Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
-Јас тврдам дека жените или ќе ја спасат или ќе ја уништат нашата македонска нација и нашата црква затоа што она што ќе се зачне во утробите на мајките треба да се роди ако сакаме да опстоиме и како нација и како народ и како држава и како црква - изјави за 24 вести владиката Петар оваа сабота на денот на Христосовото воскресение уште еднаш повторувајќи дека абортусот е неприфатлив за црквата.

Според владиката за високата стапка на разводи во Македонија се виновни жените и, како што вели, нивната потреба да имаат одлучувачка улога во семејството, иако, додава тој, користат поголеми права и од мажите.
-Браковите за жал се чести дури и кај нас православните, оние што се венчале во црквата. Голем дел од нив се разведуваат заради тоа што не сакале да се покажат смирени, заради горделивоста, заради тоа што сака секој да командува заборавајќи на тоа дека глава на куќата е мажот, а жената е повластена на мажот, но не во смисла да и се одземени правата, таа има поголеми права од мажот – смета владиката кој им порачува на верниците да се ослободат од блудот и прељубодејствието.

Инаку, податоците на Државниот завод за статистика говорат дека во 2012 во Македонија биле склучени 676 бракови помалку од 2011 година, додека минатата година сме имале 263 повеќе разводи од претходната година. Како причина за разведувањето биле наведени и несогласувања околу името на бебето.

Извор: http://republika.mk/?p=63217

Муабетов не е вреден ни за коментирање ама ништо чудно што вакви муабети можат да се слушнат по медиумите кога кај огромен процент Македонци овие муабети и поминуваат! :facepalm:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.159
Само фали да ја цитирам леандра ... и се е јасно :)

Драга,
Иако е свет празник би сакала да им порачам на поповиве наши да се е**т у гз. Апаши, неранимајковци, педофили и гнаси облечени во мантии со куќи на три спрата, со возен парк од милион евра, со швалерки на секој чекор и од кафана неможеш да ги станеш. Ам нели постат речиси секој ден од што се такви дебели? Клошари едни, па уште изјави ќе даваат за Велигден жената била крива за разводи и за опаѓање на наталитет, волови едни бедни. Море треба човек да ги запали да горат на плоштад, ради нив верата ќе ни исчезне, смрдловци. Погледнете се во огледало бре апаши едни, еден денар на сиромашните немате дадено сте се научиле само дајте донации, дајте донации, а земјиштено во Охридско си го препродавате како од татко да ви е оставено. Бедни и гадни сте, ве презирам.
Ете ви ја на Велигден мојата порака до вас, апаши!
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.867
Поени од реакции
10.739
-дека глава на куќата е мажот, а жената е повластена на мажот,
:cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc: :cuc:

Браво дедо попе, редно е и leandra да сфати дека ќе ми биде потчинета еден ден, џабе бега по Германија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.009
Поени од реакции
194.517
:pos:
Ама ги разбирам, прост народ е лесен за мозокоперење. Вчера еден од поповиве дрндаше пола саат за трето дете и субвенции, субвенции алоо, поп... Да земеш да ги спалиш на клада.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
369
Поени од реакции
1.080
Китки за мирисање тие...памет даваат.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.181
Поени од реакции
3.070
Да бе жената е крива .... ало бе попе не враќај се во среден век , за едно нормално семејство потребни се услови , со 150 евра плата сам не можам на крај да излезам а не па дете да глеам
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.439
Поени од реакции
18.277
Овие од МПЦ се тотално забегани, овие се единствените виновници зошто верниците ја губат вербата во црквата и во свештените лица. Прво тргуваа со земјиште, па со хотели, сега почнаа и вакви глупости да зборат. Интресно е што кога ги прашуваат за кражби на иконите, донации за деца на кои им треба помош они немаат став, ама за вакви теми имаат глупави ставови. Овој таканаречен владика ги омаловажи и навреди сите жени во Македонија. Срамота, пропаст невиден е ликов. Во државава се натпреваруваат кој ќе тресне поголема глупост, веројатно и овој сака да конкурира за наградата „Идиот на годината“
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.246
Поени од реакции
12.325
Ова попов во разговор со премиерот дошол изгледа до ваков заклучок и е слика и прилика на резонирањето на еден просечен човек кој што живее во Македонија. Е јебига попе од многу преродба и толеранција и бродот ни потона, така да за семејство у оваа држава на ретко кој му се слуша а не па сеа кривци да бараме.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.728
Да бе жената е крива .... ало бе попе не враќај се во среден век , за едно нормално семејство потребни се услови , со 150 евра плата сам не можам на крај да излезам а не па дете да глеам
Овој не може да те разбере. Нема поим како изгледаат 150 евра. На крупно работи.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Што и да кажеш на темава ќе “згрешиш“ мислам.. oд една страна неможеш да ги окривуваш жените за трендот на разводи кога и самиот само во последниов месец бев директен сведок на физичко насилство врз жена/девојка од страна на мажи, и нормално кога жената се наоѓа во таква ситуација ќе гледа да избега од истото и решението е само развод (дел и преќутуваат и трпат). Но од друга страна и има еден куп случаеви каде што на жената не и е доволен мажот па почнува да и шета “опашката“ народски кажано.. чист пример има кај мене во комшии закажаа свадба реновираше се комплет куќа оти ќе се жени и 10 дена пред свадбата и ете неверство ја фатил со друг и откажување свадба и се :facepalm: а и такво време иде ретко кој цени прави вредности и се е удрено на пари, коли, имот итн.. па дури и да имаш пари немора ништо да значи тоа, малце ќе паднеш финансиски (што на секого може да му се деси) и наместо подршка може да добиеш шут карта оти сакале или нејкеле да признаеме жените се тие што имаат повеќе избор па ништо чудно да те замени со некој што во моментот може да и понуди нешто повеќе..

А и не ја сфаќам поентата зошто мора венчање и сл кога не планираат да бидат верни, нека живеат и вонбрачно и нека си се ебат на страна колку сакаат а воедно и да си бараат партнер кој има таков поглед кон тоа.. бар нема да има дополнителни компликации.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.715
Поени од реакции
3.663
Izgleda jajcata so gi jadel bile so eftina kineska boja vapcani...!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom