Брзина на светлината

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Epa tocno e deka vakum ne postoi a so toa i ne e tocno izmerema brzinata na svetlinata bidejki brzinata na svetlinata vo prirodata ke bide sekogas pogolema a toa i dosega ne e izmereno so denesnata tehnologija. A i ne mi e jasno kako nekoj uspeal da ja izmeri brzinata na svetlinata vo vakum. Znam deka v=s/t ama ne mi e jasno koj izminat pat go delel so koj interval. Razbirate neli. A i celosno go podrzuvam nebo666 bidejki ima potencijal vo covekot.
Брзината на светлината е теоретски пресметана!! не е измерена...
таа, брзината на светлината, е пресметана со помош на магнетниот пермеабилитет на вакуумот и неговата диелектрична константа...ако сакаш, ќе ти ја дадам и таа формула, па после ако ги знаеш м.п. и д.к. на некои материјали кои претставуваат оптичка средина, ќе можеш да ја пресметуваш брзината на светлината во тие материјали...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Go znam toa za mp i dk bas ucam za tie raboti po elektrotehnika. Ama toa nema vrska so brzina na svetlina toa e nesto sosema drugo. So toa se presmetuva jacina na magnetno pole, magnetna indukcija, dielektricni zagubi i etc. Kapiras neli?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Go znam toa za mp i dk bas ucam za tie raboti po elektrotehnika. Ama toa nema vrska so brzina na svetlina toa e nesto sosema drugo. So toa se presmetuva jacina na magnetno pole, magnetna indukcija, dielektricni zagubi i etc. Kapiras neli?
Абе детенце, гледај сеа:
Светлината има електромагнетна придода, т.е. претставува електромагнетни бранови, со висока фрекфенција...
Брзината на простирање на овие бранови зависи од д.к. и м.п. на средината во која што се простираат тие.
Формулата за пресметување на оваа брзина е оваа ( или слична на оваа, пошто набрзина пишувам )

c=1/(квадратен корен од м.п. пати д.к.)...
Зошто почна да се збунуваш...?
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
68
Поени од реакции
0
лелеле луѓе отидовме сите :)
чисто да дадам и ја некој коментар, интересна дебата...
Волуменот на телото ако се движи со брзина на светлината се стреми кон 0, а Масата кон бесконечност. Значи човекот како човек не може да патува со таа брзина, зошто нема да е веќе човек, ќе има волумен 0. Значи станнува збор веќе за некакво телепортирање. т.е. проблемот е дали човекот може да се распадне на молекули и пак да се склопи на другата страна.
Ај коментар сеа сакам :)
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
лелеле луѓе отидовме сите :)
чисто да дадам и ја некој коментар, интересна дебата...
Волуменот на телото ако се движи со брзина на светлината се стреми кон 0, а Масата кон бесконечност. Значи човекот како човек не може да патува со таа брзина, зошто нема да е веќе човек, ќе има волумен 0. Значи станнува збор веќе за некакво телепортирање. т.е. проблемот е дали човекот може да се распадне на молекули и пак да се склопи на другата страна.
Ај коментар сеа сакам :)
Според хајзенберговиот принцип на неопределеност е невозможно да се дознае севкупната информација за физичката состојба на некое тело, на пример, човекот.

Гледам дека сите формули што ги напишал Ајнштајн не се точни, па можеби не е точна и таа за бесконечната маса...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Гледам дека сите формули што ги напишал Ајнштајн не се точни, па можеби не е точна и таа за бесконечната маса...
:pos:Така е Агора, само напред..гледам има надеж во тебе...еден е Агора:pos::pos: упс...небо666:pos:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Грешка...мислев дека не се точни некои формули што тој ги напишал...
Во секој случај, смешно беше...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Грешка...мислев дека не се точни некои формули што тој ги напишал...
Во секој случај, смешно беше...
Што е ова рикверц убацуваш:toe:, па прво самоуверено тврдеше гледам...кога нешто тврдиш или мислиш ред е тоа да го образложиш, не само да нафрлаш нешто:toe:
 

ferdzo(hacker) :)

Македонче
Член од
19 април 2013
Мислења
115
Поени од реакции
14
Незнам кај читав можи на форумот тука прочитав.Тесла со бранови во вид на спирала пуштил со брзина од 375.000.000 kmh
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Незнам кај читав можи на форумот тука прочитав.Тесла со бранови во вид на спирала пуштил со брзина од 375.000.000 kmh
Мене колку ми е познато постојат лонгитудинални и трансферзални.....а за вакви не сум чул :)
 

ferdzo(hacker) :)

Македонче
Член од
19 април 2013
Мислења
115
Поени од реакции
14
Незнам ама така пиеше
--- надополнето: 16 октомври 2013 во 19:16 ---
Грешка моја не kmh tuku msh
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
Samo ova ke ti go kazam:Ti zivees vo vremeto koga se mislelo deka brzinata na svetlinata e beskonecna.
nebo666 se duri ne se otkrie neshto shto ke ja probie brzinata na svetlinata, odnosno pobrzo od brzinata na svetlina za nas ke bide beskonechna pozz D
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Брзина на светлината може да се постигне. Секое „тело“ кое нема маса, односно е енергија а не материја може да ја постигне таа брзина. Проблемот е во тоа што ние не сме енергија, туку материја. Ние имаме маса. Како луѓе никогаш не би можеле да имаме толкава брзина.
Значи, треба да се претвориме во енергија. И тука има еден мал, ситен проблем. Ако се претвориме во енергија најверојатно ќе умреме. И плус никој не знае како енергијата да ја врати во материја. А дури и да знае, не верувам дека таа материја ќе бидеме ние.
Според Алберт Каменковски(Ајнштајн де, Ајн Штајн, Еден Камен, Камен) патување низ просторот со светлосна брзина е патување низ времето затоа што според него, ако едно тело патува со таа брзина нема да старее, значи ќе оди во иднината.
Сепак, далеку сме од брзината на светлината.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Брзина на светлината може да се постигне. Секое „тело“ кое нема маса, односно е енергија а не материја може да ја постигне таа брзина. Проблемот е во тоа што ние не сме енергија, туку материја. Ние имаме маса. Како луѓе никогаш не би можеле да имаме толкава брзина.
Значи, треба да се претвориме во енергија. И тука има еден мал, ситен проблем. Ако се претвориме во енергија најверојатно ќе умреме. И плус никој не знае како енергијата да ја врати во материја. А дури и да знае, не верувам дека таа материја ќе бидеме ние.
Според Алберт Каменковски(Ајнштајн де, Ајн Штајн, Еден Камен, Камен) патување низ просторот со светлосна брзина е патување низ времето затоа што според него, ако едно тело патува со таа брзина нема да старее, значи ќе оди во иднината.
Сепак, далеку сме од брзината на светлината.
Невозможно е нешто да постои, а да нема маса...и светлината има маса, и топлината и секоја енергија штом врши одреден притисок на телата...само нема инструменти со кои може да се забележи..мош после 200-300 години ќе има
И таа теорија на Ајнштајн е поткрепена со ништо...затоа се вика теорија..нема никаква логика времето да минува побавно кога се движиме побрзо...според мене времето не постои...нема апсолутно никаков доказ кој докажува дека тоа постои...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom