Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.156
Има некој проект 1? Имам едно прашање. Задачата гласи вака:

1. Да се дизајнира бројач кој во зависност од влезот y брои:
- нормално ( 0, 1, ...,7, 0 ....) за y = 0
- прескокнувајќи еден број (0, 2, 4, 6, 0 ....) за y = 1,
а во зависност од влезот x брои нагоре или надолу:
- нагоре за x = 0
- надолу за x = 1
Мрежата да се реализира со D ff и логички порти по потреба. На влезовите x и y да се стават прекинувачи. На излезите да се стави хексадецимален дисплеј кој ќе ја покажува вредноста.

Прашањето ми е: дали доколу бројачот се наоѓа во еве да речеме 001 состојба и y стане 1, броењето ќе биде 011, 101, 111 или тие ќе бидат недефинирани состојби за y = 1?
Јас мислам дека и таквите состојби треба да ги дефинираш, на пример да речеме ако си во 001, а у стане 1, тогаш ќе треба да се префрлиш во најблискиот парен број во случајов 000 ако х=1 или 010 ако х=0. Ако ги ставиш ббб, во тие случаеви колото ќе ти биде недефинирано односно ќе се багира.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Јас мислам дека и таквите состојби треба да ги дефинираш, на пример да речеме ако си во 001, а у стане 1, тогаш ќе треба да се префрлиш во најблискиот парен број во случајов 000 ако х=1 или 010 ако х=0. Ако ги ставиш ббб, во тие случаеви колото ќе ти биде недефинирано односно ќе се багира.
Нема да багира туку ќе ги скока тие состојби.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Да ама еве на пример ти со во 001 и у станува 1, а х=0, во која состојба ќе отиде колото?

Ама поентата е што не ни треба да биде во таа состојба без разлика на х, значи треба да брои 0-2-4-6-0, 1 никаде го нема во низата. Од 001 оди во состојба bbb, а од 010 оди во состојба 100.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.156
Ама поентата е што не ни треба да биде во таа состојба без разлика на х, значи треба да брои 0-2-4-6-0, 1 никаде го нема во низата. Од 001 оди во состојба bbb, а од 010 оди во состојба 100.
Aбе точно е дека не треба да биде, но што ако биде ? Тоа е прашањето. Во мојот проект немаше недефинирани состојби ама еден другар што прашал му рекле дека сите состојби треба да се дефинираат, односно да неможе да се багира колото.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Aбе точно е дека не треба да биде, но што ако биде ? Тоа е прашањето. Во мојот проект немаше недефинирани состојби ама еден другар што прашал му рекле дека сите состојби треба да се дефинираат, односно да неможе да се багира колото.

Па ете со bbb не му даваш никаква вредност, значи не може да биде нешто што не треба.
И не може сите состојби да се дефинирани, значи од секоја можна состојба ќе имаш премин во некоја друга состојба и на дисплеј ќе ти се прикажува се.
И на аудиториски така ги решававме задачите, и на консултации асистентката ништо не рече дека мора да бидат сите состојби дефинирани.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.156
Па ете со bbb не му даваш никаква вредност, значи не може да биде нешто што не треба.
И не може сите состојби да се дефинирани, значи од секоја можна состојба ќе имаш премин во некоја друга состојба и на дисплеј ќе ти се прикажува се.
И на аудиториски така ги решававме задачите, и на консултации асистентката ништо не рече дека мора да бидат сите состојби дефинирани.
Oк , јас само пренесувам како што ми рекоа :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Јас мислам дека и таквите состојби треба да ги дефинираш, на пример да речеме ако си во 001, а у стане 1, тогаш ќе треба да се префрлиш во најблискиот парен број во случајов 000 ако х=1 или 010 ако х=0. Ако ги ставиш ббб, во тие случаеви колото ќе ти биде недефинирано односно ќе се багира.
Фунционира како што треба и со недефинирани состојби.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Има некој идеја како може да се направи кружен бројач со JK флип-флоп во hades?

Со Д флип-флоп имa DFFRS и првиот го ставам да почне од 1, останатите од 0 и работи како што треба, ама за JK не знам како би можело да се изведе ова.
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Има некој идеја како може да се направи кружен бројач со JK флип-флоп во hades?

незнам дали мислеше точно на ова но сепак еве го
jk_brojac.jpg

правиш моментална и индна состојба , и според функциите на флипфоповите и ги имплеметираш
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 13:10 ---
еве доколку мислеше на едоставен бројач што брои 0-1
jk_brojac_0_1.jpg
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Претераа со резултатите по ВД, уште нема ништо а на 24 е испитот. Па и СП нишо не реагираат, им пишав на страната не ми враќаат, колеги пишуваат на претставници никој нишо....
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.175
Поени од реакции
1.156
Претераа со резултатите по ВД, уште нема ништо а на 24 е испитот. Па и СП нишо не реагираат, им пишав на страната не ми враќаат, колеги пишуваат на претставници никој нишо....
Исто и за компоненти... Ај ВД ќе разберам, мн студенти има, ама КК ни 200 души не сме...
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.629
Поени од реакции
52.501
Демек требало денес да има резултати ВД, ама тешко некако...
Незнам стварно што е толку тешко во прегледувањето.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.531
Демек требало денес да има резултати ВД, ама тешко некако...
Незнам стварно што е толку тешко во прегледувањето.

Не знам ни јас, К2 од втор колоквиум резултатите излегоа после 3-4 дена, овде 10 дена можда и повеќе се поминати и нишо,штама.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Некој од ИКИ да полагал бази сега - да ми каже што се паднало на испитот ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom