Правна помош и совети

Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Имам викендичка во село Бразда одма до каменолом. Гледам деновиве почна да паѓа фасадата од детонациите. Дали имам правна основа да ги тужам надлежните од каменоломот и како можам да докажам дека фасадата паднала баш од детонациите ?
--- надополнето: 14 август 2013 во 15:00 ---
Bi sakal da znam kakva e procedurata za bankarski sef vo ostaviska postapka odnosno kolku e notarskata taksa vo ovoj slucaj
ili toa zavisi od toa tolku e "vreden" sefot?
Сеф се изнајмува во банката. Не би требало да има врска содржината на сефот, мислам дека треба да си оди нормално преку оставинска постапка.
Ова е мое мислење, не сум правник.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
на комшијата над мене му тече вода од купатилото и кај мене доле купатилото е лом, капе од сите страни, таванот е цел излупен, пага малтер и уште што не. 100 пати му реков да си го среди купатилото од кај и да му тече ама очигледно нема намера. сега гледам влагата и накај кујна се проширила, бидејки купатилото и кујната се едно до друго. што можам да направам во овој случај? да му пуштам тужба? некаде некако да го пријавам? ај ве молам помогнете оти ко шо е едно маже од 50 кила има матер да му ебам од што ми е веке прекиснат.

измена: иначе ова не е од "вчера" туку година и пол веке го молам.

фала
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Имам викендичка во село Бразда одма до каменолом. Гледам деновиве почна да паѓа фасадата од детонациите. Дали имам правна основа да ги тужам надлежните од каменоломот и како можам да докажам дека фасадата паднала баш од детонациите ?
--- надополнето: 14 август 2013 во 15:00 ---

Сеф се изнајмува во банката. Не би требало да има врска содржината на сефот, мислам дека треба да си оди нормално преку оставинска постапка.
Ова е мое мислење, не сум правник.
Секако дека имаш правен основ за тужба со барање за надоместок на материјална штета, а докажувањето дека оштетувањата на фасадата ќе се утврдува преку вештачење од страна на вешто (стручно) лице од градежна струка.
--- надополнето: 14 август 2013 во 23:17 ---
на комшијата над мене му тече вода од купатилото и кај мене доле купатилото е лом, капе од сите страни, таванот е цел излупен, пага малтер и уште што не. 100 пати му реков да си го среди купатилото од кај и да му тече ама очигледно нема намера. сега гледам влагата и накај кујна се проширила, бидејки купатилото и кујната се едно до друго. што можам да направам во овој случај? да му пуштам тужба? некаде некако да го пријавам? ај ве молам помогнете оти ко шо е едно маже од 50 кила има матер да му ебам од што ми е веке прекиснат.

измена: иначе ова не е од "вчера" туку година и пол веке го молам.

фала
Моја препорака ти е уште веднаш да му напишеш една опомена пред тужба во која ќе му оставиш рок од 24 часа (на пример) да изврши санација и поправка на цевките и да ти ги надомести трошоците предизвикани во твојот стан, колку да имаш писмен доказ дека веднаш не си поднел тужба туку си се обидел спогодбено без судски трошоци да го решиш проблемот. После тоа слободно поднеси му тужба, според мене чист случај ти е за добивање, нема никакви дилеми.
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Сеф се изнајмува во банката. Не би требало да има врска содржината на сефот, мислам дека треба да си оди нормално преку оставинска постапка.
Ова е мое мислење, не сум правник.
Ima nekoj drug sto moze da mi odgovori postrucno?
 
A

Advokatisce

Гостин
Bi sakal da znam kakva e procedurata za bankarski sef vo ostaviska postapka odnosno kolku e notarskata taksa vo ovoj slucaj
ili toa zavisi od toa tolku e "vreden" sefot?


Такса за оставинска постапка изнесува 500 ден а највисоката награда за нотарот е околу 9-10000 ден
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
50
Поени од реакции
5
Сакам да прашам за решенијата што доаѓаат од управа за јавни приходи и барањата да се регистрираат како земјоделци. Некој запознаен ли е што ќе се случи доколку се регистрираат самостојно и дали е можно присилно регистрирање
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
на комшијата над мене му тече вода од купатилото и кај мене доле купатилото е лом, капе од сите страни, таванот е цел излупен, пага малтер и уште што не. 100 пати му реков да си го среди купатилото од кај и да му тече ама очигледно нема намера. сега гледам влагата и накај кујна се проширила, бидејки купатилото и кујната се едно до друго. што можам да направам во овој случај? да му пуштам тужба? некаде некако да го пријавам? ај ве молам помогнете оти ко шо е едно маже од 50 кила има матер да му ебам од што ми е веке прекиснат.

измена: иначе ова не е од "вчера" туку година и пол веке го молам.

фала

Иди во осигурителна компанија и осигурај го станот со тоа што ќе бараш у полисата да ти пишува исплата на штета причинета од трети лица. Ова осигурање ти се движи негде од 3 до 5 илјади денари на годишно ниво зависи колкав ти е станот.
Пошто на комшијата не му доаѓа памет, он ќе си продужи со таквото понашање да не му е гајле за тебе, ти ќе си имаш основ за надомест на штета од осигурителната компанија.
После они дал ќе го тужат или не тоа е нивна работа.

zdravo dali za neisplatena plata od lani moze da go tuzam sefot
Можеш, само треба да ги чуваш сите налози, односно пресметки за исплата на плата (ако ви даваат такви у фирмата), ако не ќе треба да извадиш извод од банка кај што ти е трансакциската сметка на која ти стига платата и да докажеш дека у тој период си немал прилив на средства на име плата исплатена за тој и тој месец таа и таа година.
Едино не би ти препорачала да поднесуваш тужба ако имаш претходно потпишано бланко спогодба без датум и година за престанок на работен однос. Плус ако во договорот за вработување ти пишува дека „овој договор може да се раскине со дадена изјава од една од странките.“. Тогаш со поднесување на тужбата автоматски ќе останеш без работа.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
ne znam dali imam blanko spogodba bez datum i godina za vrabotuvavanje imam i transakciona smetka i za 2 mesci togas ne mi prebaci plata ,i ne rabotam vege u taa firma i me fati nspekcija deka rabotam neprijaven lani toa i mi rece moze da go tuzam za toa i da mu zemam osteta dali mozam uste i za toa da go tuzam i kako fala
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
ne znam dali imam blanko spogodba bez datum i godina za vrabotuvavanje imam i transakciona smetka i za 2 mesci togas ne mi prebaci plata ,i ne rabotam vege u taa firma i me fati nspekcija deka rabotam neprijaven lani toa i mi rece moze da go tuzam za toa i da mu zemam osteta dali mozam uste i za toa da go tuzam i kako fala
Не може да го тужиш шефот, туку фирмата во која си работел. Инаку имаш уште време, рокот за застарување е 3 години од моментот кога требело да ја примиш платата (кога била втасана).
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
0
prijaviv tepacka u policija i drugpat steta nisto ne napravia sto da prevzemam
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Zdravo, dali nekoj ima informacija ili nekoj od advokatite neka mi pise kolku se plaka pridonesi za advokat?
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
8000 и кусур, не знам точно.
Точно, со тоа што ако ти е прво самостојно вработување, првоите 3 години си ослободен од плаќање на персоналниот данок, а пак во првата година (сметано до 31.12) плаќаш 50% од придонесите (па затоа ако планирате сега да отпочнете со обавување на дејноста адвокатура - попаметно би било да го одложите до Јануари - за да фатите цела година ослободување од плаќање на придонесите)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Точно, со тоа што ако ти е прво самостојно вработување, првоите 3 години си ослободен од плаќање на персоналниот данок, а пак во првата година (сметано до 31.12) плаќаш 50% од придонесите (па затоа ако планирате сега да отпочнете со обавување на дејноста адвокатура - попаметно би било да го одложите до Јануари - за да фатите цела година ослободување од плаќање на придонесите)
Ммм паметно. Мене ми останува дилемата...бидејќи моментално чекам вработување во приватна фирма (катастар, имотни работи, правен консалтинг), дали ако ете да речеме во јануари извадам лиценца морам и да отпочнам со адвокатура (не ми е логично да морам), отворам канцеларија или се вработам како адвокат или јас истата можам да ја извадам, да ја имам, а адвокатура да почнам кога јас ќе решам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom