Game of Thrones

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Добро според инсертот на почетокот на епизодата што беше од прва сезона со Нед Старт испаѓа дека Џора е шпион на Варис. Ако некој знае поточно нека објасни тука.
Во првата сезона, кога имаше состанок small council, Varys спомна дека има шпион и кажа точно кој е. Ама потоа Jorah прекина со испраќање на извештаи до Varys. Се одлучи да и помогне на Daenerys.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Добро според инсертот на почетокот на епизодата што беше од прва сезона со Нед Старт испаѓа дека Џора е шпион на Варис. Ако некој знае поточно нека објасни тука.

Добра е Shadow Song што оди на крајот на епизодата заедно со credits
Eпа да, Jorah беше шпиун на Varys, како што видовме од инсертот. Веќе сите знаеме дека тој беше осуден на смрт од Ned за продавање робови, ама избега. Со години живееше во Essoѕ и постојано бараше некаков начин да се врати назад, да му се прости за злосторството. Кога влезе во тесниот круг на Dany, почна да му пушта писма на Varys за да го информира шо се случува. Така Robert дозна дека таа се омажи со Drogo и нели, после пушти атентатор да ја убие.

Арно ама, дури се тоа се случуваше во King's Landing, Jorah малку по малку се вљуби во Dany и престана да соработува со Varys. Кога атентаторот и даде да се напие отров, тој ја спаси.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.731
pros

1. Jaime, пошо вака немав слушано приказна од кога баба ми ме успиваше. Фокусирано, транспортиран во тој свет комплетно. Врв.
2. Tywin, стандард, класика, бедес, политика преовладуваше во епизодава, а ако не кулминира со него, со кого?
3. Beric, конечно морално исправен лик, забавен за следење. Засега прекрасно погоден.

cons

1. Snow, и серијата одма губи на сериозност, на good writing, целата професионална слика онака.. добро на старт беше, па после уживав.
2. Arya, досега немам признаено, ама не го можам девочево, ме замара.


9/10
не 10, пошо малку минутажа има Cersei. :(
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
rob stark ja imase najdobrata scena so obezglavuvanjeto, dozdot, negoviot volk u pozadina...prekrasno..
 
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
Литлфингеров не случајно појде да разговара со Санса после дознавањето на веста дека ја планираат за мажење. Сигурно и' спрема нешто подло.
 
P

PewDiePie

Гостин
Јака епизода. Неможно е колку Санса е глупа и наивна,и колку си гледа само за сопственот гз.
Роб почна да се губи,не знае на кај тера,мада имаше јака сцена со сечењето на главата и дождот.

Џон Сноу е едно среќно копиле. :icon_lol: Каков гз држи црвенокосата. :cuc:

Инаку гледам сте пастирале сцени со Роберт па ми текна на мојата омилена сцена со човекот.
You wanna know the truth,I can't even remember what she looked like,I only know she was the one thing I ever wanted,someone took her away from me,and 7 kingdoms couldn't fill the hole she left behind.
Маестрална глума.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Сцената со Џејми за мене беше врвот во епизодава. Предобар говор и уште еден плус за ликот. Ако ја има сценава на Јутјуб нека ја постави некој.

Исто и последната сцена беше моќна, а и забавна богами. Серсеи во милион години не го очекуваше она што го предложи татко и.

Абе Санса, сите ја чуваат ко злато и сакаат да ја женат. И овој Бејлиш ми е сомнителен, како да сака да надомести тоа што не можел со мајка и. И такој. :)
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Сцената со Џејми за мене беше врвот во епизодава. Предобар говор и уште еден плус за ликот. Ако ја има сценава на Јутјуб нека ја постави некој.

Исто и последната сцена беше моќна, а и забавна богами. Серсеи во милион години не го очекуваше она што го предложи татко и.

А бе Санса, сите ја чуваат ко злато и сакаат да ја женат. И овој Бејлиш ми е сомнителен, како да сака да надомести тоа што не можел со мајка и. И такој. :)
Санса има големо политичко значење, башка шо е млада, убава итн.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Литлфингеров не случајно појде да разговара со Санса после дознавањето на веста дека ја планираат за мажење. Сигурно и' спрема нешто подло.
Да де, нели сака он да си ја земе за него. Нели и неговата „пријателка“ го кажа истото и ја предупреди Шае да внимава на Санса, дека Литлфингр има задни намери.
Интересно е сега ова со бракот меѓу Санса и Тирион. Ако се деси гарант ќе е чиста формалност.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мислам дека Роб направи грешка, не вредеше да си ја жртвува пола армија за 2ца ланистери без разлика шо беа деца. Сега нека му ја мислит. Многу е раштркан немам прецтава шо ќе станит со него.
И на крај бев изненаден со сцената на Тирион. Знаев дека немат да се откажат тука така од Санса ама дека ќе ја омажат за него не можев ни да си предпоставам. Сега убеден сум дека понатака ќе има многу караници на Тирион и татко му и доколку се оженит со нејзе не верувам дека ќе сака да има деца. Тоа уште повеќе ќе ги одалечи и замрази меѓусебе.

Иначе шо мислите до крај на сезона до кај ќе стигнит Калиси?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Ме разочараа Старк поштено. После Нед не се знае ни кој пие, ни кој плаќа. Моментално не гледам како тие би имале минимални шанси за тронот.
Санса ептен наивна и врска си нема, секој ја лаже како сака, а таа на сите им верува.
Арја само шета од место до место, ај ваљда сега ќе ја вратат кај Роб.
Роб се види дека нема појма од водење, доста погрешни одлуки донесува.
Катето моментално нема никаква улога, само го заеба Роб.
Децата кој знае на кој крај се...и така.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.621
Поени од реакции
52.481
Мислам дека Роб направи грешка, не вредеше да си ја жртвува пола армија за 2ца ланистери без разлика шо беа деца. Сега нека му ја мислит. Многу е раштркан немам прецтава шо ќе станит со него.
Каков е тој крал кој дозволува луѓето околу него да прават што сакаат?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам дека Роб направи грешка, не вредеше да си ја жртвува пола армија за 2ца ланистери без разлика шо беа деца. Сега нека му ја мислит. Многу е раштркан немам прецтава шо ќе станит со него.
И на крај бев изненаден со сцената на Тирион. Знаев дека немат да се откажат тука така од Санса ама дека ќе ја омажат за него не можев ни да си предпоставам. Сега убеден сум дека понатака ќе има многу караници на Тирион и татко му и доколку се оженит со нејзе не верувам дека ќе сака да има деца. Тоа уште повеќе ќе ги одалечи и замрази меѓусебе.

Иначе шо мислите до крај на сезона до кај ќе стигнит Калиси?
Тој не ја жртвуваше костарковата армија заради децата, туку заради принципи.
Не ја следам таа приказна повеќе, Анон успеа да ми ја упропасти со еден спојлер.

Друго нешто...Во првата сезона кога Џејми Ланистер се бореше против Нед Старк, типот кој попи нож од Џејми во око е Берик?
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
na rob odlukata si bese na mesto!!edino greska so ne ja kazni majka mu...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А бе Санса, сите ја чуваат ко злато и сакаат да ја женат. И овој Бејлиш ми е сомнителен, како да сака да надомести тоа што не можел со мајка и. И такој. :)
Имаше убаво објаснување од евнухот пред две епизоди каква политичка моќ има Санса за Бејлиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom