Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Го реши ли некој динамичкото алгоритми од вториот/третиот термин ? :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Го реши ли некој динамичкото алгоритми од вториот/третиот термин ? :)
И првиот и вториот термин имаа лесни за динамичко, за третиот не го знам текстот, ама четвртиот термин имаше доста потешка задача. Како извадена од codefu натпревар беше и 99% сум сигурен дека никој не ја реши ни делумно од четврт термин.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
И првиот и вториот термин имаа лесни за динамичко, за третиот не го знам текстот, ама четвртиот термин имаше доста потешка задача. Како извадена од codefu натпревар беше и 99% сум сигурен дека никој не ја реши ни делумно од четврт термин.
Е за тој термин мислев, пошто познавам некои луѓе кои ете оделе по натпревари и такви работи, едвај по 3-4 излеза им поминале... Иначе јас бев во третиот, задачата беше од дадена низа со N елементи да се изберат К елементи, така што сумата на апсолутните разлики помеѓу првиот и вториот, вториот и третиот... к-1-иот и к-тиот да биде максимална.
На пример ако N = 7 и дадена е низа 1 6 3 4 9 2 1, треба да ги земеш 1 9 1 и максималната сума ќе ти биде 16.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Е за тој термин мислев, пошто познавам некои луѓе кои ете оделе по натпревари и такви работи, едвај по 3-4 излеза им поминале... Иначе јас бев во третиот, задачата беше од дадена низа со N елементи да се изберат К елементи, така што сумата на апсолутните разлики помеѓу првиот и вториот, вториот и третиот... к-1-иот и к-тиот да биде максимална.
На пример ако N = 7 и дадена е низа 1 6 3 4 9 2 1, треба да ги земеш 1 9 1 и максималната сума ќе ти биде 16.
Заборавив да додадам, ова е решението ако К=3 :)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
да, слична беше кај сите.. штом си решил една супер си :D , освен ако не се бореше за оцена поголема од 6..
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
да, слична беше кај сите.. штом си решил една супер си :D , освен ако не се бореше за оцена поголема од 6..
Абе генерално првата и третата задача не беа тешки. Бараат основни познавања на ред и листи. Како на лаб што беа. Ама динамичкото е сосема друга приказна. Јас разбирам дека сакаат да ги издвојат тие што се натпреварувале и што од порано знаат динамичко ама е тотално нефер кон нас останатите. Како прво немавме лабараториски за динамичко, од задачите за вежбање имаше една динамичко, и таа беше лесна во споредба со тие што паднаа на колоквиум. Единствени задачи за вежбање беа тие од аудиториски, а тие се основните проблеми. Некако ми изгледа дека динамичкото беше баш онака за инат дадено, да го намалат бројот на 10ки...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Абе генерално првата и третата задача не беа тешки. Бараат основни познавања на ред и листи. Како на лаб што беа. Ама динамичкото е сосема друга приказна. Јас разбирам дека сакаат да ги издвојат тие што се натпреварувале и што од порано знаат динамичко ама е тотално нефер кон нас останатите. Како прво немавме лабараториски за динамичко, од задачите за вежбање имаше една динамичко, и таа беше лесна во споредба со тие што паднаа на колоквиум. Единствени задачи за вежбање беа тие од аудиториски, а тие се основните проблеми. Некако ми изгледа дека динамичкото беше баш онака за инат дадено, да го намалат бројот на 10ки...
Најинтересно беше што задачите со динамичко имаа различна тежина во четирите групи, прва и втора група имаа баш лесно динамичко, трета група имаше динамичко со две табели и четврта група веќе имаше сложен проблем со динамичко.

Многу не издвоија, посебно од четврт термин кога никој не ја реши задачата со динамичко.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Како гласеше задачата од 4 та група?
Инаку реално динамичко програмирање не се учи со една недела предавање и аудиториски вежби. Тоа е општо да знаеш дека постои такво нешто и ништо повеќе.
Баш поради тоа даваат задачи каде што треба да препознаеш кој алгоритам да се искористи и со мали промени да ја решиш задачата.
Реално треба прв колокв да е : листи, стек-ред, хеш и сортирање, но ако е така на втор ќе биде само "тешките" задачи и скоро сите ќе паднат, а вака повеќето со листа и хеш ќе положат.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Како гласеше задачата од 4 та група?
Инаку реално динамичко програмирање не се учи со една недела предавање и аудиториски вежби. Тоа е општо да знаеш дека постои такво нешто и ништо повеќе.
Баш поради тоа даваат задачи каде што треба да препознаеш кој алгоритам да се искористи и со мали промени да ја решиш задачата.
Реално треба прв колокв да е : листи, стек-ред, хеш и сортирање, но ако е така на втор ќе биде само "тешките" задачи и скоро сите ќе паднат, а вака повеќето со листа и хеш ќе положат.
Имаш стринг со должина N, треба да се најдат колку подстрингови со должина K постојат така што да нема две самогласки една до друга.
Пример влез: "finki", k=3, резултат:9-> fin, fik, fnk, fni, fki, ink, iki, ini, nki.

На резултатот се прави модул 1000007 затоа што има големи влезови. И зборовите fi(со i на 2 позиција) и fi(со i на 5 позиција) да се зимаат како различен стринг за да биде полесна задачата.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.158
Најинтересно беше што задачите со динамичко имаа различна тежина во четирите групи, прва и втора група имаа баш лесно динамичко, трета група имаше динамичко со две табели и четврта група веќе имаше сложен проблем со динамичко.

Многу не издвоија, посебно од четврт термин кога никој не ја реши задачата со динамичко.
Епа видиш, тоа е уште полошо. Сега ти си изедначен со мене на пример, а ти сигурно знаеш повеќе за концептот на динамичко програмирање. Тоа сакам да кажам, едноставно колоквиумот не покажува реално кој колку знае. Ни дадоа задача каква што воопшто немаме решавано ( на факултет ). И сеа ако некој кој од порано решавал ваков тип на задачи не успее да ја реши оваа, како очекуваат јас да ја решам кога за динамичко ми кажуваат 2 недели пред колоквиум ? А на задачи за вежбање ми даваат само 1 задача динамичко и тоа со растечка подниза ? Едноствано јас такво нешто и очекував на колоквиум. Според мене ќе беше подобро наместо 2 лесни и една хардкор, да дадеа 1 лесна листи, 1 средно тешка стек/ред и една ете динамичко каде ќе можат да видат дали ти си го сфатил концептот....
Mене ми рекоа дека ако биле стринговите исти не треба да се земале, во динамичкото од четвртиот термин?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Без многу мрчење, навикнете се дека на колоквиум доста често паѓаат ствари што немате решавано на вежби. :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Без многу мрчење, навикнете се дека на колоквиум доста често паѓаат ствари што немате решавано на вежби. :D
На тоа се навикнавме уште после прв колоквиум од калкулус 1 :D

Работата беше зошто различни групи да имаат задачи со различна тежина.

Mене ми рекоа дека ако биле стринговите исти не треба да се земале, во динамичкото од четвртиот термин?
Кулев го кажа тоа за стринговите дека треба да се земаат како различни
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Логички кола и дискретни автомати... Некој со HADES да ми помогне? ќе платам. итно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom