Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Тоа што денес неможат да се изградат е факт повеќе дека пирамидите не се изградени од луѓе. Јас мислам дека зад сето тоа стои нешто друго, непознато за нас. Не верувам дека самите луѓе имале некоја напредна технологија или што ли знам јас.. таква е и темата, што неможеме да сврземе крај со крај. Факти, факти и сепак, пак сме на нула.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако се вратиш малце погоре на дискусијава дискутирано е дека камени блокови немало наоколу што значи дека би требало а ги влечат ос многу далеку. А ако се пресмета математички излегува дека секој нареден блок бил ставан на секој 10 минути...како тоа. Јас лично не верувам дека ги влечеле, тоа се огромни тежини, би им требало стотици гоини да ги направат.... Сепак мислам дека имале некакви способности кои сега ги немаат и ние ги немаме
Епа како и да е, блоковите не пораснале сами на местото, ги донеле од некаде е сега дали изградбата одела по едната или другата теорија останува да погодуваме.
Тоа што денес неможат да се изградат е факт повеќе дека пирамидите не се изградени од луѓе. Јас мислам дека зад сето тоа стои нешто друго, непознато за нас. Не верувам дека самите луѓе имале некоја напредна технологија или што ли знам јас.. таква е и темата, што неможеме да сврземе крај со крај. Факти, факти и сепак, пак сме на нула.
И јас ви сакал да биде тоа другото... ама и да најдеме доказ дека се изградени од тоа другото :)
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
ај вака...читав една книга,која беше за пираамидите во египет,за мачу пикчу,и за назака линиите во Перу...целта на писателот беше глобалното затоплување,и како тоа ние ја уништуваме земјава,и тоа го поврзуваше баш со нив..дека сето ова е изградено од некоја друга напредна цивилизација која живеела пред големиот потоп,и која се самоуништила со големиот напредок(тука не поврзува)..и баш за овие назака линиите пишува како никој во Перу не знае да ви објасни како настанале,а видливи се само од авион-дури има и нацртани животни кои не им биле познати на староседелците во јужна америка.али да се вратам на пирамидине...наводно биле изградени како доказ дека некогаш постоеле луѓе и пред нашата ера,и дека се намерно направени во Каиро,таму кај што се,затоа што по геогравска должина и ширина тоа е местото кое е најодалечено од вода-со цел да не бидат потопени(демек го предвидувале крајот на нивниот свет) исто кажува дека камењата од кои се изградени е невозможно да ги носи човек,не знам колку биле тешки и за крај,дека северниот агол на пирамидата точно покажува на северниот пол,дури поточно и од компас,и дека страните се совршено прави...а од сето тоа произлегува дека нема шанси праисторискине луѓе да ги изградиле,со тоа што они би требало да бидат помалку ментално развиени од нас...и тако даље,имаше и некои др ствари,али јас стварно се внесов :toe: не дека ова го сметам за вистина,али според мене е многу поинтересно од други некои приказни...што мислите вие,би можело ли стварно вака да било???
јас па немам читано никаква книга, а сепак баш ова е моето мислење за пирамидите, најмногу ми држи вода
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
Ок, еве мојата теорија која вика дека пирамидите се изградени од обични робови со помош на алатки кои не биле својствени (нормално својствени) за тоа време и чија технологија - изглед и сложеност биле непознати за никој освем за најтесниот круг на вклучени во изградбата и токму поради тоа технологијата на изградба не се проширила нигде во светот и нигде не останале сведоштва за технологијата која ја користеле :toe: едноставно... никој жив не заминал од таму (да напоменам дека египјаните правеле и операции на черепот а алатките за таа операција не се пронајдени). И друга теорија за пирамидите според која тие се градени со обично влечење на блокови а ставање на слој на песок доволно висок колку претходно ставениот.... едноставно со затрупување на стариот слој камења.
прво,колкав ти е тој потесен круг на луѓе??нема шанси на тие пирамиди да работеле некоја група луѓе-тоа би биле или илјадници робови,или некои со надприродна сила-тоа е тежина!!!плус од кај ги носеле,во тоа време немало превозни ср-ва,не ни знаеле за други континенти,други земји,друга средина,освен блиската до нив..второ,зошто нема продолжетоци на таа нивна група-низ историјата се провлекуваат религии,секти,разни тајни друштва,масони и што друго не,зашто од нив никој жив да не замине.и трето зошто ти е полесно да поверуваш дека египјаните биле толку многу напредни,и нејќеле тоа да го усовршат, да го обележат тоа време со тоа колку постигнале,па биле понапредни од другите,пронашле алатки кои другите народи ги немале и слично-а помалку ти е веројатно дека пред постоењето на човекот кој ние го знаеме постоела друга цивилизација луѓе кои се развивале исто како што и ние се развиваме(мислам технолошки)и се самоуништиле...исто како што и нас ни се заканува глобално затоплување,топење на мраз и зголемување на нивото на водата,а со тоа зошто и не големиот потоп?????
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
прво,колкав ти е тој потесен круг на луѓе??нема шанси на тие пирамиди да работеле некоја група луѓе-тоа би биле или илјадници робови,или некои со надприродна сила-тоа е тежина!!!плус од кај ги носеле,во тоа време немало превозни ср-ва,не ни знаеле за други континенти,други земји,друга средина,освен блиската до нив..второ,зошто нема продолжетоци на таа нивна група-низ историјата се провлекуваат религии,секти,разни тајни друштва,масони и што друго не,зашто од нив никој жив да не замине.и трето зошто ти е полесно да поверуваш дека египјаните биле толку многу напредни,и нејќеле тоа да го усовршат, да го обележат тоа време со тоа колку постигнале,па биле понапредни од другите,пронашле алатки кои другите народи ги немале и слично-а помалку ти е веројатно дека пред постоењето на човекот кој ние го знаеме постоела друга цивилизација луѓе кои се развивале исто како што и ние се развиваме(мислам технолошки)и се самоуништиле...исто како што и нас ни се заканува глобално затоплување,топење на мраз и зголемување на нивото на водата,а со тоа зошто и не големиот потоп?????
Па и да имало цивилизација развиена колку нас... па и поразвиена... која е логиката да градиме пирамиди од обичени камени блокови, сега со оваа технологија?
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Па и да имало цивилизација развиена колку нас... па и поразвиена... која е логиката да градиме пирамиди од обичени камени блокови, сега со оваа технологија?
Колку што ти го сватив прашањето,

Да видиме дали можеме да изградиме пирамида во ова време, доколку неможеме, а неможеме значи дека зад пирамидите стои некоја мистерија непозната за нас. Доказ повеќе, како што напоменав, дека не се изградени од човечка рака или доколку се, сепак некој им помогнал. :wink:
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
па тие камени блокови и не можеш нигде да ги најдеш сеа,а богами ни тогаш,нема податок дека нешто друго,било што, е изградено со нив-не им се знае ни потеклото,кај се најдени,и од кај се донесени,зошто ако египјаните граделе со нив,не подизградиле и нешто друго со нив,ете нека обележале само патека со нив до пирамидите,било што-може баш и тоа е пораката,постоење на нешто пред нас,што не е својствено на нашата цивилизација
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Ок едно оф топик прашање до форумџиите кои веруваат дека се направени со толку силни машини кои биле чувани во строга тајност. Зошто по ѓаволите не се користени и подоцна да си го поедностават животот? Човекот по порирода сака на поедноставен начин да го достигне сето она што бара труд. И друго оф топик прашање: Кога настанала цивилизацијата според вас? Дали човекот во време на Хамураби и тој денес е истиот човек? Мое мислење како што рече некаде Апокалипто е оноа со трупањето на песок. А за камења, Египјаните имале трговски врски со целиот Медитеран (Крит, Микена) блиски и среден исток (Асирија, Вавилон, Сумер, Персија, (до Индија) а тогаш и да не заборавиме дека и реките не биле тоа што се денес. Некаде водата била поблиску до местото (Микена). Главно транспортно средство било или по вода или група робови кои го транспортираат до местото со додавање под него трупци дрва. И една најбитна работа: тогаш имале план на водење на годишните остварувања. Постојат периоди во годината кога тие немале ништо за работа (летните и зимските) додека во пролет и есен имале: земјоделие, сточарство. Значи ако немаат што да прават во зима и лето (не псотоеле кафулиња за секого тогаш, само аристократијата си дозволувала луксузи - ова го употребив како мала шега но со доза вистина). И да се навратам тие зиме и лете што ќе прават? ќе работат нешто што е поврзано со градење. Значи граделе во градовите, реновирале можеби по некој дом и најбитно од се`: Главниот фраер добива писмо од некојси Фараон бо кое му вика: Направи ми гробница таква и таква. И овој собира грст робови и им наредува. BTW камења имале други земји па трговијата била една од најјаките гранки тогаш како и ден денес.

А за прашањето на Delux

Абу Симбел ти е еден храм на Рамзес II (13 век П.Н.Е.) и се наоѓа до самата река Нил и не е пирамида. Пирамидите се порано градени, храмовите подоцна (во Новото египетско кралство)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Да видиме дали можеме да изградиме пирамида во ова време, доколку неможеме, а неможеме значи дека зад пирамидите стои некоја мистерија непозната за нас. Доказ повеќе, како што напоменав, дека не се изградени од човечка рака или доколку се, сепак некој им помогнал. :wink:
Делумно си сватил... викав која е користа да градеме објеки од камени блокови... сега при толку подобри материјали за градба :)
Било како има убава логика во ова што го пиша.
па тие камени блокови и не можеш нигде да ги најдеш сеа,а богами ни тогаш,нема податок дека нешто друго,било што, е изградено со нив-не им се знае ни потеклото,кај се најдени,и од кај се донесени,зошто ако египјаните граделе со нив,не подизградиле и нешто друго со нив,ете нека обележале само патека со нив до пирамидите,било што-може баш и тоа е пораката,постоење на нешто пред нас,што не е својствено на нашата цивилизација
Епа ги нема сега... ги употребиле тогаш :pos: (мала шега :smir:)

Исто така убаво напишано и многу интересно... а дали ти тоа сега сама се негираш за потеклото на пирамидите?

Ок едно оф топик прашање до форумџиите кои веруваат дека се направени со толку силни машини кои биле чувани во строга тајност. Зошто по ѓаволите не се користени и подоцна да си го поедностават животот? Човекот по порирода сака на поедноставен начин да го достигне сето она што бара труд
Зошто па не граделе пирамиди и подоцна Цезар, Ханибал, Наполеон туку се изградени неколку во еден ограничен временски период?
 

Me_myself&I

THE GODDESS
Член од
27 ноември 2007
Мислења
70
Поени од реакции
1
Епа ги нема сега... ги употребиле тогаш :pos: (мала шега :smir:)

Исто така убаво напишано и многу интересно... а дали ти тоа сега сама се негираш за потеклото на пирамидите?

:pipi:хаха,епа тогаш алал им вера точно пресметале колку камења ќе им требаат,баш колку за да ги изградат пирамидите,и ни камен мање,ни више-тоа е способност :) не ко нас,градиш нешто,и увек ти фали материјал-не не бива за пресметување:kesa:
и да се вратиме на темата,кај се негирам,просветли ме!!!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Делумно си сватил... викав која е користа да градеме објеки од камени блокови... сега при толку подобри материјали за градба :)
Било како има убава логика во ова што го пиша.

Епа ги нема сега... ги употребиле тогаш :pos: (мала шега :smir:)

Исто така убаво напишано и многу интересно... а дали ти тоа сега сама се негираш за потеклото на пирамидите?


Зошто па не граделе пирамиди и подоцна Цезар, Ханибал, Наполеон туку се изградени неколку во еден ограничен временски период?

ее па и мене ми е прашањево поставено. Силните машини кои ги спомнуваш зошто не ги користеле и подоцна? Исчезнале? Добро еве е така. Но после се поставува прашањето за Маите (имале градови држави до 8 век н.е.). И тие ги имале тие силни машини? Зошто тие машини не ги користеле и подоцна за градење на силни градби? А се знае дека поновите чуда на светот како се градени. Со робови.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
и да се вратиме на темата,кај се негирам,просветли ме!!!
Нели беше зад тоа дека пирамидите се изградени од напредна цивилизација... според мене, сепак поназад од нас* бидејќи нема остатоци од згради, автомобили и слично, е сега таа цивилизација која ја спомна што мајка бара да инвестира во пронаоѓање и правење на посебни камени блокови за изградба на нешто.... или па почнуваш и ти да сфаќаш дека можеби како што имам речено и порано на темава а и Awake кажува... изградени се со мала помош од надвор :)

*сеуште дискутабилно дали се поназад од нас (има опција тие да се развивале во сосема друг правец)
ее па и мене ми е прашањево поставено. Силните машини кои ги спомнуваш зошто не ги користеле и подоцна? Исчезнале? Добро еве е така. Но после се поставува прашањето за Маите (имале градови држави до 8 век н.е.). И тие ги имале тие силни машини? Зошто тие машини не ги користеле и подоцна за градење на силни градби? А се знае дека поновите чуда на светот како се градени. Со робови.
Ги спомнав како можност што не значи дека ќе стојам цврсто на тоа... искрено појма немам кај исчезнале.
 

Awake

б.
Член од
30 декември 2007
Мислења
3.198
Поени од реакции
2.628
Нели беше зад тоа дека пирамидите се изградени од напредна цивилизација... според мене, сепак поназад од нас* бидејќи нема остатоци од згради, автомобили и слично, е сега таа цивилизација која ја спомна што мајка бара да инвестира во пронаоѓање и правење на посебни камени блокови за изградба на нешто.... или па почнуваш и ти да сфаќаш дека можеби како што имам речено и порано на темава а и Awake кажува... изградени се со мала помош од надвор :)

*сеуште дискутабилно дали се поназад од нас (има опција тие да се развивале во сосема друг правец)
Ова е тоа што додека ти ги читав првите реченици ми дојде на памет, а после видов дека и ти го имаш истиот став. Зошто да не, како што ние сме се развиле со компјутерската технологија, автомобили и такви ствари, можеби тие отишле напред во сосема друг правец. Како и да ги вртиме работите, едно е сигурно, дека се крие нешто, несватливо во моментов за човечкиот ум.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Нели беше зад тоа дека пирамидите се изградени од напредна цивилизација... според мене, сепак поназад од нас* бидејќи нема остатоци од згради, автомобили и слично, е сега таа цивилизација која ја спомна што мајка бара да инвестира во пронаоѓање и правење на посебни камени блокови за изградба на нешто.... или па почнуваш и ти да сфаќаш дека можеби како што имам речено и порано на темава а и Awake кажува... изградени се со мала помош од надвор :)

*сеуште дискутабилно дали се поназад од нас (има опција тие да се развивале во сосема друг правец)

Ги спомнав како можност што не значи дека ќе стојам цврсто на тоа... искрено појма немам кај исчезнале.
Хахаха као искача дека се карам но не е така верувај. И мене ми е чудно како тие пирамиди во рок од 21 година се градела по една. Пребрзо нели? Но како што реков ја прифаќам теоријата дека се градени со натрупување песок. Ова со машините некако не ми штима. Но сепак твое мислење е и како такво го почитувам. BTW да не знае некој каде има тема за потопот?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Хахаха као искача дека се карам но не е така верувај. И мене ми е чудно како тие пирамиди во рок од 21 година се градела по една. Пребрзо нели? Но како што реков ја прифаќам теоријата дека се градени со натрупување песок. Ова со машините некако не ми штима. Но сепак твое мислење е и како такво го почитувам. BTW да не знае некој каде има тема за потопот?
Хехе благодарам, па и да се "караме" нема зошто да се лутам темава е за дискуија и нуди можност истата да биде интересна како поради мистеријата која ја влече така поради различните наши гледишта :)

Тема за потоп... во религија, баш знам со Marcus убаво се подбравме таму :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom