Брзина на светлината

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Pred 200 godini covekot nemozese da dostigne brzina od 100km/h,no podocna dostigna.Pred 100 godini nemozese da dostigne brzina od 344m/s,brzinata na zvukot vo vozduh,no podocna ja postigna i go probi zvucniot zid.Sega covekot nemoze da ja dostigne brzinata na svetlinata i da go probie "svetlosniot zid"...No dali toa ke bide zasekogas?
Sto mislite vie,za uste kolku godini covekot ke dostigne brzina od 360 000km/s?Vo narednite 100,500,1000 godini?
Koga?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
NEBO666 is back... Иначе ние мислам дека имаме постигнато 0,02 ворп досега...
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Pred 200 godini covekot nemozese da dostigne brzina od 100km/h,no podocna dostigna.Pred 100 godini nemozese da dostigne brzina od 344m/s,brzinata na zvukot vo vozduh,no podocna ja postigna i go probi zvucniot zid.Sega covekot nemoze da ja dostigne brzinata na svetlinata i da go probie "svetlosniot zid"...No dali toa ke bide zasekogas?
Sto mislite vie,za uste kolku godini covekot ke dostigne brzina od 360 000km/s?Vo narednite 100,500,1000 godini?
Koga?
Сигурно мислеше 300 000 000 m/s.

Епа со оглед на тоа што човекот во последниве 100 години се разви толку многу технолошки, не би било чудо ако во рок од 50тина години успее да ја постигне таа брзина. А дека ќе можи едно човечко суштество да ја издржи таа брзина еее тоа тешко. Ако се достигне таа брзина сигурно ќе биде употребувана за полесно патување низ интерстеларниот простор и праќање сонди надвор од Сончевиот систем.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Небо666 ти во кој филм си влезен?
Ако малце ја рабираше теоријата на Ајштајн ќе знаеше дека едно тело што се движи со брзината на светлината би требало да достигне бесконечна маса, ова за тебе е веројатно?
Премногу гледаш Star Trek, еве и хипотетички да земеме да може човекот да ја достигне брзината на светлината, што со тоа?
Мислиш дека на тој начин ќе стапиме в контакт со вонземјани кои на човештвото ќе му помогнат да го најде еликсирот на животот со кој човекот ќе ја победи смртта, I dont think so!
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Небо666 ти во кој филм си влезен?
Ако малце ја рабираше теоријата на Ајштајн ќе знаеше дека едно тело што се движи со брзината на светлината би требало да достигне бесконечна маса, ова за тебе е веројатно?
Премногу гледаш Star Trek, еве и хипотетички да земеме да може човекот да ја достигне брзината на светлината, што со тоа?
Мислиш дека на тој начин ќе стапиме в контакт со вонземјани кои на човештвото ќе му помогнат да го најде еликсирот на животот со кој човекот ќе ја победи смртта, I dont think so!
Samo ova ke ti go kazam:Ti zivees vo vremeto koga se mislelo deka brzinata na svetlinata e beskonecna.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Samo ova ke ti go kazam:Ti zivees vo vremeto koga se mislelo deka brzinata na svetlinata e beskonecna.

/me :suicide:


Небо666 пронајде начин да патува со брзина на светлината, но нема да ни го открие се додека не го патентира...:jaj:


:pos::pos::pos::pos::pos:
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
Небо666 ти во кој филм си влезен?
Ако малце ја рабираше теоријата на Ајштајн ќе знаеше дека едно тело што се движи со брзината на светлината би требало да достигне бесконечна маса, ова за тебе е веројатно?
Премногу гледаш Star Trek, еве и хипотетички да земеме да може човекот да ја достигне брзината на светлината, што со тоа?
Мислиш дека на тој начин ќе стапиме в контакт со вонземјани кои на човештвото ќе му помогнат да го најде еликсирот на животот со кој човекот ќе ја победи смртта, I dont think so!

Како прво, изгледа ти не ја знаеш добро теоријата на Ајнштајн...За да се постигне брзината на светлината, не треба телото да има бесконечна маса, него треба да нема воопшто маса, т.е. мора тоа тело, или таа честичка да се претвори во бран, бран каков што го добиваме од сонцето, а брановите од сонцето не се со бесконечна маса. Да претпоставиме, што би требало да се случи кога човекот би постигнал брзина на светлината...тој би требало да се претвори во бранови. Патем, теоријата на Ајнштајн вели дека не може да се надмине брзината на светлината, но тоа не ни зема за право да мислиме дека не може никогаш да се постигне таа брзина. Брзината на светлината може да се постигне, но не може да се надмине.
И друга работа, никаде во темава не пишува за тоа дали човекот ќе го најде еликсирот на животот, не бе брат, пишува дали може да се постигне брзината на светлината! Така да не мешај баби и жаби, биди малку поконкретен со одговорите.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Епа...кога професорката физика збореше за ова рече дека ако некое тело се движи со брзина на светлината ке стане бесконечно тешко и сите атоми од телото ке се издолжат(барем така запамтив) Значи материално тело неможе да се движи со таа брзина.....може грешам

п.с. Брзината на светлината е http://en.wikipedia.org/wiki/Orders_of_magnitude_%28speed%29точно...299.792.458 mps(1,079,252,848.8 km/h)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Тело со тежина не може да се движи со брзина на светлината, бидејќи така самото се успорува, т.е. кога ќе ја достигне таа брзина, веднаш ќе почне да ја губи.

Така паметам јас, што сум читал за теоријата на Ајнштајн.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Епа...кога професорката физика збореше за ова рече дека ако некое тело се движи со брзина на светлината ке стане бесконечно тешко и сите атоми од телото ке се издолжат(барем така запамтив) Значи материално тело неможе да се движи со таа брзина.....може грешам

п.с. Брзината на светлината е точно...299.792.458 mps(1,079,252,848.8 km/h)
Ne mi se veruva deka padnav na vakvi provokacii.
Ako brzinata na svetlinata bese beskonecna,togas toa sto go kazuvas ke bese tocno.Vsusnost atomite nema da se izdolzat,tuku ako nie go gledame toa telo,a nemozeme da go vidime zatoa sto se dvizi so taa brzina,abe mislite malku so svojot mozok.
Da zemam primer so ajnstajn rosenoviot most.Ako nekoe telo go iskoriti toj most,pominuvajki nekolku svetlosni sekundi,ke pomine milioni svetlosni godini.Ako toa rastojanie od milioni svetlosni godini go podelime so vremeto za koe traelo patuvanjeto,koja brzina ke ja dobieme???Taa sigurno ke bide mnoooogu pati pogolema pogolema od taa na svetlinata vo vakuum.
Djabe ke mi replicirate na ovoj post,nema da vi pisuvam i nema nikako da me naterate da pisam nesto....
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Небо, не знам од каде добиваш вакви идеи, ама повеќето абер немаат. Се што лета, не се јаде. Полека со теориите, ќе прегрееш. :)
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Каде гледаш провокација бре.....така само сум запамтил пишав дека може и е грешно тоа. Ти праша дали може да се достигне брзината јас пишав дека мислам дека неможе....
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Da zemam primer so ajnstajn rosenoviot most.Ako nekoe telo go iskoriti toj most,pominuvajki nekolku svetlosni sekundi,ke pomine milioni svetlosni godini.Ako toa rastojanie od milioni svetlosni godini go podelime so vremeto za koe traelo patuvanjeto,koja brzina ke ja dobieme???Taa sigurno ke bide mnoooogu pati pogolema pogolema od taa na svetlinata vo vakuum.
..
небооооооооооо брзина е патот поделен со времето! а под пат се смета најкратко поминато растојание! ти низ каков и да е мост помини пак ќе се движиш со таа брзина. еве да те прашам кога ти одиш на продавница и стигнуваш за 10 мин. е ако сакаш да ја пресметаш брзината со која си патувал ќе го поделиш патот по кој си одел а не патот кој си можел да го поминеш ако си завртил круг околу, на пример ако си отидел од парк, па до кафич па на продавница! исто е и со мостот! ах деца деца
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
небооооооооооо брзина е патот поделен со времето! а под пат се смета најкратко поминато растојание! ти низ каков и да е мост помини пак ќе се движиш со таа брзина. еве да те прашам кога ти одиш на продавница и стигнуваш за 10 мин. е ако сакаш да ја пресметаш брзината со која си патувал ќе го поделиш патот по кој си одел а не патот кој си можел да го поминеш ако си завртил круг околу, на пример ако си отидел од парк, па до кафич па на продавница! исто е и со мостот! ах деца деца
Koe e nakkratkoto rastojanie pomegju dve tocki?prava linija?Epa togas ako zememe da go merime rastojanieto od tockata od koja sme trgnale po mostot,do tockata koja sto sme stignale,koe rastojanie ke treba togas da go podelime so vremeto?Ako so ovoj most se dokazuva deka najkratkoto rastojanie pomegju dve tocki e nula,togas brzinata e samo zamislena,taa ne postoi....
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Koe e nakkratkoto rastojanie pomegju dve tocki?prava linija?Epa togas ako zememe da go merime rastojanieto od tockata od koja sme trgnale po mostot,do tockata koja sto sme stignale,koe rastojanie ke treba togas da go podelime so vremeto?Ako so ovoj most se dokazuva deka najkratkoto rastojanie pomegju dve tocki e nula,togas brzinata e samo zamislena,taa ne postoi....
небо пак бладаш! нема повеќе да ти објаснувам! бесцелно ми се гледа!
:tapp::tapp::tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom