Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Zdravo, imam rover 200 1.1 bezin pred nekoj den mi prokuva otkriv deka ttermo prikidacot e otiden go otkaciv kabelot shto ide na nego i sega si raboti direktno shtom ke ja zapalam se ukjucuva perkata no i pokraj toa vodata pak zovriva i pokraj zatvoreno kapace mi ja isfrla vodata a na instrument tabla celo vreme pokazuva strelkata na na 60 stepeni temperatura prviot pat koga prokuva digna strelkata na 90 i tolku ? shto moze da bide problemot ako moze pomosh malce poshto ne sum imal vakov problem do sega a i kolava e problematicna malce za majstori eden ima samo kaj televizija i solen e so ceni... :)
Си ја прегреал и си го изгорел дихтонот на глава.
Проблемот е нов дихтон,а трба да се испита и главата дали е крива,ако е крива да се треба да се рамни,да се штелуваат вентили......
Отплилика 200-300 евра ќе отидат.
--- надополнето: 26 април 2013 во 20:12 ---
Пробував една кола за купување.Колата е на плин.Ја возев одреден период и се беше ок.Кога се уклучи перката колата почна да гуши и да не ја прима гаста.Ја прфрилв на бензин и се беше ок,ја симна температурата ја вратив на плин и Кога почна да работи нормално.Кога повторно вклучија перките пак се појави истиот проблем.
Ако знае некој во што е проблемот,добредојден ми е совет.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Tebe druže nikoj ne može da te razbere,ako može germanec austriec slovenec itn so standard 3-10x pogolem nego našiov da kupuva polovni vozila i gumi znači ne e tolku strašno neli. Pak sme na istoto,ako tebe ti se lupa pari za novi gumi toa ne znači deka i drugite sme taka glupi i iskompleksirani. Problemot e sto vladata ne dozvoluva uvoz na polovni gumi,pak stitat necii gepovi i uvozni interesi. Na zapad za 50tina evra imas polovni gumi po 4 vo komplet ko novi od site dimenzii. Ja udril nekoj kolata i vo poveketo slucaevi tamu poso se skapi majstorite kolata odi direkno na otpad. na kolata ostanale nov akumulator,ganz novi gumi itn. Tie li ne cinat? Da ne zboram kakva e razlikata vo cenata na rezervnite delovi novo i polovno,posebno onie skapite i vitalnite za rabotata na kolata.
Кога те нема на форумот некако ми е празно без тебе,нема со кого да се расправам:pos::pos:...Ама ако се делат мислења,па лугето нека си видат....
За половна кола ајде и ке те разберам ама за половни гуми :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:.....Ти не сакаш да разбереш или само знаеш ама така ти чини дека се штеди на се ама на гума и на кочница јок,јок......

Сум искинал гуми колку што имаш коса на главата,ама ајде......Добро знам средината на 90-те кога пуштија увоз на половни гуми,па лугето ко блесави навалија....Ама кратко траеше таа авантура,зошто и лугето увидоа дека од тоа нема голем кар.
Сега возиш ауто кое иде 200 и ке ставаш половни гуми???Ти немаш памет дефинитивно.Ако била добра таа гума уште ке се возела....Еве јас ке ти дадам 4 гуми со невидена шара со димензии 195/55 р16 и тоа Dunlop,стави ги на кола па ке видиш што прави на 120.......Скапано фико е постабилно:vozbud::vozbud::vozbud:...А зошто???Нагазната површина е деформирана....И сега?Да му ги шитнам на некој да го носам на душа??????Неееееееееее....Подобро у отпад него на некоја кола.....

А ако немаш му*да да возиш ауто со 16 или 17 бандаж,и да ја оддржуваш,што си ја купил?????Или ке правиш цигански комбинации,па ке не убедуваш на форумот дека сега и половна гума е супер!!!!!!

Па овие што продаваат гуми се нездрави или немаат памет????Ај сега сите ке купуваме половни гуми и сите ке бидеме срекни зошто возиме не знам,Мишелин или Данлоп....А зошто?Зошто се Мишелин па макар биле и без шара........
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Гума стара преку 6 години и да е стоена на полица дома не е за возење, старее материјалот и губи својства,ова е научно докажано!(y)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Гума стара преку 6 години и да е стоена на полица дома не е за возење, старее материјалот и губи својства,ова е научно докажано!(y)
Кој ти кажа?Ти стручњак ли си?
Ако правилно е складирана нова гума и по 20 години ќе биде нова.
 
Член од
2 ноември 2009
Мислења
23
Поени од реакции
1
Здраво на сите би сакал да прашам дали има некој искуство со овластен сервис за мерцедес
--- надополнето: 27 април 2013 во 21:08 ---
Здраво на сите би сакал да прашам дали има некој искуство со овластен сервис за мерцедес
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Кој ти кажа?Ти стручњак ли си?
Ако правилно е складирана нова гума и по 20 години ќе биде нова.
Оф мори мајко..Како бре може стара гума 20 години,нова да биде.Ти по 20 години истиот ли ќе бидеш?Форумов жими куров станува веќе.
--- надополнето: 27 април 2013 во 22:23 ---
Tebe druže nikoj ne može da te razbere,ako može germanec austriec slovenec itn so standard 3-10x pogolem nego našiov da kupuva polovni vozila i gumi znači ne e tolku strašno neli. Pak sme na istoto,ako tebe ti se lupa pari za novi gumi toa ne znači deka i drugite sme taka glupi i iskompleksirani. Problemot e sto vladata ne dozvoluva uvoz na polovni gumi,pak stitat necii gepovi i uvozni interesi. Na zapad za 50tina evra imas polovni gumi po 4 vo komplet ko novi od site dimenzii. Ja udril nekoj kolata i vo poveketo slucaevi tamu poso se skapi majstorite kolata odi direkno na otpad. na kolata ostanale nov akumulator,ganz novi gumi itn. Tie li ne cinat? Da ne zboram kakva e razlikata vo cenata na rezervnite delovi novo i polovno,posebno onie skapite i vitalnite za rabotata na kolata.
Значи според тебе,не вреди ништо на светов повеќе од половно.Па што кур ги прават гумите нови,што не ги продаваат половни само.Значи се што е добро,се што е НОВО не чини.Живееме во Македонија,не во Немачка.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Оф мори мајко..Како бре може стара гума 20 години,нова да биде.Ти по 20 години истиот ли ќе бидеш?Форумов жими куров станува веќе.
Брееееееее.Како може нова гума складирана и неупотребувана 20 години стара да биде.
Ако те замрзнат и по 20 години размрзнат секако дека ќе бидеш истиот пред 20 години.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Брееееееее.Како може нова гума складирана и неупотребувана 20 години стара да биде.
Ако те замрзнат и по 20 години размрзнат секако дека ќе бидеш истиот пред 20 години.
Имаш лајк за размислувањето.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Гума се купува нова! Крај.
Кога купувате кола, купете нешто што можете да го одржувате онака како што рекол Господ.
Не за џабе се гледа ДОТ број кога е произведена. Може да поминала за 5 години 10000 км и да е како нова наизглед ама веќе е станата пластика, ги нема својствата.
Па нема ваљда на потрошен материјал да штедите за да на око изгледа гумата добро.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Имаш лајк за размислувањето.
Благодарам
--- надополнето: 27 април 2013 во 22:34 ---
Гума се купува нова! Крај.
Кога купувате кола, купете нешто што можете да го одржувате онака како што рекол Господ.
Не за џабе се гледа ДОТ број кога е произведена. Може да поминала за 5 години 10000 км и да е како нова наизглед ама веќе е станата пластика, ги нема својствата.
Па нема ваљда на потрошен материјал да штедите за да на око изгледа гумата добро.
Така е чичко Струмикс.
Секако нова гума,не мора да биде мишелин,гудиар или данлоп
А а ако имаш 100.000 евра не се купува кола од 200.000,се купува од 10-15.000 евра.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Šo se tiče gumi,može da se novi pa da se za u kurac,a može da se polovni pa da se ekstra. Nema nekoe posebno pravilo. U globala ne cini zimski gumi stari da se vozat poso posle 5-6 godini stanuvaat tvrdi i ne grabaat na snegot. Letni bez gajle po 10+ godini teraat. Sum pravel kombinacii od isti nevozeni rezervni stari po 15 godini nemaat gajle.
Normalno deka novo si e najubavo,ama aj na ovoj standard lupni 300-500 evra za nešto asalno ako imaš plata 200 evra. Obično nosam po nekoja guma koga si dovagam navaka so kola gi prodavam odma. Za polovni gumi e klanje, 500 da imam 500 ke gi prodadam za eden den. Gomnava monopolistički ne davaat da se uvezuva.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom