Сектите - нови религии или патолошки групи? Има ли секти во вашиот град?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
LoL!!...AJ SE KALDIME DEKA VO KUR'ANOT PISUVA DEKA ZENATA TREBA DA E POKRIENA SAMO KOSATA....!!!
takas pisuva, znaci poveketo muslimani se islamska sekta posto ne nosat samii zenite, a vtoro ako e mnogu ubava moze da soblazne i so ocite pa zatoa i ocite treba da bidat pokrieni.ali nema veze, ceski i samii da nosat ama ni toa.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
sEKTITE SEGRUPI NA LJUGE KOI SVEDO4AT LAZNO ZA NEKOI VERUVANJA I ZA NEKOI RELIGII....TIE S PLATENI OD ANGLIJA A NEKOI I OD AMERIKA....
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ве молам кажете ми дали некој нешто знае за некаква си секта, пардон , "организација" што се вика Campus Crusade.... Ми требаат информации од некој што знае луѓе што се таму зачленети, не од интернет податоци... Не е за мене, туку мој близок роднина изгледа е замешан со нив, па сакам да дознаам повеќе за таа "верска организација" ... Јас не сум баш религиозен човек, повеќе верувам во самиот себеси и во науката...
Kampus se nesto kako studentska ogranizacija, sredna klasa amerikanci. ne se u opste opasni. taka malce zabegani... inaku glavatarite teski pari si perat preku niv, a oni kao veruvaat u bog, ako rodninite ti se postari... karile nesto veruvaj :)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Campus Crusade for Christ е светско студентско христијанско движење кое има активна служба во 191 држави во светот. Нивната главна мисија е да ги запознаваат студентите со суштинската порака на христијанството - евангелието, а потоа да ги предизвикаат тие да ја разгласуваат оваа порака на своите цимери и колеги, а пак тие на своите цимери и колеги итн. за што повеќе луѓе да го дознаат евангелието т.е. Божјиот план за спасување на секој човек кој верува во Исус Христос.
Нивната служба се темели на големото испратеништво на Христос, цитирам:
"Одете и направете ги сите народи Мои ученици, крштавајќи ги во името на Таткото и Синот и Светиот Дух! Учејќи ги да пазат сè што Сум ви заповедал! "
(Исус Христос во Матеј 28:19)

Во Македонија тие се регистрирани под името "Нова Надеж". Колку што јас знам за нивната администрација и начинот на кој што вработените таму се платени, досега не сум забележал некоја малверзација со пари. Секој од нив си има свои лични финансиски подржувачи т.е. христијани од земјава или странство кои лично им донираат пари за да можат полновремено да се посветат на христијанската служба која ја вршат.

Јас ги познавам детално нивните верувања и тврдам дека тие се ништо повеќе и ништо помалку од она што го учи Библијата.
MkForces, не мораш да се плашиш и одоколку да се распрашуваш за нив, еве ти го нивниот официјален сајт http://novanadez.com и таму можеш да прочиташ за нив, а и да им поставиш прашање. А можеш да ми поставиш прашање и мене, бидејќи јас се познавам со некои од вработените таму.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Бизарно барање на секташи- Сексајте се во јавност за подобар род на бананите
:pos::pos::pos:
полицијата во Папуа Нова Гвинеја во потрага по водачот на сектата кој им ветил на селаните од покраината Morobe дека ќе им се зголеми родот на бананите за 10 пати доколку се сексаат на јавни места.


http://www.postcourier.com.pg/20090911/frhome.htm
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Има има...седеме друштво и ни дојде еден ни "предава" за религија ние цело време патос,ни даде некои книги,после шо убаво си ги искористив за палење оган дома
 
Г

Господ

Гостин
Сум слушнал за овие Crusade for Christ само не знаев дека и во Македонија имале база...секој со своето.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Какви нови религии....тоа се патолошки групи во кои одредени групи на луѓе се „кријат“ од реалноста.
Немоќноста да ја сФатат Вистината, неспособноста да се прилагодат на реалниот свет, одбивање на постоечките религии под изговор дека им ја ограничува вољата....доведува до тоа да бараат „заштита“ во секта
Давање на важност на членство во некоја окултна секта под термин иницијација,правење на ритуали и магии,измислување на некакви тајни ...и многу друго, доведуваат до тоа да кај членовите на сектата се појавуваат комплекси на некоја виша вредност, која се ствара во нивната мисла.

Во модерно време се срамат од зборот СЕКТА, па употребуваат термини како:
РЕД, ГРУПА,ОКУЛТНА НАУКА....:pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Kajgana Shop

На врв Bottom