Џабе не седи, кога можеш џабе да работиш (во државна институција)

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
За волонтерска само една работа да кажам нешто како пример сум видел типови што имаат завршено факултети или студенти кои врска немаат како се менува гумички од славина( чешма) и сум видел кои немаат врска како да дотера квагата на врата и се други да не ги набројам такви ситници ,значи без било која волонтерска работа нема да се снаоѓаат во текот на животот ;)


Sent from my iPad 3 using Tapatalk 2
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.080
Поени од реакции
11.470
сум видел кои немаат врска како да дотера квагата на врата
Е да во право си, ќе научат како да ја дотераат кваката на вратата за да можат поефикасно да ја клатат.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Е, ај сега сериозно ова...
Се работи за пракса на студенти, односно волонтирање... исто му се фаќа.
Кога јас студирав пред едно 15-на години, такво нешто немаше, имаше само неколку пати одење во суд и толку. Чисти теоретичари бевме. :)
Секако ќе оди народ во тие институции. Тој народ и ќе поднаучи нешто. Че го види државниот апарат (влада со министерства) како функционира, што и како се работи.
Едно искуство повеќе во животот. Драгоцено искуство.
Јас одев волонтирав во суд, кај адвокати... фирми и државни органи не сакаа да слушнат.
Баш за време на распуст им требаат волонтери ? пријателе нешто не ти е јасно тебе гледам , неможеа друг период да одберат ?
Што се глупирате,волонтерската работа е редовна пракса сегде во свет,затоа и се вика волонтерска..оној што сака и може да волонтира,да стекне искуство..све гледате низ парите пичкамуматер.
А за што да гледаме, денес ти кога ќе отидеш во биро за вработување да не те вработат во државна институција само затоа што си одел на пракса , за таму треба партиска книшка и штаб да си редовен , ова што се пријавуаат сега баш во летен период е да се искористи народот нема друг период да одат на пракса , тој на бора бора ќе биде а ти ќе идеш да работиш за него и ќе ти дадат 4000 ден како на куче тоа на некој нема да му стигне ни за превоз а не па за храна ама лаком народ за пусти пари ехее за 4000 ден се продадовте па сезонска работа може да се најде и за поголема плата до 10000 .И од септември клоцата у гз и ајт низ врата . Ова се ИСКОРИСТУВАЊЕ а не пракса .Друг да си го лади ти да работиш :facepalm:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Баш за време на распуст им требаат волонтери ? пријателе нешто не ти е јасно тебе гледам , неможеа друг период да одберат ?
Meне ми е совршено јасно... не бараат невработени, туку студенти кои сеуште студираат.
Значи, кога би ги барале тие студенти? На распуст? Не е баш така логично?
И, која би била логиката да биде во друг период?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Meне ми е совршено јасно... не бараат невработени, туку студенти кои сеуште студираат.
Значи, кога би ги барале тие студенти? На распуст? Не е баш така логично?
И, која би била логиката да биде во друг период?
Има милион студенти што ќе прифатат да одат на пракса и ДУРИ студираат , ама ова е апла напраено да си одморат они а ти да поработиш со тие пари 4000 ден нема ни за превоз ни за храна да ти стигнат , а што пракса жити све е убаво подмачкана вратата кога ќе ја нишаш ти стварно мислиш дека ќе научиш таму нешто ? А студентите не треба да одат на одмор они треба покрај тоа што учат цела година па и да работат лето за некој таму што лежи :facepalm:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Има милион студенти што ќе прифатат да одат на пракса и ДУРИ студираат , ама ова е апла напраено да си одморат они а ти да поработиш со тие пари 4000 ден нема ни за превоз ни за храна да ти стигнат , а што пракса жити све е убаво подмачкана вратата кога ќе ја нишаш ти стварно мислиш дека ќе научиш таму нешто ? А студентите не треба да одат на одмор они треба покрај тоа што учат цела година па и да работат лето за некој таму што лежи :facepalm:
Mислиш... ќе одиш таму, и веднаш почнуваш да работиш, бидејќи си знаеш како во некоја институција одат работите...а оние кои навистина работат, едноставно одат на одмор и тебе ти препуштаат се?
Абе ајде... нема никаква логика целиот муабет кој го правиш.
Јас волонтирав во суд на времето... да, научив нешто, а тогаш, некаде 2001/02 година ни денар не зедов за тоа. И.. не е баш клатење врата. Отидов да научам нешто, а не да заработувам. Подоцна почнав да заработувам.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Што се глупирате,волонтерската работа е редовна пракса сегде во свет,затоа и се вика волонтерска..оној што сака и може да волонтира,да стекне искуство..све гледате низ парите пичкамуматер.
Ќе се пријавиш ти да волонтираш?
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Mислиш... ќе одиш таму, и веднаш почнуваш да работиш, бидејќи си знаеш како во некоја институција одат работите...а оние кои навистина работат, едноставно одат на одмор и тебе ти препуштаат се?
Абе ајде... нема никаква логика целиот муабет кој го правиш.
Јас волонтирав во суд на времето... да, научив нешто, а тогаш, некаде 2001/02 година ни денар не зедов за тоа. И.. не е баш клатење врата. Отидов да научам нешто, а не да заработувам. Подоцна почнав да заработувам.
Тоа твоето време 2001 и ова не се исти остај тоа што е разликата 12 години , ама и луѓето се други , дури и да отидеш на пракса и да научиш нешто кој ти гарантира дека ќе стане од столицата за ти утре да седнеш таму ,ние како држава имаме писмен персонал ама тој писмен персонал нема кај да работи .Нас ни требаат работни места не ни треба пракса.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Тоа твоето време 2001 и ова не се исти остај тоа што е разликата 12 години , ама и луѓето се други , дури и да отидеш на пракса и да научиш нешто кој ти гарантира дека ќе стане од столицата за ти утре да седнеш таму ,ние како држава имаме писмен персонал ама тој писмен персонал нема кај да работи .Нас ни требаат работни места не ни треба пракса.
Кога одиш да волонтираш, одиш да научиш нешто, не си на пробна работа, па да те вработат по истекувањето на пробната работа, затоа, и не треба воопшто во моментот на волонтирање да се помислува на евентуално вработување.
За писмен персонал, што велиш, имаме, истото го велам и јас. Ама имаме теоретичари. Немаме практичари. А праксата премногу се разликува од се она учено на факултет.
Еден начин е да се вработиш, па попатно да учиш како всушност течат работите, за да истите самостојно ги обавуваш после некое време, друг начин е да волонтираш и да се „наоружаш“ со потребното практично знаење, кое може да ти помогне понатаму при вработување.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Кога одиш да волонтираш, одиш да научиш нешто, не си на пробна работа, па да те вработат по истекувањето на пробната работа, затоа, и не треба воопшто во моментот на волонтирање да се помислува на евентуално вработување.
За писмен персонал, што велиш, имаме, истото го велам и јас. Ама имаме теоретичари. Немаме практичари. А праксата премногу се разликува од се она учено на факултет.
Еден начин е да се вработиш, па попатно да учиш како всушност течат работите, за да истите самостојно ги обавуваш после некое време, друг начин е да волонтираш и да се „наоружаш“ со потребното практично знаење, кое може да ти помогне понатаму при вработување.
Ти не ме свати еве вака поедноставно да ти објаснам : од тоа што ќе одиш на пракса кај нив нема да имаш никаква корист дури и да научиш (значи ќе те искористат ) еве ќе идеш кај нив на пракса 1-2 месеци и за што ќе ти служи праксата ако ти не се вработиш по струка >? А и пари нема да земеш . А ти можеш да си отидеш негде да си подработиш 1-2 месец како сезонски работник да си земеш 10-12 зависи што .Сакам да ти кажам ова е изгубено време џабе .А тоа дека во нашата чудесна земја ти ќе работиш по струка малку тешко само ако си почнеш сопствен бизнис .Друго нешто да ти објаснам ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ти не ме свати еве вака поедноставно да ти објаснам : од тоа што ќе одиш на пракса кај нив нема да имаш никаква корист дури и да научиш (значи ќе те искористат ) еве ќе идеш кај нив на пракса 1-2 месеци и за што ќе ти служи праксата ако ти не се вработиш по струка >? А и пари нема да земеш . А ти можеш да си отидеш негде да си подработиш 1-2 месец како сезонски работник да си земеш 10-12 зависи што .Сакам да ти кажам ова е изгубено време џабе .А тоа дека во нашата чудесна земја ти ќе работиш по струка малку тешко само ако си почнеш сопствен бизнис .Друго нешто да ти објаснам ?
Teшко ти мене да ми објасниш. Ниту си пробал, ниту си видел, одиш со некои предрасуди... ама ти си знаеш.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.257
Многу кандидати за волонтери им се потребни, по еден волонтер у секој град, има да биде тепачка да се влезе тука.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Реално, за овие пари си во зијан да работиш. За студентите подобро е Work&Travel или слични кампањи што нудат работа во САД, барем кога ќе се врати во мкд ќе заработи околку 4-5к долари и ќе има да помине за 1,5-2 години како студент без да ги троши своите дома. Мислам ако си направи есап студентот, ако не знае есап да си направи ќе волонтира и ќе му се заблагодарува на господ оти нашол каква таква работа
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.036
Поени од реакции
10.733
волонтирале за да стекнат искуство :LOL: виц на денот
кај нас се волонтира со надеж дека кога ке има објавено оглас за работа тие истите ке имаат предност :)
али не, знам една што волонтираше ебани 4год, да да цели 4 години за на крај да примат некој по партиска линија (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom