Како да се откажете од цигарите?

Член од
11 август 2008
Мислења
36
Поени од реакции
6
Дали има некој информација за тоа дали се продаваат никотински мастики во Скопје (знам дека има во некои аптеки лепенки, ама тој начин ми е некако гаден, да се лепам со лепенки ко наркоман)? Би сакал да пробам со нив да ги откажам цигариве, пошто веќе 3 пати безуспешно пробувам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
59
Поени од реакции
22
Во Охрид има во повеќето аптеки. Провери во Зегин. Или кој и да ви се други поголеми аптеки.
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Дали има некој информација за тоа дали се продаваат никотински мастики во Скопје (знам дека има во некои аптеки лепенки, ама тој начин ми е некако гаден, да се лепам со лепенки ко наркоман)? Би сакал да пробам со нив да ги откажам цигариве, пошто веќе 3 пати безуспешно пробувам.


Никакви мастики нема да ти помогнат. Ќе жвакаш и ке дожвакаш. И пак ке им се вратиш. Испробано е и со лепенки и со мастики и со се. Али можда и ке запали кај тебе. Гуд лак
 
Член од
11 август 2008
Мислења
36
Поени од реакции
6
Никакви мастики нема да ти помогнат. Ќе жвакаш и ке дожвакаш. И пак ке им се вратиш. Испробано е и со лепенки и со мастики и со се. Али можда и ке запали кај тебе. Гуд лак

Имам слушнато позитивни критики за нив, па затоа сакам да пробам. Уште ако знаеш и колку пари е пакетче (со колку мастики во него), супер :)
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Врска немам ќе те лажам само,мама ги носеше дома едно време ти кажувам има 5 години, и земав од кај неа демек ај заедно ќе ги откажеме.. Јок бре брате, цигара се откажува ко шо кажав, рас-рас. Да немаш ни воља ни потреба со нешто да ја замениш туку да ја третираш како нешто кое не ни постоело у твојот живот. Истото и со лепенки беше, носеше лепенки за рамо дома..дрн дрн. Држам среќа да се откажеш без многу кризирање ;)
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
684
Поени од реакции
1.193
Едноставно не пушиш.
Решаваш од утре не палам и седиш на зборот.

Така ја се откажав еве веќе 5-6 месеци немам запалено. :D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Прво намалив на послаби цигари, па на 1-2 на ден и пота многу лесно беше да ги откажам.
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
За страсните пушачи, треба некое тешко ср*ње да ви се деси, некоја не дај боже болест или слично па да ги оставите цигарите...
Татко ми така кога била бебенце сестра ми, она се разболела ваљда и димот имал влијание ...И така му пукнал филм станал земал цигарите и фрлил од балкон ..рекол нема моето дете да пати ради некоја лоша навика и глупост........И еве до ден денес нема НИЕДНА запалено од тогаш..
Треба нешто да ве раздрма дебелооо, за да сватите дека се труете..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
51
Кај мене на работа дојде нова колешка..ем убава, ем паметна, ем 15 години помлада од мене...си пушеше така девојчето некое време и вика еден ден, јас ги откажувам...и стварно ги откажа...а јас си реков,кај ги има сите погоре наброени карактеристики,туку има и поцврст карактер од мене???.. е неќе моќи богами.... во фебруари 2014 ќе славам безцигарска годишнина...(y)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Денес, втор ден како не пушам. Не барам помош или препораки у стилот никотински мастики или лепенки. Само се фалам дека сум 2 дена без цигари и сега за сега не осекам ништо подобро или полошо на физички план, a освен шо ми се пуши од време на време не осекам ништо ни на психички план. Сега за сега е лесно, па ке видиме понатаму.
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
323
Поени од реакции
248
За страсните пушачи, треба некое тешко ср*ње да ви се деси, некоја не дај боже болест или слично па да ги оставите цигарите...
Татко ми така кога била бебенце сестра ми, она се разболела ваљда и димот имал влијание ...И така му пукнал филм станал земал цигарите и фрлил од балкон ..рекол нема моето дете да пати ради некоја лоша навика и глупост........И еве до ден денес нема НИЕДНА запалено од тогаш..
Треба нешто да ве раздрма дебелооо, за да сватите дека се труете..
Немора некое тешко срање да се деси (како на приемер рак) доволна е и хроничната кашлица од која не ќе можеш ни да се наспиеш како треба. А и другите нема да можат да заспијат од тоа ревење- читај кашлање :)
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Море џабе е, и сум кашлал како магаре, и сум хрчел сум се гушел у сон и наеднаш од сето срање шо ке ми се собере сум станувал и сум повраќал како свиња и џабе е, ако не веднаш ама утрото одма цигарата и кафето. Ако пушач како пушач сам не се реши се е џабе и здравствено и физички и психички итн....

Јас на пр. покрај сите срања што ми се случувале со цигарите и многу многу лоши работи не сум ги оставил никогаш, ми се случи убава работа за да ги оставам т.е. ми се роди бебе, и поради него сега почнав повеке да се чувам пошто знам дека ке му требам (бидејки јас сум растен без татко и знам кое срање е тоа) а штом порасне и се осамостои (баш пред некој ден ова на жена ми и зборев) одма, удри бригу на весеље.... нормално, ако до тогаш постојат цигарите, и дрогата и алкохолот и се.... т.е. ако постоиме и ние воопшто....:)
 
Член од
27 октомври 2013
Мислења
323
Поени од реакции
248
Море џабе е, и сум кашлал како магаре, и сум хрчел сум се гушел у сон и наеднаш од сето срање шо ке ми се собере сум станувал и сум повраќал како свиња и џабе е, ако не веднаш ама утрото одма цигарата и кафето. Ако пушач како пушач сам не се реши се е џабе и здравствено и физички и психички итн....

Јас на пр. покрај сите срања што ми се случувале со цигарите и многу многу лоши работи не сум ги оставил никогаш, ми се случи убава работа за да ги оставам т.е. ми се роди бебе, и поради него сега почнав повеке да се чувам пошто знам дека ке му требам (бидејки јас сум растен без татко и знам кое срање е тоа) а штом порасне и се осамостои (баш пред некој ден ова на жена ми и зборев) одма, удри бригу на весеље.... нормално, ако до тогаш постојат цигарите, и дрогата и алкохолот и се.... т.е. ако постоиме и ние воопшто....:)
Ти изгледа ептен си заглавил со цигарите и си 10 пати поголем зависник од мене :) Јас откако ги имав овие кашларски напади - така да ги наречам , несакам ни да помислам на цигара а камо ли да запалам. Ти незнаеш што беше тоа. Цела ноќ да се кашла непрестајно :(
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Абе ти кашлаш оти не ти се погодени цигарите. :)) И каква цела една ноќ, шо збориш, абе со години, секоја ноќ кашлав, нарочито додека пушев west light е после тоа сменив на winston blue и се намирив малку. Абе навечер у 2-3 сум станувал и ке идам на тераса ке дувнам едно цигарче и ке си легнам пак.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Јас сум на пример непушач у мојата потсвест,а пушам веќе 4 год минимум по една кутија на 2 дена....но дома никогаш не сум запалил цигара,макар и 24h да седам дома(немам никакви забрани од дома или сл.).

Зошто нагласив потсвест....пошто ако ти го прешалташ мозокот дека коа си дома цигара никако....тогаш и самата психа ќе направи сите навики да не ти поттикнуваат од цигарите кога си дома.

Е сеа кој се тие навики кој што ни ги креираат навиките дома......со кафе цигара....после јадење цигара....пред спиење цигара.(и тука се појавуваат оние екстремни фази каде што се најадуваш за да може посладок да ти биде цигарот....или си вариш кафе за да испушиш некој цигар плус...нормално сето тоа е несвесно)

Ако станете непушач за дома....тогаш вие ќе имате контрола над сите идни ситуации при секое палење на цигара.Значи пример ако си кај некој на гости што не се пуши,ќе издржите и 7h без да ви текне на цигара(и мал милион други ситуации).

Е ако успеете во ова,тогаш нема ни да имате некоја голема потреба да ги откажете цигарите....пошто драстично ќе го намалите бројот на цигари, на никого нема да му сметате,а башка и ќе пушите само кај што ќе има услови и во друштво.

Целта ми е на сите пушачи да им дадам ко некој вид на совет да ги прескокнат оние страшни кризи кои ќе мораат да ги претрпат доколку планираат нагло откажување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom