Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Šo se tiče gumi,može da se novi pa da se za u kurac,a može da se polovni pa da se ekstra. Nema nekoe posebno pravilo. U globala ne cini zimski gumi stari da se vozat poso posle 5-6 godini stanuvaat tvrdi i ne grabaat na snegot. Letni bez gajle po 10+ godini teraat. Sum pravel kombinacii od isti nevozeni rezervni stari po 15 godini nemaat gajle.
Normalno deka novo si e najubavo,ama aj na ovoj standard lupni 300-500 evra za nešto asalno ako imaš plata 200 evra. Obično nosam po nekoja guma koga si dovagam navaka so kola gi prodavam odma. Za polovni gumi e klanje, 500 da imam 500 ke gi prodadam za eden den. Gomnava monopolistički ne davaat da se uvezuva.
Ти пак по старо си тераш,а?Или си без сива маса спакувана во еден балон некаде мегу ушите,или имаш проблем?Што си запнал половно па половно...Па нормално никој будала нема да купи нови гуми на чеза или пајтон стар 20 години кој едвај се тркала.Само таквите како тебе се убедени дека се што е довлечкано од ЕУ е супер,а она што се продава ново не чини....

Кога си го купувал твојот оџак поради кој морам да затварам дома прозор:vozbud::vozbud:,требаше да погледнеш дека не вози 145-р13 туку 195-55р 17 и дека за нив една гума е 100евра????????Или само да се рече,па сега кога господинот треба да менува гуми,а не му држи вентилот да купи нови,бидејки лечи комплекси со старо Ауди или БМВ сега ај ке бараме од владата да ни пушти увоз на половни гуми...Уствари кога ке размисли човек половно ауто-половни гуми:pos::pos:...

Па самата гума од стоење ке почне да се распага,а не од возење.Да има во ЕУ половни ама какви се???Дали си чул за протектирана гума?Е ако не си чул има на Дискавери еден серијал се вика How is made па таму ке видиш што е протектирана гума...

И немој да не те гледам на Breaking news или на ударни вести на нашите телевизии дека некоја цепаница изгубила контрола поради прашина на патот:icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr::icon_mrgr:
 
L

Luki Junior

Гостин
И добрите половни гуми не са баш евтини.. Иако са поевтини од нови... Барем јас така мислам... Добра половна 16ка или 17ка со ДОТ после 2010та ти е 7-80 евра... Ама финтата е шо ного од човеците и опинок би ставиле ако е поевтин... Баш зимно време гледам кој мене комплети гуми, и 90% од човеците не менат гуми.... Едноставно си е бедотија и сиромаштија....
--- надополнето: 27 април 2013 во 23:35 ---
Па си напишал една страна и ништо не си кажал...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Мало морген со 200 евра плата да возиш и одржуваш половна кола од 6-7000 евра која нова вредела 30-40000 евра.
На сестра ми и зет ми им дадов поклон фронтера спорт.Дојде ред да се сменат гуми и ме замоли да прашаашам колку пари се гумите.Кога кажав дека една е 220 евра морав да му дадам вода и шеќер да се соземе па ми го врати назад џипот па си купи венто и му купи на рати четири нови гуми за 250 евра
 
Член од
28 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo dal nekoj moze da mi kazit kake se vika lamelata na kolata na angliski ili germanski ili da mi kaze nekoja slika kako izgleda ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
При купување на нова кола, колку време смее да се вози со пробни таблици?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.090
Поени од реакции
11.494
При купување на нова кола, колку време смее да се вози со пробни таблици?
Член 38, став 2 од Законот за возила гласи

Потврда за пробно возење и пробна таблица се издаваат со важност до 5 дена.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Мало морген со 200 евра плата да возиш и одржуваш половна кола од 6-7000 евра која нова вредела 30-40000 евра.
На сестра ми и зет ми им дадов поклон фронтера спорт.Дојде ред да се сменат гуми и ме замоли да прашаашам колку пари се гумите.Кога кажав дека една е 220 евра морав да му дадам вода и шеќер да се соземе па ми го врати назад џипот па си купи венто и му купи на рати четири нови гуми за 250 евра
Ќе си го пуштиш ножето до кај што ти е чергата.Со 200 евра плата,нема никаква кола да купиш,пошто за дома нема да ти стасаат тие пари;а не пак за автомобил.Имаш за џипот и поефтини гуми од 100 евра па нагоре,нема шанси да нема поефтино од 220 евра нови.И за Вентото имаш околу 6.000-7.000 денари нова гума,Мишелин,Континентал.
--- надополнето: 28 април 2013 во 17:43 ---
Член 38, став 2 од Законот за возила гласи

Потврда за пробно возење и пробна таблица се издаваат со важност до 5 дена.
И повеќе нели имаше,до кај 20 дена,па чак и за еден месец пробни табли?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Да не си помешал со ЦОЛ табли?
Или можеби има дупка во законот?
Прашав незнам,а за дупки кај нема дупки па и тука да нема.Сасвим е можно да сум ги помешал
--- надополнето: 28 април 2013 во 17:49 ---
Zdravo dal nekoj moze da mi kazit kake se vika lamelata na kolata na angliski ili germanski ili da mi kaze nekoja slika kako izgleda ?


Еве ти ламела,од Опел е.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Ќе си го пуштиш ножето до кај што ти е чергата.Со 200 евра плата,нема никаква кола да купиш,пошто за дома нема да ти стасаат тие пари;а не пак за автомобил.Имаш за џипот и поефтини гуми од 100 евра па нагоре,нема шанси да нема поефтино од 220 евра нови.И за Вентото имаш околу 6.000-7.000 денари нова гума,Мишелин,Континентал.
--- надополнето: 28 април 2013 во 17:43 ---


И повеќе нели имаше,до кај 20 дена,па чак и за еден месец пробни табли?
Да има поефтини ама нели не се штеди на гуми,а зетми пак сакаша да си стави BF Goodrich.Што се однесува до Michelin & Continental гумите во Велес може се толку,ама во Скопје од прварака Michelin от е 80-90 евра..Continental от ни под разно не ги ставам бидејќи се амерички.
Порано пробни таблици важеа до 30 дена.А имаше и од 5 дена,ама ќе кажам онаа народната колу пари толку музика.Сега не знам може да ги укинале тие од 30 дена
 
Член од
25 април 2012
Мислења
443
Поени од реакции
580
Планирам да земам Фиат Уно дизел на старо. Колата е добро сочувана, е сега мене малце ме плаши тоа дека е дизел моторот. Зборев со некои рандом фаци сите викаат дека дизелот на Фиат не бил нешто добар.. Ако некој се разбира од мотори или пак има фиат дизел нека пише што-како, дали е задоволен итн..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Планирам да земам Фиат Уно дизел на старо. Колата е добро сочувана, е сега мене малце ме плаши тоа дека е дизел моторот. Зборев со некои рандом фаци сите викаат дека дизелот на Фиат не бил нешто добар.. Ако некој се разбира од мотори или пак има фиат дизел нека пише што-како, дали е задоволен итн..
Nemoj da se lazes uno dizel da zemas. Samo benzin 1.0. Dizelite se gjubre,aj motorot so ne cini ama i taa skolka ne moze da go trpi. Ke se utepas od popravanje buferi i prednica. A benzinceto 1.0 e zakon.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Планирам да земам Фиат Уно дизел на старо. Колата е добро сочувана, е сега мене малце ме плаши тоа дека е дизел моторот. Зборев со некои рандом фаци сите викаат дека дизелот на Фиат не бил нешто добар.. Ако некој се разбира од мотори или пак има фиат дизел нека пише што-како, дали е задоволен итн..
Ефтини се деловите за тие мотори.Слободно издржуваат и црвена нафта.Имам пријател таксист,Типо има 1.7 истиот мотор,го искина од возење на црвена.До сега не се пожалил од колата.И јас имам Фиат 1.9 TD100,го имам веќе 15 месеци,не покажа дефект,да не го подречам.Ако не е скапан никаде,земај слободно.Која година е колата?
--- надополнето: 28 април 2013 во 22:01 ---
Да има поефтини ама нели не се штеди на гуми,а зетми пак сакаша да си стави BF Goodrich.Што се однесува до Michelin & Continental гумите во Велес може се толку,ама во Скопје од прварака Michelin от е 80-90 евра..Continental от ни под разно не ги ставам бидејќи се амерички.
Порано пробни таблици важеа до 30 дена.А имаше и од 5 дена,ама ќе кажам онаа народната колу пари толку музика.Сега не знам може да ги укинале тие од 30 дена
Континенталот се португалски,не амерички.Мишелинот француски итн.Јас моментално возам Дебика Престо,сите 4 нови гуми,3000 денари парче произведени почетокот на 2012 јас ги ставив во септември 2012.Добри се до сега.За наредното менување,Пирели,Тигар или Вредештеин би пробал.И тие Ханкок ги фалат околу 3500 мислам дека беа,и Спортивата се добри-копија на Континентал.Цените беа тука некаде,најфтини ми беа Матадорот во Скопје кај тој Беџо 2800 им бараше прашав на пластичарска што има продавница.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom