Дали вреди да се биде добар?

Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Многу пати сум размислувал за ова прашање, затоа што многу пати сум бил повреден од страна на моите "другари". Секогаш кога можам им помагам на другите и никој до сега не сум одбил ако некој побара помош од мене, дали тоа било за пари или нешто друго, а за возврат не очекувам ништо, освен да го ценат тоа што сум го направил за нив, ама на крај сите те изневеруваат. Еднаш од лутина си реков дека нема да бидам веќе добар со сите, ама пусто срце не дава..:(
Размислив убаво и вреди да се биде добар, ретки се оние луѓе кои знаат да ценат, ама Господ гледа и знам дека еден ден ќе ми се врати со добро...:)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас сум многу добра личност, но верувајте дека во денешно време човек нечини да биде само добар, туку треба да биде добар со добрите, а лош со лошите луѓе..., ако си добар сите ќе одат по тебе само во моментот, додека нивната потреба не се исполни, ако си лош сите ќе се плашат и ќе бегаат од тебе, а ако си и добар и лош, се во зависност од човекот наспроти тебе сите ќе знаат дека си доволно добар за да им помогнеш, но и доволно лош за да им вратиш :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас сум многу добра личност, но верувајте дека во денешно време човек нечини да биде само добар, туку треба да биде добар со добрите, а лош со лошите луѓе..., ако си добар сите ќе одат по тебе само во моментот, додека нивната потреба не се исполни, ако си лош сите ќе се плашат и ќе бегаат од тебе, а ако си и добар и лош, се во зависност од човекот наспроти тебе сите ќе знаат дека си доволно добар за да им помогнеш, но и доволно лош за да им вратиш :)
Kolku e vozmozno ova so dobriot dobar so losiot los,neznam...ke treba transformacija na licnosta od dobar vo los i obratno...a nemoze sekoj :(
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Kolku e vozmozno ova so dobriot dobar so losiot los,neznam...ke treba transformacija na licnosta od dobar vo los i obratno...a nemoze sekoj :(
Јас сум добра личност и неможам да се менувам та вака та така, затоа секогаш сум реален, но знам голем број на луѓе кој карактерот го менуваат според луѓето на секои 5 минути, да знаеш дека тие се најопасни :noze:
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Јас сум многу добра личност, но верувајте дека во денешно време човек нечини да биде само добар, туку треба да биде добар со добрите, а лош со лошите луѓе..., ако си добар сите ќе одат по тебе само во моментот, додека нивната потреба не се исполни, ако си лош сите ќе се плашат и ќе бегаат од тебе, а ако си и добар и лош, се во зависност од човекот наспроти тебе сите ќе знаат дека си доволно добар за да им помогнеш, но и доволно лош за да им вратиш :)
Ова ти е добро кажано:cuc:(y)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Во денешно време не вреди да си добар.
Такво време дојде или ебеш,или те ебат.

Sent from my U8180 using Tapatalk 2
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Зависи.
Зависи од тоа дали со таа добрина го задоволуваш сопственото его или егото на другите.
Во вториов случај не.Тоа се личности со многу дефицити(зборувам за личноста која се обидува да биде или е добра).
Со тоа се покажува незнаење да се каже НЕ,
слаба самодоверба,стравови,коплекси.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Навистина е тешко да направиш селекција - со едните да бидеш добар, а со другите лош.
Тоа е карактер и начин на размислување.
Но, дефинитивно е факт дека најчесто луѓето не знаат да ја ценат добрината на другите. И добрите луѓе, за жал завршуваат многу лошо. :(
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Според мене вредело или не да бидам добар кон другите ме исполнува. Знам дека во некои ситуации е сосема погрешно но ми годи кога сум добар. Да, вреди. Барем за добро расположение.
 
S

StormRage

Гостин
Вреди понекогаш, понекогаш се заебуваш... иако тоа понекогаш што вреди е малку али сепак е добро да си добар. Но уште подобро да си лош... само што некои (ко мене) стануваат лоши кога ќе сфатат што се случува околу... кога ќе те проголта торнадото на пиздариите што ти ги правеле и конечно отвориш очи, тогаш стануваш тоа торнадо и ги бркаш тие луѓе...
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Не вреди, зошто повеќето од луѓето се крволочни животни кои гледаат да ја искористат таа добрина во нивна полза и не ги лази мува после тоа. Така да, што помалку си добар, тоа подобро, биди само добар кон себе.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Oчекувај зло од оној на кого си му направил добро.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Oчекувај зло од оној на кого си му направил добро.
Биди добар,ама она вистински родителски добар.Бидејќи луѓето во себе без разлика на возраста го носат она дете,кое бара дисциплина и контрола.Значи да се биде добар е божествена одлика,ама да не се дозволи на тие кои се спремни да ја злоупотребат добрината да ти се качат на глава.Па затоа постои и казната и строгоста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom