Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Кажи го ова у подфорум Религија, па ќе видиш што ќе те снајде:icon_lol:
Јас за тоа и не го читам тој подфорум. Со религиски фанатици од било која вера е најтешко да излезиш на крај! Ма нема ни да излезиш, колку и да се трудиш и да си во право, на крај ќе мораш да им попуштиш за да не ти ја тупат главата повеќе и да им викаш да во право сте, така е. Или најнов рецепт кој го открив пред некое време и го практикувам посебно со јеховини сведоци, да им кажеш дека си атеист и одма ги откачуваш!
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
-Јас тврдам дека мажите или ќе ја спасат или ќе ја уништат нашата македонска нација и нашата црква затоа што она што ќе се зачне во тестисите на таткото треба да се роди ако сакаме да опстоиме и како нација и како народ и како држава и како црква - изјави за 24 вести
итн...
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Јас за тоа и не го читам тој подфорум. Со религиски фанатици од било која вера е најтешко да излезиш на крај! Ма нема ни да излезиш, колку и да се трудиш и да си во право, на крај ќе мораш да им попуштиш за да не ти ја тупат главата повеќе и да им викаш да во право сте, така е. Или најнов рецепт кој го открив пред некое време и го практикувам посебно со јеховини сведоци, да им кажеш дека си атеист и одма ги откачуваш!
Дај си рака друшке, така е!!:cuc::cuc:
Иако тешко човек да излезе на крај со било какви фанатици општо, не само верски...;)
--- надополнето: 8 мај 2013 во 00:45 ---
-Јас тврдам дека мажите или ќе ја спасат или ќе ја уништат нашата македонска нација и нашата црква затоа што она што ќе се зачне во тестисите на таткото треба да се роди ако сакаме да опстоиме и како нација и како народ и како држава и како црква - изјави за 24 вести
итн...
Ондак нема кондоми веќе, штом до вас била работата:icon_lol::icon_lol:
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Дај си рака друшке, така е!!:cuc::cuc:
Иако тешко човек да излезе на крај со било какви фанатици општо, не само верски...;)
--- надополнето: 8 мај 2013 во 00:45 ---


Ондак нема кондоми веќе, штом до вас била работата:icon_lol::icon_lol:
Ахххххх....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
FARANG друграче јас ќе почекам некој психолог, или барем студент по психологија, како PurplePuma те прочита што пишуваш, и ни каже каков е стручниот назив за твоите размисли:cool:
Јок, ме мрзи.
 
F

FARANG

Гостин
Е па тоа е. Секој со своето. Јас знам дека сакам да работам, да се развивам, да имам сопруг и да имам 3-4 дечиња. Како ќе излезе, не знам, али барем знам што сакам во животот. Јас со моите ставови, ти со твоите и така секој си го тера животот.
Јас не пробувам да те убедам дека моето е правилно она што пробувам да ти објаснам е дека Владиката е уствари во право. Еве ти на пример и со 4 деца би работела и не попушташ дека можеш да постигнеш и дека не би било проблем. Извини ама ако тоа не е потреба да се има одлучувачката улога во семејството, горделивост демек можеш и ти, тогаш незнам што е... Претпоставувам животот си го замислуваш на начин каде маж ти ќе помага со „женските“ домашни обврски.

Многу поедноставно е жената да го води домаќинството и да се грижи за децата а мажот да обезбедува средства. Незнам што е толку трагично и лошо со тоа. Интересна работа сите на запад со слично размислување на твоето се менуваат откако ќе се породат. Пак се се врти во парите и мислам дека тоа е оној одлучувачки фактор како и да е. Пак ќе се вратиме на тоа дека грешно е фокусирана енергијата на црквата, треба да се потрудат да го заживеат повтроно трето дете фондот...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас не пробувам да те убедам дека моето е правилно она што пробувам да ти објаснам е дека Владиката е уствари во право. Еве ти на пример и со 4 деца би работела и не попушташ дека можеш да постигнеш и дека не би било проблем. Извини ама ако тоа не е потреба да се има одлучувачката улога во семејството, горделивост демек можеш и ти, тогаш незнам што е... Претпоставувам животот си го замислуваш на начин каде маж ти ќе помага со „женските“ домашни обврски.

Многу поедноставно е жената да го води домаќинството и да се грижи за децата а мажот да обезбедува средства. Незнам што е толку трагично и лошо со тоа. Интересна работа сите на запад со слично размислување на твоето се менуваат откако ќе се породат. Пак се се врти во парите и мислам дека тоа е оној одлучувачки фактор како и да е. Пак ќе се вратиме на тоа дека грешно е фокусирана енергијата на црквата, треба да се потрудат да го заживеат повтроно трето дете фондот...
Накратко, Фаранг, едно нешто ти изгледа не разбираш.
На жените не им е амбиција само да родат и да гледаат куќа.
Како што ти сакаш да работиш, да заработуваш и лично да уживаш во сето тоа, исто така и жените сакаат (океј, не сите).

Не работиш за парите секогаш, многу почесто работиш затоа што те интересира твојата професија.
Не знам зошто мислиш дека една жена би гледала на својата кариера само како извор на парични средства?
 
F

FARANG

Гостин
Накратко, Фаранг, едно нешто ти изгледа не разбираш.
На жените не им е амбиција само да родат и да гледаат куќа.
Како што ти сакаш да работиш, да заработуваш и лично да уживаш во сето тоа, исто така и жените сакаат (океј, не сите).

Не работиш за парите секогаш, многу почесто работиш затоа што те интересира твојата професија.
Не знам зошто мислиш дека една жена би гледала на својата кариера само како извор на парични средства?
На кратко тоа е ПРОБЛЕМОТ. Денес се смени менталитетот на жените благодарение на западнњачката пропаганда. Порано приоритет било фамилија и куќа денес сте себични па си ги ставате вашите амбиции пред семејството и немој да го извртиш во тоа како вие можете а ние не, едноставно сфати дека нас природата не определила за други работи вас за тоа. Јас не гледам ништо страшно во тоа да треба да се гледа домакинство и да се одгледува фамилија. Вие самите на тоа гледате потценувачки. За мене тоа е исто ко да има кариера на работа дури и побитно, ама џабе зборам...
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
286
Поени од реакции
332
На кратко тоа е ПРОБЛЕМОТ. Денес се смени менталитетот на жените благодарение на западнњачката пропаганда. Порано приоритет било фамилија и куќа денес сте себични па си ги ставате вашите амбиции пред семејството и немој да го извртиш во тоа како вие можете а ние не, едноставно сфати дека нас природата не определила за други работи вас за тоа. Јас не гледам ништо страшно во тоа да треба да се гледа домакинство и да се одгледува фамилија. Вие самите на тоа гледате потценувачки. За мене тоа е исто ко да има кариера на работа дури и побитно, ама џабе зборам...
Епа шо седиш овде тогаш.
Оди усреки неколку домакинки,ваљда си способен да припитомиш неколку.
Ете ти почни да го менуваш светот,а ние ке те следиме.
Ваљда ке се најдат уште вакви силни мажјаци како тебе.:D
 
F

FARANG

Гостин
Епа шо седиш овде тогаш.
Оди усреки неколку домакинки,ваљда си способен да припитомиш неколку.
Ете ти почни да го менуваш светот,а ние ке те следиме.
Ваљда ке се најдат уште вакви силни мажјаци како тебе.:D
Најлесно е така да се одговри нели (y)

Не седам, одамна сум јас отиден каде ова што го барам си функционира и никој не прави проблем. Секој си ја знае својата обрска и секој се труди да го исподни својот дел и не се секирај супер ми е :P

Види за мене е уствари лесно.... Јас си имам резервна држава, пасош, сум бил/живеел не е е проблем да се снајдам и адаптирам. Мислете му ја ти и тие што неможат да излезат од резерватот сега сме 63% кога вашите деца ќе растат ќе биде 50-50. Јас внуци ќе дочекам незнам за тебе...;)

Тогаш и арианецот ќе ви биде супер...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
На кратко тоа е ПРОБЛЕМОТ. Денес се смени менталитетот на жените благодарение на западнњачката пропаганда. Порано приоритет било фамилија и куќа денес сте себични па си ги ставате вашите амбиции пред семејството и немој да го извртиш во тоа како вие можете а ние не, едноставно сфати дека нас природата не определила за други работи вас за тоа. Јас не гледам ништо страшно во тоа да треба да се гледа домакинство и да се одгледува фамилија. Вие самите на тоа гледате потценувачки. За мене тоа е исто ко да има кариера на работа дури и побитно, ама џабе зборам...
Признај, имаш брада и носиш кече, нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom