Дали можеби се билда наталитетот на Албанците во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
да може ..гледав еден аналитичар објаснуваше дека со нивното раѓање на 3-4-5 деца а со нашето раѓгање на 1-2 дете апсолутно може .До/во 2020 год. тие ке се изедначат со мак. население ,а во 2025 год , ќе преовладеат со нивната популација...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.323
Поени од реакции
4.720
Пошто сакаш факти еве ти... http://www.stat.gov.mk

Да ти влезат информации во твојот испиен мозок... Секоја година има доселени странци во нашата држава... Ама баш секоја.. А бројот на населението е се поголем и поголем.. Но погоди што? Македонците се во константен минус... А еве вие да бидете да речеме 10.000 + луѓе секоја година според статистиките и помалку е од тоа на ниво на цела Македонија... пак ќе ви требаат 10 години за да накрцате бројка од 100.000 ... што е многу долг период... Значи бројките доаѓаат од друго место.. тоа е преселување... Сега што ќе ми одговориш на ова.. лажам?
До пред 10 години многу албански села немаа ни Д од документи, а овде биле најмалку 50 год......
Ако заслужува некој од егејска или пиринска да зема државјанство, тогаш заслужува и некој албанец..... од Косово или Србија...

Голем дел од моето семејство пред 10 год немаа државјанства, замисли мојата тетка немаше а нејзиниот маж и деца имаа, и не и даваа до 2001........ и тоа во Липково, замисли во селата на Скопска црна гора колку биле без документи, а последните години сите се симнаа по градовите и селата блиску градовите.....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:19 ---
да може ..гледав еден аналитичар објаснуваше дека со нивното раѓање на 3-4-5 деца а со нашето раѓгање на 1-2 дете апсолутно може .До/во 2020 год. тие ке се изедначат со мак. население ,а во 2025 год , ќе преовладеат со нивната популација...

Со претпосткавка албанците да не се иселуваат, а знаејќи дека секој трет млад албанец сака во странство тешко дека бројот на албанците нема да иде на минус.....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:22 ---
Кога си слободен да те носам на кафе кај најмалце седум фамилии(само тие што јас ги знам) доселени од косово во македонија.Ако сакаш и ќе ти ги напишам со име и презиме и каде живеат и каде работат.Доста со лажење живеете бе, сватете дека и други луѓе имаат мозок и размислуваат.
5 фамилии етнички албанци ако се одселат од Македониј,2 се селат од косово во РМ.40% од албанците што сум ги сретнал не знаат македонски,ама српски цепаат на велико.
Не добивам ништо ако лажам, и пак нема да ми интересира ако сите албанци доаѓале после 99 во Македонија, сеедно е, Македонија е веќе нивен дом....
Ако не знае македонски не значи дека е од Косово, дојди во Куманово и чуј дали некој зборува македонски........
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
До пред 10 години многу албански села немаа ни Д од документи, а овде биле најмалку 50 год......
Ако заслужува некој од егејска или пиринска да зема државјанство, тогаш заслужува и некој албанец..... од Косово или Србија...

Голем дел од моето семејство пред 10 год немаа државјанства, замисли мојата тетка немаше а нејзиниот маж и деца имаа, и не и даваа до 2001........ и тоа во Липково, замисли во селата на Скопска црна гора колку биле без документи, а последните години сите се симнаа по градовите и селата блиску градовите.....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:19 ---



Со претпосткавка албанците да не се иселуваат, а знаејќи дека секој трет млад албанец сака во странство тешко дека бројот на албанците нема да иде на минус.....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:22 ---


Не добивам ништо ако лажам, и пак нема да ми интересира ако сите албанци доаѓале после 99 во Македонија, сеедно е, Македонија е веќе нивен дом....
Ако не знае македонски не значи дека е од Косово, дојди во Куманово и чуј дали некој зборува македонски........
Македонскиот е Државотворен јазик, и СИТЕ без исклучок МОРА да знаат и да го говорат и пишуваат.
нема тука сакам-несакам, МОРА. ако се преселиш во некоја друга земја (швајцарија, вашата омилена дестинација) дали нема да го зборуваш јазикот и ќе си седиш дома или ќе тераш инат ко тука и ќе бараш измени во уставот?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.323
Поени од реакции
4.720
Македонскиот е Државотворен јазик, и СИТЕ без исклучок МОРА да знаат и да го говорат и пишуваат.
нема тука сакам-несакам, МОРА. ако се преселиш во некоја друга земја (швајцарија, вашата омилена дестинација) дали нема да го зборуваш јазикот и ќе си седиш дома или ќе тераш инат ко тука и ќе бараш измени во уставот?

Па тука не е платата мин. 4000 франци за да го научам македонскиот.......
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Па тука не е платата мин. 4000 франци за да го научам македонскиот.......
Сите во Швајцарија зимаат 4000 франци?

Грешката е во нашите што давале и сеуште издаваат (читај продаваат) пасоши како чоколадо во продавница.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.042
Поени од реакции
1.960
Па читај бе човек,сам кажувам дека доаѓаат од Косово,ама за време на Југославија. 1999 години тие што дојдоа 90% се вратија тоа ми е целата поента.
;):)

И самиот пуно ти рече дека неговите се 50 и некоја дојдени.
Мене ме нервираат тие тези дека 200.000 останале овде од 99та и дека тие ги направија ѓурултиите.Едноставно не е така,тие тогаш што дојдоа 90% се вратија назад.Доселувањето од Косово е пред тоа....50-60-70-80ти се доселуваат,не 1999 година.
Се надевам дека се разбравме :D
Толку ли е тешко ли е да го свати обичниот македонец ова што е кажано од страна на Trooper?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.323
Поени од реакции
4.720
Сите во Швајцарија зимаат 4000 франци?

Грешката е во нашите што давале и сеуште издаваат (читај продаваат) пасоши како чоколадо во продавница.

минимум е толку, другите земаат повеќе.....

И како што кажав ако може за србите да издаваат пасоши, или па за македонците од егејска или пиринска ( или Пустец), тогаш и за албанците мора....
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 00:28 ---
Сериозно ти ова го наведуваш како причина?
Меѓу главните причини
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.323
Поени од реакции
4.720
Да ти давам ја тебе по толку да дремеш 8 саати на плоштад гол значи, ти би го направил тоа.
Брао.
Кратко кажано од човек кој има солиден живот.....
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
минимум е толку, другите земаат повеќе.....

И како што кажав ако може за србите да издаваат пасоши, или па за македонците од егејска или пиринска ( или Пустец), тогаш и за албанците мора....
--- надополнето: 29 јуни 2013 во 00:28 ---


Меѓу главните причини


Убави фантазии си имате.
Шо седиш тука, трк во Швајцарија.
 
Член од
8 декември 2010
Мислења
511
Поени од реакции
131
Немав време да ги читам сите мисленја на темава но воглавно увидов каде се кршат копјата. Тоа дека според македонците албанците дошле тука после 2001 заради рамковниот договор , и дека сеуште се билда наталитетот и што уште не и после тоа ги обвинувате дека се тие криви.
-Не сум историчар и незнам колку и дали е тоа точно , но ако е точно зашто ги кривите албанците кога ја имате државата (Иванов,Груевски.....) зашто не излезете на протест и кажете што ви смета,зашто не барате отчет од македонците кои се на власт и кои не работат според вашите потреби, доколку има бегалци и албанци кои не поседуваат државјанство зашто го кривите него а не полицијата која е должна за такви работи.
-Ако државава ја сј*баа квази патриоти ,зашто ги кривите другите кои си најдоа слобода да прават шо сакаат?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ти и сличните ко тебе не сакате да ме сфатите дека во една држава, може да има само еден народ/националност, а тоа какво ти е потеклото ич не го занима. во случајов, ти си македонец со албанско потекло. тоа е според мене најправиот развој на настаните во една цивилизирана држава. и тоа треба да го сфатат сите ........ не ми е поентата дали е албанец или турчин или било кој друг. и уште да додадам, сите треба да ја чуствуваат таа држава кај што живеат ко своја, а во дадениов случај вие работите против/распарчување на македонија.
но ова вие го практикувате во америка, швицарска, германија, .....
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Уф дај боже да ги има 750.000.....
Со ваква демографска состојба дај боже да испаднат што повеќе.
Реално е дека ги има околу 500.000 во Македонија.
Тоа би дало наталитет од околу 15-16 промили....ви зависност од тоа колку од родените во статистика албанци се од мајки купени невести од Албанија.
Тие деца иако во статистика кога ќе се родат се бројат како родени Албанци сепак покасно се дел од македонскиот корпус.

Македонците што помалку ги има тоа подобро......реално накај 1,2 милиони се (+/- 20.000).Тоа би дало наталитет од околу 10 промили мање-више.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom