Читање книги

Член од
8 април 2012
Мислења
10
Поени од реакции
4
Јас сум веќе заразна по тие книги!! Нема шанси да се остам без книга .. Еве неколку шо ми имаа остаено добра впечаток . Дали ме чекаш - Гијом Мисо ( и која и да земете да ја читате од него нема да останите рамнодушни ) , Заедно - Џоди Пико , Љубовница - Аманда Квик, Факторот Бивши - Андреа Семпл ( многу забавна книга , ќе прснете од смеа и приота ќе го насетите каков може навистина да биде љубовниот живот во негатива и позитива ) , Вештица - Венко Андонивки ( поубава книга од македонски писател нема да сретните ) и за крај ТАЈНА-РОНДА БИРН ( КНИГАВА ВИ ЈА ПРЕПОРАЧУВАМ НА СИТЕ ДА ЈА ПРОЧИТАТЕ ! ПОМОЌНА , ПО ОПТИМИСТИЧКА КНИГА , И КНИГА КОЈА ШТО МОЖЕ ДА ДЕЛУВА НА ВАС ВО СЕКОЈ МОМЕНТ И ДА ГО АКТИВИРА КОПЧЕТО НА ВАШИОТ ЖИВОТ ВО ПОГЛЕД НА ТОА ШТО САКАТЕ НАВИСТИНА ДА БИДЕТЕ НЕ ПОСТОЈ ) :):):)
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Јас сум веќе заразна по тие книги!! Нема шанси да се остам без книга .. Еве неколку шо ми имаа остаено добра впечаток . Дали ме чекаш - Гијом Мисо ( и која и да земете да ја читате од него нема да останите рамнодушни ) , Заедно - Џоди Пико , Љубовница - Аманда Квик, Факторот Бивши - Андреа Семпл ( многу забавна книга , ќе прснете од смеа и приота ќе го насетите каков може навистина да биде љубовниот живот во негатива и позитива ) , Вештица - Венко Андонивки ( поубава книга од македонски писател нема да сретните ) и за крај ТАЈНА-РОНДА БИРН ( КНИГАВА ВИ ЈА ПРЕПОРАЧУВАМ НА СИТЕ ДА ЈА ПРОЧИТАТЕ ! ПОМОЌНА , ПО ОПТИМИСТИЧКА КНИГА , И КНИГА КОЈА ШТО МОЖЕ ДА ДЕЛУВА НА ВАС ВО СЕКОЈ МОМЕНТ И ДА ГО АКТИВИРА КОПЧЕТО НА ВАШИОТ ЖИВОТ ВО ПОГЛЕД НА ТОА ШТО САКАТЕ НАВИСТИНА ДА БИДЕТЕ НЕ ПОСТОЈ ) :):):)
Штотуку ја читам тајнава прелистувајќи и ти го гледам коментаров :) Иначе сега кога и да настинам или се разболам од нешто или сл. лесно можам да направам да исчезне!
 
Член од
8 април 2012
Мислења
10
Поени од реакции
4
Мило ми е премногу ! И сакам да ја прочитаат сите оние на кои што му е за "нигде животот" или се депресивни или имаат негативни чувства :) Верувајте книгава е ЛЕК ЗА ДУШАТА !
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Кога сум мн нервозен тогаш книгата мн ми помага,иначе читам:религија,историја на народите,филозофија,и книги од психоаналитичари.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
moze nekoj da mi preporaca nekoj knigi ama so tematika na avantura povrzana so more so plovidbi so nekoj takvi istrazuvacki avanturi...kako 20.000 milji pod moreto ,skeienoto bogatsvo gul. patuvanja nekoj takvi . btw ovie gi iam procitano .. fala :D
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 17:22 ---
Читам како луд по 3,4 книги во месецот и омилени ми се Светислав Басара и Антон Чехов, а и како хоби пишувам по малку и самиот.
bas impresivno ..pisuvas na koja tema obicno ? zanr >?
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 17:28 ---
прва и засега единствена книга што сам си ја купив и прочитав е Сведоштва 2001 од ген Панде... во неа се раскажува за тоа како пројде војната во 2001ва во Македонија,акции,кои единици учествувале и слично...

-ако знае некој,некоја ваква слична книга, од "military" т.е. воен карактер, нека пише:vozbud:
od kaj ja nabavi knigata za 2001 ? ke mozes li da mi kazes ?
--- надополнето: 11 јуни 2013 во 17:29 ---
дали ке може некој да ми даде линк каде сто има голем број е-книги на македонски.однапред благодарам
sakamkniga.com.mk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
14
Поени од реакции
6
Читам, најмногу сакам да филозофирам и да анализирам, па психологии и филозофии ми се слабост, ама знае да и улета и некој добар трилер или историска прича што умее да ме дирне. Битно да научиме нешто не глупости да се читаат. Ако имате нешто добро давајте. Препорачувајте. И добар да е преводот. ЈА читам на англиски ама на наше си сакам повеќе.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Убаво е што некој чита и научна фантастика,затоа што денешнава младина ретко има време за читање,а камо ли некоја книга која нема да им помогне во животот или нема да им користи,ама и напнатоста и малку да се прошета мозокот до некое пасилиште макар и 15 минути во денот не е мала работа.Инаку од овој жарн ги сакам Хари Потер,серијалот Самрак,сите книги од Зафон,иако не сум ги прочитал сите до една претпоставувам дека му се во тој жарн ,а имам прочитано 5-6 негови книги и Стивен Кинг,но и Бека Фицпартик и исто така серијалот Морници додека серијалот Измачување е малку досаден и напорен за читање.А од класичните Ерих Марија Ремарк и некој книги во кој се основаат на теории за вонземјаните и некои книги со историски карактер односно кој опишуваат некоја историска случка која навистина се случила .А што се однесува до Вампирски дневници, Вампирска академија и Надарени ги сметам да деца од 10 и 11 години и немисе баш интересни за читање.Но и книгите од Ден Браун не се лоши.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Убаво е што некој чита и научна фантастика,затоа што денешнава младина ретко има време за читање,а камо ли некоја книга која нема да им помогне во животот или нема да им користи,ама и напнатоста и малку да се прошета мозокот до некое пасилиште макар и 15 минути во денот не е мала работа.Инаку од овој жарн ги сакам Хари Потер,серијалот Самрак,сите книги од Зафон,иако не сум ги прочитал сите до една претпоставувам дека му се во тој жарн ,а имам прочитано 5-6 негови книги и Стивен Кинг,но и Бека Фицпартик и исто така серијалот Морници додека серијалот Измачување е малку досаден и напорен за читање.
За жал, ниеден автор/книга од овие што ги наброја не се научна фантастика.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Хари потер не е!Самрак не е!Зафон не е!Бека Фицпатрик со книгите Молчи-молчи и Крешендо не е!А Стивен Кинг е автор на хорор,а тој жарн е најблизок со научната фантастика и затоа го вметнав меѓу нив.Се што е натпродно е научна фантастика,ова ти го казувам од агол на атеист.:facepalm: Изгледа си мислел само на Кинг затоа што сите останати се сместени во жарнот научна фантастина,провери на сакам книги.мк :)
--- надополнето: 26 септември 2013 во 18:20 ---
За жал, ниеден автор/книга од овие што ги наброја не се научна фантастика.
Бидејќи ниту една книга е не научна фантастика,како што рековте,а јас негирам,ќе ти го објаснам моето гледиште.Во фантастиката влегуваат,митовите,легендите,хоророт и научната фантастика.Е сега научната фантастика се дели на класична и паранормал.Ќе започнам со Хари Потер,без сомнение е научна фантастика, класична.Самрак научна фантастика со паранормални елементи значи паранормал. Бека Фицпатрик,уште кога ја купував барав научна фантастика и самата продавачка ми ја даде,паднати ангели(!) ,тоа е научна фантастика,Морници,врколаци исто како и Самрак(само во Самрак има и вампири) значи научна фантастика,паранормал.Вампирски дневници, Вампирска академија и Надарени,тука самите наслови си кажуваат.И Ден Браум секако не е писател на научна фантастика но ако не го напишев во коментарот (никаде не спомнав дека пишува фантастика) ќе морав да пишувам нов коментар и за крај Стивен Кинг кој е писател на хорор книги во предходниот коментар спомнав и сага пак ќе спомнам дека не е писател на научна фантастика.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Сосема погрешна ти е жанровската поделба.
Обично фантастиката се дели на научна фантастика, фантазија и хорор. Сите овие што ги набројуваш, освен Кинг нели, се во жанрот на фантазија. Затоа што во вештери, вампири, врколаци и останати митолошки суштества, нема ништо научно. А овие основни три жанра, се делат понатака на поприлично поджанрови. Голем број дела жанровски се преклопуваат и истовремено може да припаѓаат на повеќе (под)жанрови.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Сосема погрешна ти е жанровската поделба.
Обично фантастиката се дели на научна фантастика, фантазија и хорор. Сите овие што ги набројуваш, освен Кинг нели, се во жанрот на фантазија. Затоа што во вештери, вампири, врколаци и останати митолошки суштества, нема ништо научно. А овие основни три жанра, се делат понатака на поприлично поджанрови. Голем број дела жанровски се преклопуваат и истовремено може да припаѓаат на повеќе (под)жанрови.
Баш за ова сме дискутирале со професор по македонски јазик и освен тие и митовите,преданијата и легендите влегуваат во фантастиката кое е главното множество,а научната фантастика припаѓа во него.Со останатото до некаде се сложуваме.Несакам да влекувам во детелни дискусии затоа што можат да се претворат во караници и исто така што има научно во фантастиката?За жал нема ништо научно односно ништо неможеме да научиме од неа,а секако можеме да извадиме некоја поука.
Во секоја прочитана книга може да се научи нешто ама со фантастиката само може да се збогати вокабуларот,друго ништо,барем јас ништо не научив од овој жарн освен позбогатен вокабулар.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Баш за ова сме дискутирале со професор по македонски јазик и освен тие и митовите,преданијата и легендите влегуваат во фантастиката кое е главното множество,а научната фантастика припаѓа во него.Со останатото до некаде се сложуваме.Несакам да влекувам во детелни дискусии затоа што можат да се претворат во караници и исто така што има научно во фантастиката?За жал нема ништо научно односно ништо неможеме да научиме од неа,а секако можеме да извадиме некоја поука.
Во секоја прочитана книга може да се научи нешто ама со фантастиката само може да се збогати вокабуларот,друго ништо,барем јас ништо не научив од овој жарн освен позбогатен вокабулар.
Научна фантастика не се вика затоа што треба да не научи нешто. Научна е затоа што се базира на науката. Иако баш од овој жанр, барем според мене, може да се научи многу повеќе од било кој друг жанр.
И пак ќе пишам, научната фантастика и фантазијата се две различни работи кои се на исто ниво, не е едното поджанр на првото или обратно. НФ обично опфаќа теми од иднината, освојување на свемирот и свемирски патувања, вонземјани, далечни цивилизации, патување низ времето итн. Сето ова е многу различно од маѓесници, вампири и останати измислени суштества кои се од жанрот фантазија.
И не се плаши, нема зошто да се караме.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
159
Поени од реакции
73
Научна фантастика не се вика затоа што треба да не научи нешто. Научна е затоа што се базира на науката. Иако баш од овој жанр, барем според мене, може да се научи многу повеќе од било кој друг жанр.
И пак ќе пишам, научната фантастика и фантазијата се две различни работи кои се на исто ниво, не е едното поджанр на првото или обратно. НФ обично опфаќа теми од иднината, освојување на свемирот и свемирски патувања, вонземјани, далечни цивилизации, патување низ времето итн. Сето ова е многу различно од маѓесници, вампири и останати измислени суштества кои се од жанрот фантазија.
И не се плаши, нема зошто да се караме.
Немам што друго на вратам затоа што ќе се повторувам однодно моите ставови донекаде реалности си ги облелоденив јавно во претходните коментари,а што станува збор за вашето мислење околу научната фантастика,моето и вашето немаат допирни точни.Мозеби грешам,мозеби не но од фантастиката немозе нисто да се научи.(последнава реченица морав да ја повторам затоа што коментарот ќе ми беше без врска)
П.С.Дискусиите настануваат благодарение на спротивните мислења на луѓето.Дискусијава неводи никаде.Позз;):);)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
A song of ice and fire gi procitav za rekordno vreme :cuc: iako A Clash of Kings mi odzede najveke vreme. Koj ne gi procital ne znam sto ceka, edno e serijata drugo e knigata, iako se golemi knigite, nema dosadno poglavje, sami se listaat stranicite.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
A song of ice and fire gi procitav za rekordno vreme :cuc: iako A Clash of Kings mi odzede najveke vreme. Koj ne gi procital ne znam sto ceka, edno e serijata drugo e knigata, iako se golemi knigite, nema dosadno poglavje, sami se listaat stranicite.

Сигурно е дека книгите се добри, ама додека не ја издаде последната книга од таа серија не ги почнувам. Човеков има фетиш за додавање нови ликови, цели фамилии дури, и да не спомнувам колку од нив убива, така да додека чекаш следната книга да испадне, ќе заборавиш кој е жив и што прави.
Се надевам дека ќе ја заврши приказната со седмата книга, гледано како му требаат по 4-5 подини по книга, тоа нема да биде во скоро време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom