Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Nisto strasno,sviri servo pumpata ili letvata pod opteretuvanje. Ako epten mnogu sviri ili ako grebe togas moze da e otiden lager na pumpata,da se poebani klipcinjata za pritisok vo pumpata ili da produvuva letvata. Proveri za sekoj slucaj dali ima dovolno servo ulje vo sistemot.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Што може да манифестира благо тресење на педалите за кочница и гас и малку зголемена бучавост на колата во место и во возна состојба?Дали може да е до држачите на моторо,бидејќи се друго е сервисирано и проверено на време и секој сервис и е извршен.Се работи за Шкода Фабија Караван 1.9 СДИ
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Што може да манифестира благо тресење на педалите за кочница и гас и малку зголемена бучавост на колата во место и во возна состојба?Дали може да е до држачите на моторо,бидејќи се друго е сервисирано и проверено на време и секој сервис и е извршен.Се работи за Шкода Фабија Караван 1.9 СДИ
Па држачи се веројатно, колку км има поминато?
отиди нека ѕирнат ама тоа е тоа 99%
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Па држачи се веројатно, колку км има поминато?
отиди нека ѕирнат ама тоа е тоа 99%
Нема многу, oколу 155.000~ нешто помалку :) Имам приметено и дека кога ја палиш моторот затресува малку повеќе од тоа што беше,па затоа се сомневам во држачите.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Нема многу, oколу 155.000~ нешто помалку :) Имам приметено и дека кога ја палиш моторот затресува малку повеќе од тоа што беше,па затоа се сомневам во држачите.
Епа тоа е тоа, однеси ја на сервис за сигурно да ти кажат и менувај ги
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
49
Поени од реакции
8
Здраво!
Дечки за 1ви мај бев накај козјак и по пат цело време кога ќе му дадам полна гас атв-то ќе залета и почнува да гуши и сецка едно 10 пати и после наеднаш позима снага и мислиш 200 км ч ќе крене :) што може да му биде стварно ме нервира вака проверував доток на гориво си е супер
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кој ти кажа?Ти стручњак ли си?
Ако правилно е складирана нова гума и по 20 години ќе биде нова.
Бате, складирај колку сакаш... таа нова ЌЕ биде, ама нема да ги има истите својства. Јас имав на Мерцедесот Continental стакло нови, складирани, па се распаднаа на 40 поминати километри - читај убо се загрејаа и почнаа партали да летаат од нив. Едвај стигнав до дома.


dali rezervna koja nikogas ne e vozena fabricka(miselin) kolata e od 2004, isto taka gi izgubila svojstvata?
gumata celo vreme e vo gepek
Да, има изгубено поголем дел од својствата. Но тоа незначи дека гумата е неупотреблива.

Здраво!
Дечки за 1ви мај бев накај козјак и по пат цело време кога ќе му дадам полна гас атв-то ќе залета и почнува да гуши и сецка едно 10 пати и после наеднаш позима снага и мислиш 200 км ч ќе крене :) што може да му биде стварно ме нервира вака проверував доток на гориво си е супер
Дали некаде во насловот на темата читаш АТВ, мотори, прпала и слични срања?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Бате, складирај колку сакаш... таа нова ЌЕ биде, ама нема да ги има истите својства. Јас имав на Мерцедесот Continental стакло нови, складирани, па се распаднаа на 40 поминати километри - читај убо се загрејаа и почнаа партали да летаат од нив. Едвај стигнав до дома.


Да, има изгубено поголем дел од својствата. Но тоа незначи дека гумата е неупотреблива.


Дали некаде во насловот на темата читаш АТВ, мотори, прпала и слични срања?
Пијан е уште,не гледаш ли ти?Уште делува првомајското лудило.:)
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
49
Поени од реакции
8
Бате, складирај колку сакаш... таа нова ЌЕ биде, ама нема да ги има истите својства. Јас имав на Мерцедесот Continental стакло нови, складирани, па се распаднаа на 40 поминати километри - читај убо се загрејаа и почнаа партали да летаат од нив. Едвај стигнав до дома.


Да, има изгубено поголем дел од својствата. Но тоа незначи дека гумата е неупотреблива.


Дали некаде во насловот на темата читаш АТВ, мотори, прпала и слични срања?
Другар ова беше направено како тема ама незнам што мајка бара овде а баш гледав дали има некој одговор и темата ми ја немаше па мислев дека е избришана од администраторите!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Бате, складирај колку сакаш... таа нова ЌЕ биде, ама нема да ги има истите својства. Јас имав на Мерцедесот Continental стакло нови, складирани, па се распаднаа на 40 поминати километри - читај убо се загрејаа и почнаа партали да летаат од нив. Едвај стигнав до дома.

Да, има изгубено поголем дел од својствата. Но тоа незначи дека гумата е неупотреблива.
Имам цитроен од '95 со резервна гума (мишелин) од таа година и дали 2-3 пати ја има искористено фукцијата,а својствата и се останати исти.Ова го увидов денес враќајќи се од Велес накај Скопје,на дождот проследен со град поминуваше низ вировите со 130-150km/h и немаше гајле.
Далеку подобра излезе тигар сигура со поминаии 10-12к,а купена е пред 5-6 месеци.
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
47
Поени од реакции
3
Каде може да се купи или да се нарача за правење од оние покривките за коли со ластик долу. Многу лесна!!! Кога ќе се собере можеш во мала кесичка да ја ставиш.
Имам од овие во куферче ама многу се тешки и не се згодни за секојдневна употреба.

Денеска свртев пола Скопје, никој ниту нема, а ниту знае каде да барам.

Фала
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Дали сте имале искуство со Peugeot 407 2.0 hdi , поконкретно од 2004-2008 тие пежоа. Сега гледав едно 2005 и ми остана во очи.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
На Опел Астра јавува грешка P0400, што значи тоа?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Дали сте имале искуство со Peugeot 407 2.0 hdi , поконкретно од 2004-2008 тие пежоа. Сега гледав едно 2005 и ми остана во очи.
Ако го купиш нема да згрешиш.
Цената им е од 3500 нагоре во зависност од опремата.
Да не те дерат во сервис ти препорачувам да си купиш.Lexia3&PP200(Peugeot Planet)цената му е околу 150-200 евра и да им ги бараш сите пропратни цедиња(околу 40тина се)
Масло во мотор да смениш ќе треба да го ресетираш комјутерот а во сервис има да те одерат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom