Кајганџии трчаат 21.097 км. на Скопски Маратон

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
Хмм, си трчавме со babsyy денес на кеј, ме изненади, не се пофалила тука а има добра кондиција :)

според некои мои пресметки поминавме околу 6 км, што е малце повеќе од мојот план ама полесно се трча во друштво :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Дај бе тракирајте со Runkeeper, да видиме како стоите со време :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.645
не ја користам таа апликација, ај може следен пат :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
i bolje so si gi propustil hipsterive....se znae kaj se trca....na kej malku podaleku od olovoto...i neli ne site da te vidat kolku si otkacen...

Се согласувам, ти држи вода муабетот. :)

Ама пак, криво ми е :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.825
Поени од реакции
10.985
некој за кафе денес ???

Ајде деновиве, јас уште од маратонот сакам да ве ѕирнам, тогаш не ве најдов.

Иначе вчера последно трчање, по пауза од две недели 7.23km за 35:57min со темпо од 4:58min/km али последните 2km доста тешки ми се видоа :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Некој за ноќно трчање, околу 9? Ќе се намали пеколот до тогаш... :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.504
Поени од реакции
69.155
Веќе 10-тина дена трчам попладне, плус после тоа играм баскет по 2 саати :icon_mrgr:
Цел живот сум имал проблем со кондиција, значи колку и да сум спортувал, никогаш не сум го надминал тој проблем.
Уште од почеток на пролетта, почнавме со планинарење на Водно два пати во недела, па повторно еден период закржлавев ради работни обврски и сега решив да набијам кондиција па што сака нека биде.

Трчаме воглавно кај боровите кај првиот паркинг на Водно :)
Најдобро место за трчање, а во последниве денови и на стадиончето во моја населба.
Колку отприлика трчате без пауза?
Кога трчате правите ли бар 10-тина секунди пауза?
Многу ми е чудно кога некој што знам дека не мрда од пред пц, или е тотално анти спорт, ќе ми рече цел кеј го истрчал без пауза, а јас цел живот што дремам на игралиште (воглавно играјќи баскет), не можам да истрчам повеќе од 1 км без мала пауза :confused:
Значи немам никаков проблем со болки во мускули (освен некоја жила што истегнав), само брзо се заморувам и срцево ми лупа сто на саат :icon_mrgr: Многу пешачам, сегде одам пешки, можам цело Скопје да го поминам пешки, ама кога трчам ОДМА се уморувам. Изгледа до мене е, не знам да трчам очигледно, или па другиве лажат дека трчале толку без престан :)

Ајде ако оди се по планот следна годијна веројатно ќе ви се придружам на маратонот :icon_mrgr:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Веќе 10-тина дена трчам попладне, плус после тоа играм баскет по 2 саати :icon_mrgr:
Цел живот сум имал проблем со кондиција, значи колку и да сум спортувал, никогаш не сум го надминал тој проблем.
Уште од почеток на пролетта, почнавме со планинарење на Водно два пати во недела, па повторно еден период закржлавев ради работни обврски и сега решив да набијам кондиција па што сака нека биде.

Трчаме воглавно кај боровите кај првиот паркинг на Водно :)
Најдобро место за трчање, а во последниве денови и на стадиончето во моја населба.
Колку отприлика трчате без пауза?
Кога трчате правите ли бар 10-тина секунди пауза?
Многу ми е чудно кога некој што знам дека не мрда од пред пц, или е тотално анти спорт, ќе ми рече цел кеј го истрчал без пауза, а јас цел живот што дремам на игралиште (воглавно играјќи баскет), не можам да истрчам повеќе од 1 км без мала пауза :confused:
Значи немам никаков проблем со болки во мускули (освен некоја жила што истегнав), само брзо се заморувам и срцево ми лупа сто на саат :icon_mrgr: Многу пешачам, сегде одам пешки, можам цело Скопје да го поминам пешки, ама кога трчам ОДМА се уморувам. Изгледа до мене е, не знам да трчам очигледно, или па другиве лажат дека трчале толку без престан :)

Ајде ако оди се по планот следна годијна веројатно ќе ви се придружам на маратонот :icon_mrgr:
Не мора да значи дека лажат. И јас знам луѓе шо не мрдаат од пц па пак трчаат по 5к мбез престан од ништо.

Срцето е мускул. И така и третирај го. Вежбај го повеќе = и ќе е појако. :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Веќе 10-тина дена трчам попладне, плус после тоа играм баскет по 2 саати :icon_mrgr:
Цел живот сум имал проблем со кондиција, значи колку и да сум спортувал, никогаш не сум го надминал тој проблем.
Уште од почеток на пролетта, почнавме со планинарење на Водно два пати во недела, па повторно еден период закржлавев ради работни обврски и сега решив да набијам кондиција па што сака нека биде.

Трчаме воглавно кај боровите кај првиот паркинг на Водно :)
Најдобро место за трчање, а во последниве денови и на стадиончето во моја населба.
Колку отприлика трчате без пауза?
Кога трчате правите ли бар 10-тина секунди пауза?
Многу ми е чудно кога некој што знам дека не мрда од пред пц, или е тотално анти спорт, ќе ми рече цел кеј го истрчал без пауза, а јас цел живот што дремам на игралиште (воглавно играјќи баскет), не можам да истрчам повеќе од 1 км без мала пауза :confused:
Значи немам никаков проблем со болки во мускули (освен некоја жила што истегнав), само брзо се заморувам и срцево ми лупа сто на саат :icon_mrgr: Многу пешачам, сегде одам пешки, можам цело Скопје да го поминам пешки, ама кога трчам ОДМА се уморувам. Изгледа до мене е, не знам да трчам очигледно, или па другиве лажат дека трчале толку без престан :)

Ајде ако оди се по планот следна годијна веројатно ќе ви се придружам на маратонот :icon_mrgr:

Има разлика помеѓу пешачење, трчање и планинарење.

За паузите, кога почнував да трчам подолг период, трчав со паузи се додека не сфатив дека паузите ми прават поголем проблем. Штом застанам, тешко ми е да тргнам. Подобро намали темпото на минимум и трчај долг временски период. Не се бори со тоа колку ќе истрчаш должински, туку временски. Подобро 5 километри за 1 сат отколку 3 километри за 15 мин.

Се имаме запознаето, може ќе ти текне и знам дека немаш проблем со тежина, така да полесно ќе ти биде да стекнеш кондиција. Не се форсирај и рамномерно трчај, диши правилно, не се гуши. Се разбира ако не можеш, застани. Ама според мене (не сум професионалец, далеку од тоа) подолг период со помало темпо, за да стекне и организмот навика а со тоа и ти кондиција.

Што се однесува за тој што седи пред ПЦ, може оддеднаш да истрча 5км сигурно ама прашај го дали и наредниот ден ќе го направи истото. Тој акумулирал енергија за 2 маратони ама наредниот ден ништо не прави :)

Не се секирај, штом јас крупен, да не речам дебел (маратонциве ме знаат) можам да трчам саат и нешто секој ден, сигурен сум дека нема да имаш проблемво брзо време и ти истото да го правиш(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom