Производи со "изненадување"

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Во последно време доста често читам случки каде што потрошувачите купуваат одредени производи и наидуваат на непријатно изненадување како:стакло/пикавец во леб, бубашваба во кифла и последното што го прочитав денес е :

Ужас: Палента од Жито Лукс купена во Скопје полна со бубачки (Фото)

Скопјанка била згрозена кога купила палента од Жито Лукс во продавница и во неа нашла еден куп црни бубачки. Имено според читателката палентата има рок на траење и купена е деновиве од познат маркет а не од некое гранапче па да се постави прашање за начинот на складирање. Таа ја отворила палентата и низ неа пливале еден куп мали црно бубачки. Ги фотографирала, како и фискалната сметка на која се гледа кога е купен производот и самото ќесенце на кој е втиснат рокот на траење.










Дали ви се случило да бидете непријатно изненадени при купување одреден произод? Дали некој води грижа за потрошувачите? Знаеме ли што јадеме и колку е вистинит испишаниот рок на употреба на производите? Врши ли некој контрола на квалитетот на производите што се наоѓаат по рафтовите во маркетите?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Прва и основна работа да се вршело контрола немало да дојде до тоа да се има непријатни работи во производите кои ги купуваме. Така да очигледно никој не контролира што точно јадеме...

Мене не ми се случило да најдам нешто непријатно но затоа ми се случило производот иако рокот сеуште трае производот да е лош.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
На еден пријател му се случи од една маалска бурекџилница да најде лебарка во кифлата... Веројатно и ништо чудно бидејќи лебарките летно време ги врие, сум седел над бурекџилница и цел стан вриеше од лебарки... Плус што кај нас очигледно е дека од пазарниот инспекторат не се замараат оди пријавувај колку сакаш.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Ми се има случено многу пати. Мува во ѓеврек колку пати сум и видел, а скоро секој што го знам или видел или на него му се паднал ваков ѓеврек. Сеа во овие две недели 2 пати ми се случи. Прво на одмор во Дојран во лебот најдов некоја бубачка, така потпечена. Мада разбирам ова, машински го месат тестото па може да се случи, не е чудно. Второ купив пред некој ден успат кифла од бурекџилницата во Маџари и јадам и гледам ЖИЦА во неа. :sick:
 
Ф

Флеш

Гостин
уф искрено ми се одгади да ставам залче храна во уста ... запознат сум со овие настани ... не е само кај нас ... секаде во светот се случуваат вакви работи .... ви текнува со големиот скандал во Западна Европа со коњското месо кое ставале и го давале како говедско месо ?! мислам беше како замрзнато месо или нешто како готова замрзната храна беше .... ајде ништо не е ова во споредба со европа .... таму дури јадат и генетска храна ... ни си јадеме природни домашни овошја и зеленчук ... таму го одгледуваат и генетика чепкаат .... да го поканиме Бер Грилс на ручек ... обожава бубачки ... :D

 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Мравки имам најдено во спакуван леб, оние сечени завиткани со најлноско ќесенце...
жито нешто беше само незнам дали беше жито лукс.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ајде да си кажам јас за изненадувањето од пред 2 недели.
Си спремав палачинки ама некогаш ги јадам и со мармалад. Пошо дома мармаладот беше при крај, викам ај да купам да не се пресечам у јадење да снема на најслаткото. И така палачинките готови па си викам да намачкам некоја со мармалад. Нормално ја зиам теглата да ја отворам со сета сила и се ослободи вакумот едвај коа од теглата изрипаа две како лебарки. Ми се дигнаа црева и едвај ги утепав. Толку се згрозив шо ми се одјадоа и палачинки и се. Немаше да ме чуди да беше некој шкљ мармалад, ама овој на Подравка со рок на употреба до 2015 година. И шо е најстрашно не беше отворен мармаладот па да речеш ете влегле. Овој ем купечки, ем вакумиран, ем со лебарки кои беа живи :mad:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Така е кога се штедат пари за дезинсекција.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Киткашарена, на прв поглед си реков за некој божиќни поклони е темава... ама од ко ја отворив, сватив дека и не мораше баш да кликам..
Ај бубачките се видливи.. ам тоа што не го гледаме?
Некогаш си викам.. наместо 1 литар вода во рецептот, тој турил 800мл вода + 200мл урина/плунка/спе.... и?
Шо прајме сега... чаре? :pipi:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.417
Бурекџилница „Тринити“, карши Железничка станица, пред 2 недели:

999713_10200969933064426_2079433433_n.jpg

Побарав кифла со сирење, добив со „месо“.
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.018
Еднаш купив пирошка и најдов навистина големо влакно во неа. На среде јадење онака кога го осетив низ забите ...ми се згади, бљак.
Никогаш повеќе не купив од таму :eek:
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Една локална пекара има тука, и бурекчилници држи ама и леб праеа едно време. Еднаш во нивниот леб најдев каменче, на повеќе делови сронено и испечено заедно со лебот..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
.....е какви сте и вие...кај за ситна пара добивате и гратис и изненадување уште и се буните.....

шала на страна....ситуацијата со храната во МК е надвор од било каква контрола во последниве неколку години....храна се произведува во шпупи, гаражи, подруми, во несоодветни услови и што е најтрагично ЛЕГАЛНО СЕ ПРОДАВА....
....дупките во закон овозможуваат било кој со штура декларација да пушти во промет што му душа сака....посебно ме нервираат (никогаш не ги купувам) брендираните производи на ланците маркети....односно маркетот купува сирење, смоки, туршија од рандом тип...го пакува со свое лого и пишува што содржи пакувањето (пример сирење)...но нигде не е наведено состав, каде е произведено, кој го произвел, потекло на состојките и слично

уште потрагично е што производи кои биле однесени во депонијата Дризла за уништување се вадат од таму и завршуваат по пазарите и продавниците (посебно сувомеснати производи)

Во еден куп маалски продавници во ист фрижидер чуваат и сладолед и риба и батаци и зеленчук и тесто...и сите тие производи се неколкукратно одмрзнати и замрзнати....па потоа сладоледот мириса на риба, лиснатото на батаци и слично

а што се однесува до изненадувањата...тие ќе бидат почести и почести...се додека не се смени законската регулатива и додека инспекторите не ги размрдаат своите дебели газови и не излезат на терен (сега за сега само дремат пред компјутрер и собираат рекет за да бидат слепи, глуви и неми)

Моето најголемо изненадување (покрај расипани, засмрдени, и мувлосани производи) беа неколку парчиња остро стакло во тегла лецималт, а потоа го имав најнепријатното животно искуство - снимање на желудец.

Сеуште стојам на ставот дека НАЈДОБРА И НАЈЗДРАВА ХРАНА Е ОНАА ХРАНА НАПРАВЕНА И ОДГЛЕДАНА СО СОПСТВЕНИТЕ РАЦЕ
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ајде да си кажам јас за изненадувањето од пред 2 недели.
Си спремав палачинки ама некогаш ги јадам и со мармалад. Пошо дома мармаладот беше при крај, викам ај да купам да не се пресечам у јадење да снема на најслаткото. И така палачинките готови па си викам да намачкам некоја со мармалад. Нормално ја зиам теглата да ја отворам со сета сила и се ослободи вакумот едвај коа од теглата изрипаа две како лебарки. Ми се дигнаа црева и едвај ги утепав. Толку се згрозив шо ми се одјадоа и палачинки и се. Немаше да ме чуди да беше некој шкљ мармалад, ама овој на Подравка со рок на употреба до 2015 година. И шо е најстрашно не беше отворен мармаладот па да речеш ете влегле. Овој ем купечки, ем вакумиран, ем со лебарки кои беа живи :mad:
Ова е малце нелогично. Ако имало вакум тогаш било кој организам било тоа бубашваба, лебарка, црв или било што не би можеле да живеат во таков вакум простор ни 5 минути.
Гарант тие лебарки излегле од друго место не од теглата.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.455
Поени од реакции
109.398
Мене пред два три дена оса ми излезе од ќесата во ѓевреците, дури и ме касна на устата, среќа не сум алергичен па не ми отече устата. Многу беше топло и ме мрзеше да се вратам и да и ги напикам у уста и ѓевреците и осата на таа продавачката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom