Дали можеби се билда наталитетот на Албанците во Македонија?

Статус
Затворена за нови мислења.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Така е,сите други се криви,Албанците,Американците,Русите,Кинезите,Марсовците,Клингонците,само Македонецот е прав.
Да ти појаснам,бидејќи глеам немаш капацитет да сфатиш,јас не оправдувам тоа што не плаќаат данок.Еве ти прост пример:имаш стан,го даваш под кирија но потстанарот не си ги плаќа долговите,т.е.киријата.И ти доаѓаш кај мене и плачеш како потстанарот бил крив,како комшиите коваат завера против тебе,како жена ти те изневерува па и она е крива.Ме сфаќаш сега?
Да,има закон но некој тој закон треба да го спроведува.А тој што треба да го спроведува законот всушност учествува во неговото кршење,корумпиран е и тоа максимално го ползува во своја корист.
Би ти порачал само една работа,која мислам дека ја кажал Ајнштајн-Еден проблем не можеш да го решиш со истиот став и начин на размислување кој довел до стварање на тој проблем.Значи,треба да го смениш размислувањето ако сакаш нешто да се промени,а не како жена во ПМС да крекаш и да ги обвинуваш сите околу тебе,како што правиш ти.
Дудук еден дудусан,завршивме со дискусија.

Кога со тој прост став ги гледаш работите што да ти правам не сум ти јас крив... Чим сметаш дека беспарицата не е проблем 1 зошто се случува сето ова мислам дека можеш комотно да станеш министер или пратеник пошто тие ги гледаат вака работите..

Па и префрлаш дека албанците не ни се за ништо криви... Епа види дечко ако одредена група не плаќа казни и даноци буџетот мора од негде да се собере... Затоа на нашата раја ќе се удри појако.. Ете тие поголеми трошоци влијаат врз нашиот наталитет...

Знаеш колку чини да одгледаш дете? Да има патики,исхрана,убав дом итн... Која будала ќе успее сето тоа да го направи со 12-3.000 плата свака му част... Рака ќе му дадам..А со тезата дека албанецот живее во 1 собче тоа во приказните и басните.. Те молам посетиги албанските села и македонските села важи? Карта за воз ти е 300 -400 денари ништо повеќе и само види спореди и дојди после на форумов да си направиме муабет... Сеа што ќе ми речеш пак ние сме криви што немаме пари? али и ти си иста група со овие погоре немам намера ништо да ти докажувам..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.798
Кога албанските села не плаќаат струја, се случува "народ" и струјата им ја пуштаат. А на кафирите и куќите им ги зимаат за неплатена струја.
Така во струшко се случи пред една година. Лабуништа чинам беше. кај што ја запалија црквата и ги искорнаа крстовите лани.
Алооооо Евн е приватна фирма, гледај малку вести.........
Кафирот има по три стана кои ги добил за џабе, по 4-ица вработи во семејство, плус бонуси(крадење) од државни фабрики, и пак да не плаќа струја, па те молам.........
 
W

Werther

Гостин
Алооооо Евн е приватна фирма, гледај малку вести.........
Кафирот има по три стана кои ги добил за џабе, по 4-ица вработи во семејство, плус бонуси(крадење) од државни фабрики, и пак да не плаќа струја, па те молам.........

:vozbud:

Да, исто каурот има Ферари F-50, Порше Панамера и Рејнџ Ровер. Сите имаме плацеви по 500 квадрати на Дедиње и акции во Мајкрософт.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.798
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 14:44 ---



Хахахахахахха..... Абе мене сеа ќе ме убедуваш? Пред 10 години идев на одмор во Струга немаше толку кечиња сега ти мене ќе ме учиш како е ? А тука којзнае колку кратко време си... Сега Струга ти личи на ПАКИСТАН...

Пред 10 години не беше таков... Е сеа ќе ми кажеш никнавте, т.е не ве " пишувале " правилно... Немој овие глупости да ги тресеш само ќе ти се смеат ништо друго...После 2001 настана оваа работа... Пред војната ни Скопје не беше толку полн со албанци, сега ти мене ќе ме учиш како било кога сите работите сме ги виделе со свои очи...

Те молам не ме цитирај веќе ме нервираш со твоите глупави постови ...
Ти или немаш памет или се забавуваш глумејќи глупав.......
Од каде дојдоа тие албанци?:????? од Албанија????
Сега тебе ти се чинило дека нема албанци и така треба да биде?????си видел со свои очи????? ма немој да се резилиш, се читаш ли????

Дај факти каде кажува дека после 2001 имаше преселување на албанци од некаде!!!!!!!!!!!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Кога ќе важат за сите подеднакво законите, тогаш и јас ќе бидам лојален граѓанин на Македонија. Не може некој кој само затоа што се родил како Албанец, да не плаќа ништо и да не почитува никакви закони, додека сите други стенкаат под репресиите на државата со двојни аршини и самоволието на Албанците.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.798
Кога со тој прост став ги гледаш работите што да ти правам не сум ти јас крив... Чим сметаш дека беспарицата не е проблем 1 зошто се случува сето ова мислам дека можеш комотно да станеш министер или пратеник пошто тие ги гледаат вака работите..

Па и префрлаш дека албанците не ни се за ништо криви... Епа види дечко ако одредена група не плаќа казни и даноци буџетот мора од негде да се собере... Затоа на нашата раја ќе се удри појако.. Ете тие поголеми трошоци влијаат врз нашиот наталитет...

Знаеш колку чини да одгледаш дете? Да има патики,исхрана,убав дом итн... Која будала ќе успее сето тоа да го направи со 12-3.000 плата свака му част... Рака ќе му дадам..А со тезата дека албанецот живее во 1 собче тоа во приказните и басните.. Те молам посетиги албанските села и македонските села важи? Карта за воз ти е 300 -400 денари ништо повеќе и само види спореди и дојди после на форумов да си направиме муабет... Сеа што ќе ми речеш пак ние сме криви што немаме пари? али и ти си иста група со овие погоре немам намера ништо да ти докажувам..
Сиромаштијата предизвикува тензии и разни проблеми, но да се намали наталитетот нема врска.....
--- надополнето: 27 јуни 2013 во 16:23 ---
Кога ќе важат за сите подеднакво законите, тогаш и јас ќе бидам лојален граѓанин на Македонија. Не може некој кој само затоа што се родил како Албанец, да не плаќа ништо и да не почитува никакви закони, додека сите други стенкаат под репресиите на државата со двојни аршини и самоволието на Албанците.
Тотално се согласувам, и јас сакам законите да се спроведат....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.495
Поени од реакции
79.649
Тотално се согласувам, и јас сакам законите да се спроведат....
Не знам дали ти е сосема јасно значењето на изразот - да се спроведат законите....
Имено, тоа би значело и соодветна казна за оние кои убија деца на Велигден, колку и да им е оправдано (од исламски аспект) убиството.
Тоа би значело дека, коа Африм, Изет и компанија ќе решат со токмаци да ја рушат црквата Св.Спас, би лежеле затвор и заради ширење верска омраза, а не само нанесување штета. И не би можеле да се извлечат како сега.
Тоа би значело дека нема баш така едноставно да се собирате и да тепате осамени кафирчиња низ маало....
и низ други работи.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.798
Не знам дали ти е сосема јасно значењето на изразот - да се спроведат законите....
Имено, тоа би значело и соодветна казна за оние кои убија деца на Велигден, колку и да им е оправдано (од исламски аспект) убиството.
Тоа би значело дека, коа Африм, Изет и компанија ќе решат со токмаци да ја рушат црквата Св.Спас, би лежеле затвор и заради ширење верска омраза, а не само нанесување штета. И не би можеле да се извлечат како сега.
Тоа би значело дека нема баш така едноставно да се собирате и да тепате осамени кафирчиња низ маало....
и низ други работи.
Точно знам што значи........
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Хахахахахахха..... Абе мене сеа ќе ме убедуваш? Пред 10 години идев на одмор во Струга немаше толку кечиња сега ти мене ќе ме учиш како е ? А тука којзнае колку кратко време си... Сега Струга ти личи на ПАКИСТАН...

Пред 10 години не беше таков... Е сеа ќе ми кажеш никнавте, т.е не ве " пишувале " правилно... Немој овие глупости да ги тресеш само ќе ти се смеат ништо друго...После 2001 настана оваа работа... Пред војната ни Скопје не беше толку полн со албанци, сега ти мене ќе ме учиш како било кога сите работите сме ги виделе со свои очи...

Те молам не ме цитирај веќе ме нервираш со твоите глупави постови ...
Ги имаше и тогаш,само безгласни букви беа и не можеше да ги приметиш.

1991 ги имаше 430.000.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Ти или немаш памет или се забавуваш глумејќи глупав.......
Од каде дојдоа тие албанци?:????? од Албанија????
Сега тебе ти се чинило дека нема албанци и така треба да биде?????си видел со свои очи????? ма немој да се резилиш, се читаш ли????

Дај факти каде кажува дека после 2001 имаше преселување на албанци од некаде!!!!!!!!!!!!

Што сакаш да кажеш бе човек дека од 1900 година ве има во толкав број? Зошто постојано негираш... нели имаше бегалци од Косово за време на конфликтот таму? Нели имаше доселувања тука за конфликтот кај нас во 2001? Зошто не си реален и не признаеш некои работи... како што пишав тука сте 20-25 години ништо повеќе... Од 2001 па наваму стана густа работата со рамковниот... Јас те убедувам дека многу албанци во нашава држава уште немаат македонско државјанство биди сигурен во тоа..за пример ќе ти го дадам мојот комшија и целата негова фамилија... Ама тој си ги кажува работите како што се и не ги крие пошто нема ни што да се крие..
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:31 ---
Ги имаше и тогаш,само безгласни букви беа и не можеше да ги приметиш.

1991 ги имаше 430.000.

Од конфликтот во Косово да... бегалци тука имаше го напишав тоа... а од 2001 со рамковниот уште повеќе се доселија тука... Фактички така и ја остваруваат идеологијата за Голема албанија... од западна само уште Охрид остана а тој делот под Преспанско веќе почнува да се населува со албанци тоа е во Грција... Што ќе ми кажеш сеа на ова дека тука се од 1900 година? смешки државава ја направивте албанска одсекад дека била...
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:56 ---
Дај факти каде кажува дека после 2001 имаше преселување на албанци од некаде!!!!!!!!!!!!
Пошто сакаш факти еве ти... http://www.stat.gov.mk

Да ти влезат информации во твојот испиен мозок... Секоја година има доселени странци во нашата држава... Ама баш секоја.. А бројот на населението е се поголем и поголем.. Но погоди што? Македонците се во константен минус... А еве вие да бидете да речеме 10.000 + луѓе секоја година според статистиките и помалку е од тоа на ниво на цела Македонија... пак ќе ви требаат 10 години за да накрцате бројка од 100.000 ... што е многу долг период... Значи бројките доаѓаат од друго место.. тоа е преселување... Сега што ќе ми одговориш на ова.. лажам?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Од конфликтот во Косово да... бегалци тука имаше го напишав тоа... а од 2001 со рамковниот уште повеќе се доселија тука... Фактички така и ја остваруваат идеологијата за Голема албанија... од западна само уште Охрид остана а тој делот под Преспанско веќе почнува да се населува со албанци тоа е во Грција... Што ќе ми кажеш сеа на ова дека тука се од 1900 година? смешки државава ја направивте албанска одсекад дека била...
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:56 ---
Од 2001 наваму почнавме да ги приметуваме,пред тоа беа безгласни букви.Затоа ти се чини дека од никаде изникнале.Башка што од околните села у пм што се наоѓаат се спуштија во град и ти дојде наеднаш шок.

Ако некогаш се доселувале тоа било за време на Југославија,како што и puno ти кажа дека неговата фамилија е тука од 50 и некоја.

1948 - 197.000 албанци/ 17%

1953 - 162.000 / 12,5 % и тука е тоа иселување за во Турција

1961 - 183.000/ 13% (на овој попис Македонците го имаат својот рекорден удел од 71,2%)

1971 - 280.000/17 % - страшен наталитет + доселувања од Косово

1981 - 387.000/19,8% - продолжуваат уште појако и не ги фаќа на време демографска транзиција + има уште од Косово доселувања

1991 - 440.000 - 21,7%..........

Ова ти се се пописи правени од Југославија,нема тука матење.Да ми опростиш,ама 400.000 луѓе не никнуваат сами од себе туку така.Дури во 1948 ги имаш скоро 200.000.
Само мал дел останаа од тие дојдени од Косово 1999 и тоа е најголемиот мит што македонците си го кажуваат себе си.
 
V

viktora

Гостин
Ти или немаш памет или се забавуваш глумејќи глупав.......
Од каде дојдоа тие албанци?:????? од Албанија????
Сега тебе ти се чинило дека нема албанци и така треба да биде?????си видел со свои очи????? ма немој да се резилиш, се читаш ли????

Дај факти каде кажува дека после 2001 имаше преселување на албанци од некаде!!!!!!!!!!!!
Кога си слободен да те носам на кафе кај најмалце седум фамилии(само тие што јас ги знам) доселени од косово во македонија.Ако сакаш и ќе ти ги напишам со име и презиме и каде живеат и каде работат.Доста со лажење живеете бе, сватете дека и други луѓе имаат мозок и размислуваат.
5 фамилии етнички албанци ако се одселат од Македониј,2 се селат од косово во РМ.40% од албанците што сум ги сретнал не знаат македонски,ама српски цепаат на велико.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Од 2001 наваму почнавме да ги приметуваме,пред тоа беа безгласни букви.Затоа ти се чини дека од никаде изникнале.Башка што од околните села у пм што се наоѓаат се спуштија во град и ти дојде наеднаш шок.

Ако некогаш се доселувале тоа било за време на Југославија,како што и puno ти кажа дека неговата фамилија е тука од 50 и некоја.

1948 - 197.000 албанци/ 17%

1953 - 162.000 / 12,5 % и тука е тоа иселување за во Турција

1961 - 183.000/ 13% (на овој попис Македонците го имаат својот рекорден удел од 71,2%)

1971 - 280.000/17 % - страшен наталитет + доселувања од Косово

1981 - 387.000/19,8% - продолжуваат уште појако и не ги фаќа на време демографска транзиција + има уште од Косово доселувања

1991 - 440.000 - 21,7%..........

Ова ти се се пописи правени од Југославија,нема тука матење.Да ми опростиш,ама 400.000 луѓе не никнуваат сами од себе туку така.Дури во 1948 ги имаш скоро 200.000.
Само мал дел останаа од тие дојдени од Косово 1999 и тоа е најголемиот мит што македонците си го кажуваат себе си.
1971 - 280.000/17 %

1981 - 387.000/19,8%

1991 - 440.000

Самиот си пиша бе брат... Сега отвори статистика за родени умрени албанци.. собери во рок од 10 години пак нема да ти испадне бројка од 100.000 луѓе ++ без разлика што имаат голем наталитет ова не се мали бројки... Значи мора од негде да доаѓаат..
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
1971 - 280.000/17 %

1981 - 387.000/19,8%

1991 - 440.000

Самиот си пиша бе брат... Сега отвори статистика за родени умрени албанци.. собери во рок од 10 години пак нема да ти испадне бројка од 100.000 луѓе ++ без разлика што имаат голем наталитет ова не се мали бројки... Значи мора од негде да доаѓаат..
Па читај бе човек,сам кажувам дека доаѓаат од Косово,ама за време на Југославија. 1999 години тие што дојдоа 90% се вратија тоа ми е целата поента.
;):)

И самиот пуно ти рече дека неговите се 50 и некоја дојдени.
Мене ме нервираат тие тези дека 200.000 останале овде од 99та и дека тие ги направија ѓурултиите.Едноставно не е така,тие тогаш што дојдоа 90% се вратија назад.Доселувањето од Косово е пред тоа....50-60-70-80ти се доселуваат,не 1999 година.
Се надевам дека се разбравме :D
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.356
Поени од реакции
4.798
Ги имаше и тогаш,само безгласни букви беа и не можеше да ги приметиш.

1991 ги имаше 430.000.
Точно, македонците после балканските војни се спуштаа низ градовите, а албанците под новата власт се иселуваа кон селата или целосно надвор од државата....... затоа било тешко да се приметат.....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:09 ---
Што сакаш да кажеш бе човек дека од 1900 година ве има во толкав број? Зошто постојано негираш... нели имаше бегалци од Косово за време на конфликтот таму? Нели имаше доселувања тука за конфликтот кај нас во 2001? Зошто не си реален и не признаеш некои работи... како што пишав тука сте 20-25 години ништо повеќе... Од 2001 па наваму стана густа работата со рамковниот... Јас те убедувам дека многу албанци во нашава држава уште немаат македонско државјанство биди сигурен во тоа..за пример ќе ти го дадам мојот комшија и целата негова фамилија... Ама тој си ги кажува работите како што се и не ги крие пошто нема ни што да се крие..
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:31 ---
Не велам така, не негирам преселување, но не биле значителни, и не биле организирани како што викаш ти......... сите преселување од 12 - 91 - тите биле за подобар живот, барем од албанска страна зборувам, а другата страна имаше низа стратегии на насаднување на села и населби низ Македонија.........Југославија беше јака држава со јасни стратегии направане од академици.......

А во 99 или 2001 немаше доселување, сите се вратија, тек тук во некој град останало некоја фамилија, ама да викаш 150000 е голема глупост, велите секој трет албанец потекнува од Косово.....
И јас ти ги кажувам работите како што се, еве и за моето семејство ти кажав, реален пример.......

Не е реално твоите видувања да ги употребиш како аргументи....
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 14:12 ---
Од конфликтот во Косово да... бегалци тука имаше го напишав тоа... а од 2001 со рамковниот уште повеќе се доселија тука... Фактички така и ја остваруваат идеологијата за Голема албанија... од западна само уште Охрид остана а тој делот под Преспанско веќе почнува да се населува со албанци тоа е во Грција... Што ќе ми кажеш сеа на ова дека тука се од 1900 година? смешки државава ја направивте албанска одсекад дека била...
--- надополнето: 28 јуни 2013 во 00:56 ---
Бегалци имаше, но се вратија, ни 5 % не останаа....... и дај факт дека после рамковниот имаше доселување!!!!
Ај те молам, па насекаде се доселуваат албанците, не значи дека целиот свет сакаме да го окупираме, што се губиш вака........
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom