Koja e најдобрата компанија за еурокрем?

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Па искрено не знам ни дали може да се најде по маркетиве. .одамна не сум го сретнал..
Тоа ти е мешавина на темен еурокрем со путер од кикирики..
ммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммм сексој!



Е ова е страшна работа! Кога бев мал моите ми го купуваа од Грција! Бев ЛУД по ова нешто! Па после некое време исчезна! Буквално сум бил во депресија, па ми најдоа и замена меренда + путер од кикирики (што до ден денес го јадам патем)

Па после некоја година излезе во Бугарија! Пак од таму лудување! Не беа баш исти како со тој од Грција, но беа многу добри и двата дефинитивно! Не се сеќавам но мислам дека потоа и во Македонија го имаше за некој краток период и наеднаш го снема! Па еве како што дознавам сега официјално повеќе не се произведувал. Голема штета! Им пишав на страницата на фејсбук да го вратат! :)

За носталгичните и љубопитните за вкусот на Сникерс добра замена би било Нутела или Меренда со Путер од кикирики. Слично, но не сосем. Во сникерсот имаше и пласт карамела. А во тој бугарскиот подоцна имаше и некоја друга нешто како маршмалоу смеса. Во секој случај многу ми недостигат! :)

Ако ви недостигат и вам ви препорачувам да им вршиме притисок на фејсбук/твитер официјалните профили да го вратат. :)
:eek::eek::eek:
Незнам како би се нарекувала ерекцијата што моментално ми ја има желудникот.. кога сум имал 14 години сексот не ми звучел вака.. ко што ми звучи ова. Јас конзумирам само Нутела, никој друг еурокрем не ни дошол близу за споредба. Не ѝ седнувам хардкор на теглава, дека ретко јадам, особено навечер со бисквити. Тегла на 2-3 недели, само јас, моиве имаат чуден craving за маргарините од еурокреми, ама никогаш не се јадаат до крај и се фрлаат. А Нутелава им била премногу блага.

СпиритФлај, такоџе обожавам путер од кикирики, самошто во локалниве маркети има само од една фирма и нема премногу избор. Со што го мешаш инаку, што е тоа Меранда? Јас обично со некој рандом мармалад. Ама Сникерсов толку ме попали што прво нешто утре е јадење нутела со путер од кикирики, макар би добил шок!
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
26
Поени од реакции
16
:eek::eek::eek:
Незнам како би се нарекувала ерекцијата што моментално ми ја има желудникот.. кога сум имал 14 години сексот не ми звучел вака.. ко што ми звучи ова. Јас конзумирам само Нутела, никој друг еурокрем не ни дошол близу за споредба. Не ѝ седнувам хардкор на теглава, дека ретко јадам, особено навечер со бисквити. Тегла на 2-3 недели, само јас, моиве имаат чуден craving за маргарините од еурокреми, ама никогаш не се јадаат до крај и се фрлаат. А Нутелава им била премногу блага.

СпиритФлај, такоџе обожавам путер од кикирики, самошто во локалниве маркети има само од една фирма и нема премногу избор. Со што го мешаш инаку, што е тоа Меранда? Јас обично со некој рандом мармалад. Ама Сникерсов толку ме попали што прво нешто утре е јадење нутела со путер од кикирики, макар би добил шок!
Па да ти кажам право компарацијата со сексот ти е горе долу на место. Можеби малку подобар е сникерсот! :D Мерендата е грчка фирма што произведува Еурокрем и е многу сличен со Нутелата исто многу добар. Но и јас сум на нутела, повеќе не купувам Меренда од разбирливи причини o_O .

Него за да се добие правиот вкус за Сникерсот, на мешавината од путер од кикирики и нутела треба да се додаде и карамела. Нутела и путер од кикирики само по себе е МНОГУ добро, особено во палачинкос ама веќе кога се сетив на сникерсот сакам барем да го вратам нешто приближно до тој вкус. Затоа ми треба уште течна карамела. Читав америве, некои исто збудалени по сникерсот, викаат дека таква карамела што се става на сладолед би завршила работа ама тие препорачуваат некоја од нестле. Незнам дали има некоја квалитетна марка течна карамела кај нас. :cautious:

Значи идејата ми е следната: Во пола или нешто помалку од пола празна(голема) тегла нутела да смешам еден путер од кикиритки (crunchy) со парчиња. За тоа да се направи треба претходно да се растопи путерот од кикирики во микробранова на неколку минути. Потоа да се истури и од прилика 20% течна карамела и да се размеше. Мхмммм! Лиги ми течат додека пишувам! :))

Исто видов добар рецепт за правење карамела ако нема добра. Од тие бомбоните карамели шо се, може да се стават во жешка тава со млеко да се растопат и излегува ненормално добра карамела! Ама тоа ќе е следниот левел! :P

Бтњ која марка на путер од кикирики ја има? Кај нас има една сина Pami. Го има и во smooth i crunchy варијанта.

 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Nutella. Најубав лесен и впечатлив вкус има. Сникерост ми се дефинитивно најубавите чоколада, ама ете нема крем кај нас.

Сеа баш ми стигна палачинка со нутела од Харизма.:love:
 
Член од
7 мај 2012
Мислења
26
Поени од реакции
16
Nutella. Најубав лесен и впечатлив вкус има. Сникерост ми се дефинитивно најубавите чоколада, ама ете нема крем кај нас.

Сеа баш ми стигна палачинка со нутела од Харизма.:love:
Не е само кај нас, го нема никаде. Престанал да се произведува пред неколку години. :(

Со здравје да си ја кркаш палачинката :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Па да ти кажам право компарацијата со сексот ти е горе долу на место. Можеби малку подобар е сникерсот! :D Мерендата е грчка фирма што произведува Еурокрем и е многу сличен со Нутелата исто многу добар. Но и јас сум на нутела, повеќе не купувам Меренда од разбирливи причини o_O .

Него за да се добие правиот вкус за Сникерсот, на мешавината од путер од кикирики и нутела треба да се додаде и карамела. Нутела и путер од кикирики само по себе е МНОГУ добро, особено во палачинкос ама веќе кога се сетив на сникерсот сакам барем да го вратам нешто приближно до тој вкус. Затоа ми треба уште течна карамела. Читав америве, некои исто збудалени по сникерсот, викаат дека таква карамела што се става на сладолед би завршила работа ама тие препорачуваат некоја од нестле. Незнам дали има некоја квалитетна марка течна карамела кај нас. :cautious:

Значи идејата ми е следната: Во пола или нешто помалку од пола празна(голема) тегла нутела да смешам еден путер од кикиритки (crunchy) со парчиња. За тоа да се направи треба претходно да се растопи путерот од кикирики во микробранова на неколку минути. Потоа да се истури и од прилика 20% течна карамела и да се размеше. Мхмммм! Лиги ми течат додека пишувам! :))

Исто видов добар рецепт за правење карамела ако нема добра. Од тие бомбоните карамели шо се, може да се стават во жешка тава со млеко да се растопат и излегува ненормално добра карамела! Ама тоа ќе е следниот левел! :P

Бтњ која марка на путер од кикирики ја има? Кај нас има една сина Pami. Го има и во smooth i crunchy варијанта.

Вреди еднаш вакви експерименти, ама за жал премногу замарање е за редовно конзумирање. :) Aко ти успее некоја да се приближи до тој вкус, кажувај точен рецепт! Инаку баш таков е путерот, и го јадам со години, ама одсекогаш smooth, дека крем.. по некоја логика, и никогаш не сум го пробал овој crunchy. Инаку нутелата сама по себе заситува, а такоџе и путеров, затоа најверојатно не ми текнало да ги комбинирам, ама сега само тоа ми е во мисли. :)))

Инаку Сникерсот воопшто не се произведува или само го нема тука кај нас и околината, ме попалија муабетиве ако треба ќе се порачува од СТРАНЦСТВО! :pos: Едит: сега прочитав.. :/

Инаку јас Нутелата си ја чувам стално до огнот, х2 повкусна ми е кога е течна, природно е мека, ама ако ја заборавам после 2 недели на ладно вкујна се засушува троа. :p
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Јадам многу благо.
Нутела е најбоља, али оваа нашава Нутела, што е од Полска и грчката (која се прави таму кај нив), врска немаат една со друга. Нашава (т.е. полската), е поскапа од грчката, а многу е полоша.
Има уште еден грчки еурокрем, што е со приближно иста цена и квалитет како Нутелата. У Веро го има. wanna be Нутела.
Од остатокот, порано имаше КиндерЛада, таа беше топ.
Друг, релативно добар крем IMO е НуКрема.
Другите сите ги имам пробано и не ми се свиѓаат. Еурокремот, мислам дека беше бољи порано, не знам дали сеуште Таково (сеа SL) ја имаат лиценцата од Гондола.
Имаше некаков пенаст Сникерс крем, едно време, али пенливоста ми беше turn-off.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Не јадам крем ама поголемо срање од нутела не сум пробал, не ми јасно зошто на сите им е толку ПРЕКРАСНА, дали бидејки е x2 поскапа од било друг крем па пошто нашиов народ сака да се докажува дека има префинет вкус ја купува, или навистина е убава ама јас немам чуство за префинет вкус....
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Мене највкусен еурокрем ми беше од Агроплод и само него си го купував посебно вкусен ми беше белиот дел со лешници ,али откако го продадоа на Србите го упропастија како и сите други нивни производи посебно ресаните и смоките ,....
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.981
Поени од реакции
14.767
Агроплод сега прави многу добар еурокрем по рецепт на Свислион,се продава во кантички од по 750 г плус гратис чокалда.Од тие што се блиски до нас ,овој е најдобар досега заедно со тој оригиналниот Еурокрем(по него сите така ги викаме,како `фрижидер` кој беше еден од моделите на ладилници)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Само во палачинки користам крем последниве неколку години. За тој пример „марка“ не е битна :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom