Владика Петар: Жените се виновни за големата стапка разводи во Македонија

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Ништо ново. Ако некој не го слушнал ставот на црквата до сега, драго ми е што конечно го слушна.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.758
Поени од реакции
9.923
Не ја менува или изопачува верата овој, полуди работи од ова има запишано во секоја религиска книга. Да проповедаа се како што е напишано оддамна ќе се освестевте :)
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.339
За прашањето на леандра дали направиле нешто добро. Во рамките до каде што мoжам да коментирам, во локалната црква кај мене има менза каде што јадење добиваат лица кои неможат истото да си го дозволат. Кај нас нема тарифа ,обично се слуша она "Кој колку милува ". Црквата има и одбор кој е избран од населението и обично они се дежурните кривци кога нешто гледаме дека се мати. На пр. до сега погребните обреди се одвиваа во црквата ,а од пред 1 година најверојатно под притисок од врвот на МПЦ се изгради капела јп Бутел . До сега тука се закопуваа само жители на Драчево ама сега се почесто се носат од други места... и се прави профит на туѓа мака.
Мислам дека имаме една од подобро организираните цркви како единки што најмногу се должи на тоа што средното попско школо се наоѓа токму тука и децата ги праќаат тука на пракси-пеења
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Абе тој слава што ми отвараше плачеше како мало дете зш данок сакале да им стават. Абе оданочи ги овие со 80% и така се одречени од земски уживања, можат и со 500 денари да поминат. Само данок и тоа највисок на цел свет, е тек тогаш да се научат да постат.
Не пушат родео поповиве, малборо пушат ги гребеле на грлото. Пу.
Најак момент беше пред некоја година кога обичните попови се побунија дека МПЦ не ми плаќа пензиско социјални ни здравствено и дека ќе формираат синдикат. Веднаш синотот се јави и им рече дека се „божји слуги а не вработени и не треба да се бунат зошто ќе одат во пеколот“ така да и попчињата ги заебаваат. Овие нашиве олигарси и големи капиталисти вода може да му носат на г.г. Стефан. :LOL:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Тоа е тоа жените се криви, а јас па си мислев катастрофалната социо-економска состојба е главниот проблем.
Јеб*га човечки е да се погреши.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Овие од мејнстрим религиите ви се како онаа дружината на алфа алфа (не знам како се викаше филмот со децата) што имаат клуб на женомразачи.
Толку детско и ограничено размислување просто е разочарувачко кој се седи на раководни позиции.
Ширење на вечен страв и омраза замотани во фино пакување - наводни свети книги полни со предрасуди е моралот што се продава како наводна вистина.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Тоа е тоа жените се криви, а јас па си мислев катастрофалната социо-економска состојба е главниот проблем.
Јеб*га човечки е да се погреши.
Aj ќе прости Господ :D Абе Владиката е шовинист па ја провоцира leandra намерно а она се пали лесно :D
 
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Абе тој слава што ми отвараше плачеше како мало дете зш данок сакале да им стават. Абе оданочи ги овие со 80% и така се одречени од земски уживања, можат и со 500 денари да поминат. Само данок и тоа највисок на цел свет, е тек тогаш да се научат да постат.
Не пушат родео поповиве, малборо пушат ги гребеле на грлото. Пу.
:pos:Легенда жими све.

Бог да ти даде многу дечиња, да бидат весели ко мечиња,
Постојано со наполнети мешиња.

А ти.................................. ти од родео да преминиш на малборо.

Ај сеа речи Амин! :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
Добро за ова ли треба да се објаснуваме?
Подобро да се разведеш ако не „оди“ отколку да трпиш и да бидеш мизерен и несреќен. Не само ти што ќе бидеш несреќен во тој брак и сите наоколку ќе ги правиш мизерни. Лошо е кога некој друг почнува да ги објаснува и осудува твоите постапки во врска со ова прашање, зошто истиот ама ич не знае како ти е дома. Луѓе сме, не знаеш животот што ти носи, не знаеш во каква ситуација ќе си и дали ќе можеш да одолееш на некои искушенија. Но тоа не значи дека треба некој поп да те прави „помал човек“ од другите. Се уште не сме до тоа ниво каде можеме да си ги контролираме чувствата и мислите, затоа не треба да се суди.
Ќе искоментирам само дека не е проблем разводот, проблем е кршењето на зборот.
Најголем процент денес даваат заклетва за вечна љубов дел заради дете на пат, друг дел гледа некаква корист било тоа финансиска и некоја друга природа не е битно и можеби најпатетичната причина женење/мажење за да не биде сам/а и/или да не го/ја осудува заедницата..

Точно дека во краен случај ако не е можен соживот треба да си го фати секој својот пат, но со оглед на статистики(не знам сега точно ама испаѓа колку разводи толку бракови) што значи барем 50% го прекршиле дадениот збор.
 
Член од
14 мај 2011
Мислења
374
Поени од реакции
388
До денес немав поим кој ни е владика. Петар, Михаил, Киро, Шпиро ... Мислев, нема веза, владика е владика, кој да е, си има таму шема што мора да ја испочитува по функција. Ама не било така! Овој ти бил специјален примерок.

Значи ова е нашиот духовен пастир, беееее!

 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
:pos:Легенда жими све.

Бог да ти даде многу дечиња, да бидат весели ко мечиња,
Постојано со наполнети мешиња.

А ти.................................. ти од родео да преминиш на малборо.

Ај сеа речи Амин! :D
Од овој ќе биде ПОП :D
 
M

Muranyi

Гостин
MPC treba da se odanoci,a danokot da se sleva vo humanitarni fondovi
,a pozelno e da mu se ukaze na narodot deka paricinja na ikoncinja nemaat vrska so Bog i da se zabrani istata praktika.Vaka e i najpravilno, vo duhot na hristijanstvoto
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
MPC treba da se odanoci,a danokot da se sleva vo humanitarni fondovi
,a pozelno e da mu se ukaze na narodot deka paricinja na ikoncinja nemaat vrska so Bog i da za zabrani istata praktika.Vaka e i najpravilno, vo duhot na hristijanstvoto
На Господ не му требаат пари , ја незнам од кај им текнало тоа да идеш у црква и да оставаш пари за Господ :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.682
Поени од реакции
4.421
MPC treba da se odanoci,a danokot da se sleva vo humanitarni fondovi
,a pozelno e da mu se ukaze na narodot deka paricinja na ikoncinja nemaat vrska so Bog i da za zabrani istata praktika.Vaka e i najpravilno, vo duhot na hristijanstvoto
МПЦ не треба да се оданочи.
МПЦ треба да го продаде целиот имот и да го подели на сиромасите.(Што во превод значи освен црквите сиот приватен имот, автомобили итн да се даде на сиромасите)

Сепак они дале заклетва и треба да живеат по примерот на Исус.Нема да се бунам по едно магаре ако им се остави како превозно средство.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Овие возат џипови од 450.000 евра додека вие давате по 100тче за такси .. овие живеат лагоден живот , додека вие рмбате по 48 саата неделно за 10.000 .. овие се коцкат од парите шо вие им ги оставате у црквите .. овие ги силуват децата шо им ги праќате у црквите .. Овие продават златни лопати „благословени од Хесус лично “ на проста раја за 4.500 евра ...

И има некој шо после ми вика дека поповите биле поштен народ и гласници на Богови ????

МА НЕМОЈ ДА МЕ ЈЕБЕШ БРЕ !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom