Каде да наjдам? [Food Edition]

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Чист зелен чај без жен шен лимон и такви тревни глупости.
Во продавниците за здрава храна се продава рефус, чист и далеку поубав од пакуваниот на Виталија.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Дали негде во Скопје може да се најде Earl Grey бренд на чаеви. Го пробав од едни англичани што се во Скопје и повкусен чај немам пиено.
Преферирам во билна форма, не преработен во кесички, но секое инфо е добредојдено.




 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Znae nekoj kade vo sk ima najeftina kinoja? ili opsto kade ima najeftini zitarki celi neobraboteni?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Дали негде во Скопје може да се најде Earl Grey бренд на чаеви. Го пробав од едни англичани што се во Скопје и повкусен чај немам пиено.
Не сакам да ме разбереш погрешно, Earl Grey е добар чај. Ама нема по-извикан и по-претплатен бренд на чај од него. Во основа се работи за црн чај со додадена арома од масло добиено од корка на вид на лимун. Основата на чајот, црниот чај е со осреден квалитет, но крајниот производ кошта повеќе од многу поквалитетни видови чај... затоа што го плаќаш брендот.
Можеби најлошо од се е тоа што Енглезите скоро секогаш го пијат со малку млеко, што е лошо затоа што некои од содржините на млекото се врзуваат со антиоксидансите од чајот: па не добиваш ни 10%-20% од нутриционистичките и здравствени придобивки на црниот чај.


За да биде постов конструктивен еве и еден совет. :)
Ако те интересираат ароматизирани чаеви зошто не разгледаш во специјалирана продавница за чаеви. Имаат секакви миксови, на пример пред некое време купив црн чај со малку суви корки од помаранџа/лимун и парченца ванила -слично на Earl Grey, а секако многу поевтино и со можеби поквалитетен чај за основа на миксот. Можеш да прашаш и за некој клон на Earl Grey, веројатно има.

Знам само една продавница специјалирана за чаеви, па неа и ќе ја линкам но ако некој друг знае за друго место -нека напише и мене ме интересира.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Vanlok
Фала на опширното објаснување, не сум експерт или голем конзумент на чаеви, али овој го пробав и ми остави впечаток. Инаки најдов во ЛаЧа, тоа е спроти Вулкан специјализирана продавница за чаеви и таму го имаше Earl Grey и други брендови на чаеви.
Овој чајов ти што си го купил има одредено име или да им ги кажам состојките?
Фала за линкот!
--- надополнето: 16 јуни 2013 во 15:28 ---
Сега разгледувам истата продавница е, ја отвараат и во Веро.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Овој чајов ти што си го купил има одредено име или да им ги кажам состојките?
На поклон го добив, а металната кутија немаше натпис. Мешавината објасни им ја, па земи си помала количина и пробај.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Кај да најдам свежо нане за мохито? У Веро немаа
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Види на зелен пазар. Таму секогаш има свежи билки. Или Рамстор.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ви благодарам на сите на одговорите!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Инаки најдов во ЛаЧа, тоа е спроти Вулкан специјализирана продавница за чаеви и таму го имаше Earl Grey и други брендови на чаеви.
Earl gray-от што го зема е производство на Twinings или од некој друг производител?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.965
Earl gray-от што го зема е производство на Twinings или од некој друг производител?
На рефус е, како и сите чајеви што ги имаат во ЛаЧа. Од Twinings пакување не верувам дека се наоѓа во Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom