DotA 2

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Браво бе, му ги наброја сите хард кор сапортери што ако е почетник најверојатно ќе фида со нив...

Yanq[tB]: Ко што рече Darling, апла почетниците најчесто почнуваат со Drow Ranger, а исто така може да почнеш и со Sniper, Luna, Venomancer, Viper и Clinkz. Овие ти се доволни на почеток колку да научиш last hitting & orb walking (второво со помош на Drow, Viper & Clinkz), и исто така пошто имаат едноставни магии и нема многу да си ја тупиш главата.
Ко ќе совладаш last hitting, треба да поднаучиш и како да играш support. За тоа ќе треба да изгледаш видеа на јутуб да видиш како се прават stacks на кампови, како се пула камп на лејн, како да deny-јуваш крипови, и во глобала да го чуваш херојот што го сапорташ жив. Најдобри сапортери за почеток ти се Lich, Dazzle, Crystal Maiden, Warlock, Lion & Keeper of the Light.
Ко ќе научиш да правиш last hit, после може да пробаш да играш со melee carry или offlaner-и. Али треба убаво да се испраксираш за овие 2 улоги. Mid hero не ти препорачувам се дур не го совладаш цело ова претходново, пошто најтешко е (добро) да се игра mid.
Свесен си дека почетник врска нема што значат овие изрази?:icon_mrgr:

Иначе кај ги гледате партиите меѓу тимовите? Има некаков стрим или директно во играта?
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Mozhe nekoj da mi pojasni kako se igra DotA2 koj heroi se podobri koj itemi se najdobri i najveke mozhe da mi posluzhat sum gledal na youtube dota2 play ama tamu se samo celi igri stavani ne e objasneto kako se igra ve molam pomagajte :D
Ја би ти препорачал воопшто да не почнуваш. Губиш скапоцено време што можеш да го искористиш да направиш нешто од себеси; ќе ти штети на општествениот живот итн.
Боље дупи нешто отколку да играш дота.


Али ако ептен сакаш да почнеш ти препорачувам да земеш ranged (херој што напаѓа од далеку), некој што има начин да избега, еве да речеме има невидливост и што може релативно лесно да убие некого. Clinks, Weaver.. би ти биле добри за почеток.
Не го земај Trax, ќе те напраат попара без map awareness.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.219
Поени од реакции
5.124
Реално гледано многу е веројатно да овнаат и на TI3, исто како што го прават тоа сега и на G1-League. Мислам, кој друг би го направил ова? Ова не се дешава на паблик, а не па на толку значаен турнир...


И лани пред TI2 LGD беа без пораз, у групите на TI2 беа без пораз па се виде кој играше финале :icon_mrgr:

Исто рачунај дека ќе искочи 6.78 пред ТИ3 и многу работи ќе се сменат така да....
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Свесен си дека почетник врска нема што значат овие изрази?:icon_mrgr:

Иначе кај ги гледате партиите меѓу тимовите? Има некаков стрим или директно во играта?
Е добро, ако е толку сака да научи да игра одма ќе ги научи изразиве. Има бајаги туторијали.

Иначе, на сајтов има се' што ти е потребно за следење на турнири, тимови итн итн...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
382
Поени од реакции
210
аднејте ме на стим да играме заедно z_9381 оти преку .!. од губење игри заради некој рандом СУКА ретардиран русин.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
8
Поени од реакции
7
Зошто ние немаме тим на The International 2013 ?
Прво затоа што тимовите не се на национално ниво, односно нема македонски, германски, канадски тим итн. Тие се мешани, се зема нивната моментална локација како држава од која доаѓаат.
Понатаму затоа што немаме професионални играчи (со официјален тим, победи на турнири, спонзори...), а со тоа ни професионални тимови со македонски играчи.
Трето, најголем дел од тимовите се експлицитно поканети на натпреварот (победиле претходно, 2ро, 3то место). Останатите (три), се избрани од квалификации во кои исто така се натпреваруваат поканети тимови.
Генерално треба да бидеш забележан како професионалец на некој поотворен турнир за да те поканат или воопшто да имаш шанса да се квалификуваш. Ние немаме такви играчи/тимови сеуште поради немање талент, заинтересираност, сајбер спорт лоби, пари, Valve не знае кои сме и разно разни причини.
Тherefore no team.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Прво затоа што тимовите не се на национално ниво, односно нема македонски, германски, канадски тим итн. Тимовите се мешани, се зема нивната моментална локација како држава од која доаѓаат.
Понатаму затоа што немаме професионални играчи (со официјален тим, победи на турнири, спонзори...), а со тоа ни професионални тимови со македонски играчи.
Трето, најголем дел од тимовите се експлицитно поканети на натпреварот (победиле претходно, 2ро, 3то место). Останатите (три), се избрани од квалификации во кои исто така се натпреваруваат поканети тимови.
Генерално треба да бидеш забележан како професионалец на некој поотворен турнир за да те поканат или воопшто да имаш шанса да се квалификуваш. Ние немаме такви играчи/тимови сеуште поради немање талент, заинтересираност, сајбер спорт лоби, пари, Valve не знае кои сме и разно разни причини.
Тherefore no team.
Па сигурно нема преку ноќ тоа да се случи. Јас барем знам мал број на момци од 16-30 години кои поминуваат саати и саати на играва. Ако не е Дота, ќе биде некоја друга. Барем да се профитира од целото тоа изгубено време. И ајде не мора да е цел тим, барем еден учесник од Македонија да е. Колку што се сеќавам на Гарена за дота1 имаше голем број на типови кои се чукаа во гради дека се нај јаки. Кај се сега? ;)
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Па сигурно нема преку ноќ тоа да се случи. Јас барем знам мал број на момци од 16-30 години кои поминуваат саати и саати на играва. Ако не е Дота, ќе биде некоја друга. Барем да се профитира од целото тоа изгубено време. И ајде не мора да е цел тим, барем еден учесник од Македонија да е. Колку што се сеќавам на Гарена за дота1 имаше голем број на типови кои се чукаа во гради дека се нај јаки. Кај се сега? ;)
ама имаше. нема поќе :D
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
немогуче еј .. да видиш да не веруваш , ми се паднаа 3 сука што имаа појма од дота т.е. толку добро играа што го направивме партал противникот.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
ама имаше. нема поќе :D
Ќути, па банови, па имба, па нуб, па бот, па те кикаат зошто нели имаат +25 цм во гаќи, сега никаде ги нема, сите на лол се префрлија (играта за деца)...
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Ќути, па банови, па имба, па нуб, па бот, па те кикаат зошто нели имаат +25 цм во гаќи, сега никаде ги нема, сите на лол се префрлија (играта за деца)...
LeagueOfLesbians :D
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Мене пред некој ден ми се падна русин ретардиран шо го играше Phantom Lancer и отиде заедно на easylane со Jakiro (кој имаше очи за невидливи купено) и горе беше пајакот aka Broodmother. И умира два пати PL горе (како е можно? RUSSIANS :allienguy: ) и после ми идат долу на hardlane (каде шо бев јас и играв Windrunner) и му пишам "What are u doing here" и овај ми враќа "I CANT FARM TOP !". . Ми дојде да го земам мониторон и да го фрлам низ прозорец во тој момент.

Загина два-три пати и од толку од партијата, ама ме изнервира ептен му ебам русинот скапан.
 

Ace CFC

KTBFFH
Член од
15 октомври 2009
Мислења
362
Поени од реакции
22
Абе да ве прашам на некој од вас ви се дешават во игра да се закочит и да ти дајт 20 сек негде за да се реконетираш, демек интрнет проблем и после то гледаш имаш нет све не е паднат како шо пишит и ко ке пробаш да влезиш во игра од кај шо застана да не те пуштат да те исфрлат нон стоп,сега мене само шо ми се деси ова а ме пренервира пошо готова беше да ја земам партијава? :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom