до 6 недели и ако можам да почекам уште 1-2 недели максимум и после да им пишам пак
Отворив јас ticket, чекам да ми вратат... има ticket да отвориш ако у случај не ти стигне производот, не функционира, и слично..

Линк: https://cs.dx.com/ticket/index
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Отворив јас ticket, чекам да ми вратат... има ticket да отвориш ако у случај не ти стигне производот, не функционира, и слично..

Линк: https://cs.dx.com/ticket/index
Чим ти вратат пиши тука или во порака што и како ти вратиле да видам што да правам јас
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Јас чекам 16 пратки, обично ми стигаа од 25-30 дена али сега немаа абер од ниедна пратка, дремат по аеродроми, само една ми е стигната до Швајцарија и таа стои 10 дена таму, а обично чим влезат во Европа, стигаат за 2-3 дена.
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Денеска ми стигна една пратка ,на тракингот видов дека е во Скопје, поштар не ми ја донесе до врата,отидов до пошта, прашав и тука беше.Уште утре што стигне стигне ,ако не од среда после празниците.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom