Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
МПЦ не треба да се оданочи.
МПЦ треба да го продаде целиот имот и да го подели на сиромасите.(Што во превод значи освен црквите сиот приватен имот, автомобили итн да се даде на сиромасите)

Сепак они дале заклетва и треба да живеат по примерот на Исус.Нема да се бунам по едно магаре ако им се остави како превозно средство.
Добар филм ти за режисер да си идеш дечко има иднина во тебе :D (ова ни на сон нема да биде )
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Добар филм ти за режисер да си идеш дечко има иднина во тебе :D (ова ни на сон нема да биде )
Знам дека нема да биде јас кажувам како треба да биде, а за жал не е.
И уште не знам која им е поентата со оданочување ќе испадне едни лопови им префрлаат на сметка пари на други лопови и на крај пак народот страда. :(
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.089
Поени од реакции
10.825
незнам зашто темава е у ЧДА .. верувале или не у последниве години сум сведок на неколку разводи, за кои се виновни женските.
дали помалку се толерантни од порано или што е незнам :) битно џабе го тролате владиката.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
незнам зашто темава е у ЧДА .. верувале или не у последниве години сум сведок на неколку разводи, за кои се виновни женските.
дали помалку се толерантни од порано или што е незнам :) битно џабе го тролате владиката.
И јас не знам зошто е во ЧДА.
Он: Можеби е така можеби не е, но нели е погрешно врз основа на 3-4 примери да генерализираш за дека сите жени во МК не чинат.

Можеби жените се криви, но за развод се потребни двајца.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
via Vlatko Vasilj@„Според Светото Писмо и Светото Предание, главата во бракот е мажот. И повторно, по зборовите на Апостолот Павле: Мажот е глава на жената...Тој е оној кој води. Тој внатре во семејството претставува начело на авторитет. Мажот е свештеник во своето семејство, одговорен за давање на основниот тон на семејниот живот. Ова не значи дека тој е над својата жена. Во Христовите очи сите се еднакви; нема ни машки пол ни женски. Всушност, бракот е врска на еднаквите. Нека нема забуна: во Православието не постои место за никакво потценување од било каква врста. Тоа што е глава, не му дава на мажот било каква диктаторска, тиранска, самоволна или апсолутна власт над неговите жена и деца. Сепак, како и секоја друга значајна позиција, и онаа на мажот е проследена од одредени одговорности, кои се многу тешки, но исто така и многу предизвикувачки и потенцијално креативни. Светото Писмо ни вели дека мажот треба да ја сака жената како што и Христос ја засака Црквата, и се предаде Себеси за неа (Ефес. 5, 25).

Многу христијански сопрузи имаат мала претстава за тоа што значи ваквата љубов. Во светот поимот „љубов“ обично упатува на телесната љубов, или на сентименталната, романтична љубов. Ова нема ништо заедничко со христијанското поимање на љубовта. Спомнете си само на Христовите зборови упатени кон апостолите: Нема поголема љубов од онаа, да се положи својата душа за ближниот. Љубовта од христијански аспект, значи, претставува жртва, самопорекнување. Мажот, мора да покажува толку загриженост, грижа, нежност, внимание, почитување и обзирност кон својата жена, колку што и Христос за Црквата.

И повторно, св. Апостол Павле вели: Мажот е глава на жената, како што е Христос на Црквата... Ние знаеме каква глава беше Господ: Он им ги миеше нозете на Своите ученици. За нашиот Спасител, да се биде глава, да се биде прв, значи да се служи - да се има првенство во давањето љубов, разбирање, трпение, во овозможувањето заштита на своето семејство. Токму ова е пример за водач, за глава, каков што е повикан мажот да биде. Но, ти, својот животен другар, мајката на своите деца, изворот на својата радост, не би требало да ја врзуваш со страв и закани, туку со љубов и благ карактер. Зашто, какво е тоа единство, каде што жената се плаши од мажот? И какво задоволство ќе има мажот, ако со својата жена општи како со робинка, а не како со сопруга, која го сака по својата слободна волја? Дури и ако во нешто пострадаш заради неа, не ја казнувај, зашто ни Христос не направи така со Црквата“. Мажи, сопрузи, вистинската љубов за нас започнува тогаш, кога даваме од своето на другите. Ние навистина почнуваме да сакаме - во христијанска смисла - кога ние први даваме.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Потврдено и одобрено дури и од највисоките црковни авторитети и ингеренции.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
мажот е глава на семејството???? :pos: :pos:
сакаш да кажеш дека бил, дедо попе, бил......некогаш и негде......во времето на прабаба ми.

убаво е напишано во вовдниот пост, нема што да се коментира на темава кога веќе сите ги знаеме какви се поповите. лопови.
кога одат по куќи пред велигден место да речат кој колку има да даде, тие ти кажуваат 100 ден се плаќа., а ако имаш дај повеќе :tapp:
е баш ми мило пред неколку години се погоди сами да бидеме со сестра ми и тој дојде, пееше што пееше, си кажуваше молитви, ни даде и светена вода и од кај знам што и кога заврши си стои уште в соба. јас го гледам, тој ме гледа, јас си ќутам, тој ќути....а тој кутриот пари чекал.....
како прво мене ни на крај памет не ми падна дека на поп се плаќало и нормално си стоев и тој виде не виде си замина :icon_lol:

после баб ми (типична македонка) паничеше и врескаше зошто не сум му дал пари, срамота било :facepalm:
абе ај.........
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
А бе попе попе тебе татица те тепал ко мал и другарчињата не ти ја подавале топката. А мајка ти очигледно била маче, а татко ти џукела.(без навреда на кучињата али неможев да најдам подобар збор)
 
F

FARANG

Гостин
-Јас тврдам дека жените или ќе ја спасат или ќе ја уништат нашата македонска нација и нашата црква затоа што она што ќе се зачне во утробите на мајките треба да се роди ако сакаме да опстоиме и како нација и како народ и како држава и како црква - изјави за 24 вести владиката Петар оваа сабота на денот на Христосовото воскресение уште еднаш повторувајќи дека абортусот е неприфатлив за црквата.

Според владиката за високата стапка на разводи во Македонија се виновни жените и, како што вели, нивната потреба да имаат одлучувачка улога во семејството, иако, додава тој, користат поголеми права и од мажите.
-Браковите за жал се чести дури и кај нас православните, оние што се венчале во црквата. Голем дел од нив се разведуваат заради тоа што не сакале да се покажат смирени, заради горделивоста, заради тоа што сака секој да командува заборавајќи на тоа дека глава на куќата е мажот, а жената е повластена на мажот, но не во смисла да и се одземени правата, таа има поголеми права од мажот – смета владиката кој им порачува на верниците да се ослободат од блудот и прељубодејствието.

Инаку, податоците на Државниот завод за статистика говорат дека во 2012 во Македонија биле склучени 676 бракови помалку од 2011 година, додека минатата година сме имале 263 повеќе разводи од претходната година. Како причина за разведувањето биле наведени и несогласувања околу името на бебето.

Извор: http://republika.mk/?p=63217

Муабетов не е вреден ни за коментирање ама ништо чудно што вакви муабети можат да се слушнат по медиумите кога кај огромен процент Македонци овие муабети и поминуваат! :facepalm:
Се согласувам со Петар. Убаво си рекол човекот не гледам што толку за глава се фаќате. Факт е дека наталитетот е намелен, факт е дека денес се повеќе има кариеристики факт е дека со изедначување на улогите дојде до се ова. Има и други фактори ама на тие они како црква неможат да влијаат којзнае колку. Што треба да каже, да држи лекции за инвестиции и трговија? Полека полека православниот свет се повеќе станува дел од западната а не источната култура и со тоа работите се менуваат. Црквата треба да го сфати тоа ама истовремено не гледам нешто лошо да пробаат да подржат и потикнат добри акции за Македонија. Иначе 3то дете иницијатива имаше уште во 90тите и тоа баш предводена од МПЦ.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 02:14 ---
МПЦ ти е најдобар бизнис.
1. Не плаќа данок
2. Законски е монопол (забрането е отварање друга православна цркава)
3. Нема регулаторна комисија
Еееее да можев да купам акции од МПЦ :noze:....еееее

Можеш во австралиската верзија.... Тука си имаме и приватни цркви :pos:
--- надополнето: 7 мај 2013 во 02:19 ---
MPC treba da se odanoci,a danokot da se sleva vo humanitarni fondovi
,a pozelno e da mu se ukaze na narodot deka paricinja na ikoncinja nemaat vrska so Bog i da se zabrani istata praktika.Vaka e i najpravilno, vo duhot na hristijanstvoto
Истите тие хуманитарни фондови што ги крадат парите и ги делат еднакно на сите вери/националности во државата? Не фала
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Се согласувам со Петар. Убаво си рекол човекот не гледам што толку за глава се фаќате. Факт е дека наталитетот е намелен, факт е дека денес се повеќе има кариеристики факт е дека со изедначување на улогите дојде до се ова. Има и други фактори ама на тие они како црква неможат да влијаат којзнае колку. Што треба да каже, да држи лекции за инвестиции и трговија? Полека полека православниот свет се повеќе станува дел од западната а не источната култура и со тоа работите се менуваат. Црквата треба да го сфати тоа ама истовремено не гледам нешто лошо да пробаат да подржат и потикнат добри акции за Македонија. Иначе 3то дете иницијатива имаше уште во 90тите и тоа баш предводена од МПЦ.
--- надополнето: 7 мај 2013 во 02:14 ---
Јас сакам кариера и не сакам фазла од 2 деца. Зошто? Треба да ги родам и да ги гледа Цацко. Не пријателче, не е наталитетот намален туку нема со шо да ги гледаш тие деца. Да имам со што би имала и 5. Искрено! Изедначувањето на улогите нема блага веза со муабетот. Попето не му ја давале топката и сеа нешто д`рнда и меша баби и жаби и незнае кај му е местото.Иначе можам и ја коо комшикана да ги родам 7 и да ги пуштам да питаат. Маж ми сака да работам, јас сакам да работам. Он сака да бидам нешто, ако сакаш ти жената твоја дома да готви некој мажи не сакаат и исто жени. Јас сум исто способна како тебе.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Јас сакам кариера и не сакам фазла од 2 деца. Зошто? Треба да ги родам и да ги гледа Цацко. Не пријателче, не е наталитетот намален туку нема со шо да ги гледаш тие деца. Да имам со што би имала и 5. Искрено! Изедначувањето на улогите нема блага веза со муабетот. Попето не му ја давале топката и сеа нешто д`рнда и меша баби и жаби и незнае кај му е местото.Иначе можам и ја коо комшикана да ги родам 7 и да ги пуштам да питаат. Маж ми сака да работам, јас сакам да работам. Он сака да бидам нешто, ако сакаш ти жената твоја дома да готви некој мажи не сакаат и исто жени. Јас сум исто способна како тебе.
Најнизок наталитет имаат најразвиените земји во Западна европа. Во западна Европа едно од актуелните теми во последните 20 години е белата чума. Така да воопшто не ти држи тезата ако имам кеш и висок стандард ќе имам повеќе деца баш обратно е.Ако продолжи Европа со овој тренд за 50 години Европа ќе биде Муслимански контитенент , а ќе има и многу населнеие со црна кожа. Во Америка лани за прват се родија помалку бели деца , наспроти лаитно, црни жолти и и други раси. Ова е само доказ Запад во кој ку*ац иде. А ние во Македонија за многу побрзо ќе го кркаме стапот од нив, заради македонскиот низок наталитет и високиот албански наталитет.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
44
Поени од реакции
37


Испратете CV на info@mpc.biz или контактирајте со отец Крадивое после 10:00ч во главниот изложбен салон на МПЦ.


Амин
 
F

FARANG

Гостин
Јас сакам кариера и не сакам фазла од 2 деца. Зошто? Треба да ги родам и да ги гледа Цацко. Не пријателче, не е наталитетот намален туку нема со шо да ги гледаш тие деца. Да имам со што би имала и 5. Искрено! Изедначувањето на улогите нема блага веза со муабетот. Попето не му ја давале топката и сеа нешто д`рнда и меша баби и жаби и незнае кај му е местото.Иначе можам и ја коо комшикана да ги родам 7 и да ги пуштам да питаат. Маж ми сака да работам, јас сакам да работам. Он сака да бидам нешто, ако сакаш ти жената твоја дома да готви некој мажи не сакаат и исто жени. Јас сум исто способна како тебе.
Епа видиш таквите размислувања водат до опагање на наталитетот. Не викам дека не си во право АМА порано не било така. Ние секогаш сме биле сиромашна нација, па мајке му во Њујорк 10 години пред ние да дизајнираме црешово топче имале облакодери (за тоа време, 20+ спрата) згради што ние во МКД ни денес ги немаме.

Значи што е сменето? Станавме полакоми, ни се отворија очите со ТВ, патување станавме прозападни. Се изедначија половите.

Каде остана висок наталитет? Кај муслиманите и каде црквата е ептен јака па им го пере мозокот на народот (Филипините).

Тоа што е кажано е точно е сега дали е тоа правилно тоа е веќе сосема друга дебата. Јас те сфакам АМА дека си е во право дека во голема мера жените се одговорни за настанатата ситуација во право е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom