Фото берза [помош при избор на фотоапарат]

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
конечно баш твој одговор чекав,а што мислисш дали е многу подобар избор 18-105 од 18-55 не во смисла на зум туку на квалитет на слика,поживи бои и така?
„Живост“ на бои е сензорска и процесорска работа, многу повеќе се однесува на производителот отколку на објективот. Тука повеќе е прашање дали Канон или Никон (или некој трет)....
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
„Живост“ на бои е сензорска и процесорска работа, многу повеќе се однесува на производителот отколку на објективот. Тука повеќе е прашање дали Канон или Никон (или некој трет)....
па не би рекол баш така на канон 1000 со сигма објектив ми вадеше многу поубави бои од кит објективот на ист апарат.
--- надополнето: 12 јули 2013 во 12:44 ---
ајде брат кажувај импресии и јас сум за зимање исто вакво.18-105 ли е објективот?
 
D

D_NazGUL

Гостин
па не би рекол баш така на канон 1000 со сигма објектив ми вадеше многу поубави бои од кит објективот на ист апарат.
--- надополнето: 12 јули 2013 во 12:44 ---


ајде брат кажувај импресии и јас сум за зимање исто вакво.18-105 ли е објективот?

Да тој објектив е. Што да ти кажам пријателе, лупнав батеријата и уште лигите не ги избришав - капут! Ене ја се полни (треба 1- 1.30 саат). Можеби ќе звучам смешно, но за прв пат во рака држам ваков апарат кој споредбено со Л100 Никонот ... ма не се споредува.

Чесен Титов Пионерски збор попладне ќе пишам нешто повеќе. Обожавам предизвици а ова е прв пат што се сретнувам со поими како апертура, shutter, експозиција и што ли се не ... ќе падне работа! :vozbud:
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Да тој објектив е. Што да ти кажам пријателе, лупнав батеријата и уште лигите не ги избришав - капут! Ене ја се полни (треба 1- 1.30 саат). Можеби ќе звучам смешно, но за прв пат во рака држам ваков апарат кој споредбено со Л100 Никонот ... ма не се споредува.

Чесен Титов Пионерски збор попладне ќе пишам нешто повеќе. Обожавам предизвици а ова е прв пат што се сретнувам со поими како апертура, shutter, експозиција и што ли се не ... ќе падне работа! :vozbud:
епа ај тогаш лупни после некоја фотка да видиме што ќе излезе од баш почетник :)
a и ај пиши шо цена го зема и од каде да не има некоја поефтина варијанта од пиксплус?
 
D

D_NazGUL

Гостин
епа ај тогаш лупни после некоја фотка да видиме што ќе излезе од баш почетник :)
a и ај пиши шо цена го зема и од каде да не има некоја поефтина варијанта од пиксплус?
Од пиксплус го земав бидејки најефтино од секаде беше. Но ете Acid ме едуцираше дека постои такозвана Рефот М застапник за НИкон. Искрено не се јавив бидејки done deal is a done deal!
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Со здравје да се служиш! Јас на мојот му се радувам уште као мало дете, а го земав пред 2 месеци....

да не има некоја поефтина варијанта од пиксплус?
Странство....на жалост и тоа со сериозни разлики.....погоре во темава прочепкај....
 
D

D_NazGUL

Гостин
епа ај тогаш лупни после некоја фотка да видиме што ќе излезе од баш почетник :)
Мислам дека ќе ми експлодира главава од милион информации и опции и копчиња и подесувања.
За денес доста ми е. Еве неколку аматерски што ги одвоив од групата заматени.

8.jpg 4.jpg
6.jpg 7.jpg
 

icerici

No Woman No Cry
Член од
19 април 2012
Мислења
316
Поени од реакции
467
Сакам да прашам дали вреди да се купи Никон д3200 со 18-55мм за 15 000 чисто нов со гаранција

а за исти пари може да се зема и Никон д 5100
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Сакам да прашам дали вреди да се купи Никон д3200 со 18-55мм за 15 000 чисто нов со гаранција

а за исти пари може да се зема и Никон д 5100
Земај ги и двата под итно....
 
Член од
7 септември 2008
Мислења
693
Поени од реакции
21
Препорачајте нешто до кај 200$ како за почетник :)
 
Член од
22 март 2011
Мислења
13
Поени од реакции
2
Сакам да купам добар аматерски Фотоапарат, бидејќи сум лаик барам мислење од вас:
размилувам помеѓу Nikon coolpix L310 (9000 ден), Olympus SP-620Z (8500 ден), SAMSUNG EC-WB100 (9000 ден) Fujifilm Finepix S4300 (9.000 den)http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1004_56&product_id=11736.

Доколку добивам многу повеќе перформанси а бидејќи не е голема ценовната разлика можите да ми дадете совет за некои од овие модели: Nikon Coolpix L810 (11.500ден), Olympus SP-720Z (11.000 den)http://set.com.mk/index.php?route=product/product&path=1004_56&product_id=11736
 

Kajgana Shop

На врв Bottom