Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.545
Во тие за вежбање поставени на courses има нешо налик третата?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Инаку за оваа си имаш два влез, x и y... во зависност од нивната комбинација броиш 0-6-3-2-1-0 или обратно, исто и за y.
Дали мора да се прави табела со 2^5 комбинации x,y,Q1,Q2,Q3 и во зависност од тоа да си ги пишувам Q1+,Q2+,Q3+ или има и некое пократко решение и дали да ставам clock generator?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Дали мора да се прави табела со 2^5 комбинации x,y,Q1,Q2,Q3 и во зависност од тоа да си ги пишувам Q1+,Q2+,Q3+ или има и некое пократко решение и дали да ставам clock generator?
Сигурно има и пократко решение, сега у моментот не сум во состојба да ти кажам :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Колку математика треба да знаеш за да се пробиеш на финки? Дали треба експерт да си? Колку предмети во вашиот смер се поврзани со математика?

Мене не ми оди толку многу математика, но имам преголема желба за некој од смеровите на овој факултет
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.545
Колку математика треба да знаеш за да се пробиеш на финки? Дали треба експерт да си? Колку предмети во вашиот смер се поврзани со математика?

Мене не ми оди толку многу математика, но имам преголема желба за некој од смеровите на овој факултет
Uhm,скоро се е поврзано?
Дефинирај колку не си добар.
Имаш и смер без Калкулус на крај краева, али Дискретна математика (која уствари и не е математика класична ко средно) имаш на секој смер.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Uhm,скоро се е поврзано?
Дефинирај колку не си добар.
Имаш и смер без Калкулус на крај краева, али Дискретна математика (која уствари и не е математика класична ко средно) имаш на секој смер.
Незнам како поинаку би се дефинирал, но според успех во средно околу 3. Можам да разбирам математика, ама досадна ми беше и ради то избегнував :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.985
Поени од реакции
12.545
Незнам како поинаку би се дефинирал, но според успех во средно околу 3. Можам да разбирам математика, ама досадна ми беше и ради то избегнував :)
Ако во средно ти била досадна тогаш овде ќе збудалиш. :)
Да не те плашам,Калкулус материјалот не е толку тежок колку што е обемен и бара целосна посветеност,вежбање секој ден.
Ако не сакаш да се замараш многу со математика имаш смер ЕТ без Калкулус.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Ако во средно ти била досадна тогаш овде ќе збудалиш. :)
Да не те плашам,Калкулус материјалот не е толку тежок колку што е обемен и бара целосна посветеност,вежбање секој ден.
Ако не сакаш да се замараш многу со математика имаш смер ЕТ без Калкулус.
Фала на предлозите Емкаа, ќе одлучам до септеври. Како и да е нема повеќе излежавање како во средно :)
 
T

TheThinker

Гостин
Да не се наоѓа некому прашања од теорија по К2 -втор колоквиум? Ќе бидам многу благодарен.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Никогаш да не му верувате на резултатите што ги даваат на факултетов! Ако има увид да одите на увид секогаш оти се гнаси и секогаш даваат помалку поени од колку што треба да имаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom