Лек против низок крвен притисок ?

L

lady fairy

Гостин
Многу течности и повеќе движење кај мене тоа помага :) Е сеа за газираното да го крева притисокот, ама па и штетно е , било кое чајче ќе ви заврши повеќе работа.
 
A

andrea85

Гостин
Jas ne mislam so tebe da se raspravam nitu da te ubeduvam vo nesto niti da ti dokazuvam, veruvaj vo sto sakas no ne plasiraj netocni informacii. Tebe mozebi normalen pritisok ti e 80 so +60 i toa e Ok no nekomu i 200 so 150 mu e normalen pa ne umira, a tebe da ti se kaci tolku ke prevrtis oci odma.
Poentata e deka i nizok pritisok e opasen po zdravjeto, zboram za ekstremno nizok pritisok ili na primer koga dvata pritisoka ke se sostavat ili ke dojdat premnogu blisku. Zosto lugeto se zalat ako im padne pritisokot? Zosto ne im e se super? Zosto gi boli glava, zosto ne funkcioniraat kako sto treba?
Statisticki visokiot krven pritisok e poveke zastapen no toa se povrzuva so drugi faktori. (shrana, nacin na zivot, masnotii)
A sto ti ima lekarot tocno kazano? Deka ako pritisokot ti padne do 30 ili nadolu ne e opasno? Ili deka od nizok pritisok nikoj do sega ne umrel? Ili pak ti kazal deka mozebi ti funkcioniras normalno so nizok pritisok bidejki si taka naviknat? I ne jas tebe nisto ne ti kazuvam pogotovo sto ne mislam da se ubeduvam so tebe, ti me citirase pa da ti pojasnam deka razgovaras so medicinsko lice a ne so laik sto si go stretnal na ulica. Da ne baram sea linkovi po net da te prosvetlam malu za moznite posledici od nizok pritisok, me mrazi a i umorna sum od rabota, pobaraj sam, vidi.
Jas obicno sovetite gi davam na onie sto gi baraat od mene, a gi ima dosta, za vakvi kako tebe zatvoreni umovi trosam samo 2 posta na forumov i dosta se. Ako svati-svati ako ne zdravje.
Devojka87 moze si medicinsko lice ama sigurno ne si doktor.
Jas cel zivot ziveam so nizok pritiosk toa e familijarno. nevelam deka ne e steten, noa osven umornost,pospanost omalaksnost nema pogolemi posledici za razlika od visokiot krven pritisok koj predizvikuva mozocni udari-dali ishemija ili izliv na mozok ili ja dekompresira rabotata na srceto.......
Imam nizok pritisok, mi se ima spoeno i doblizeno znaci 80so 70, 80 so 60,80 so 40 megutoa osven vrtoglavica I sloshuvanje nisto loso mi se nema sluceno ,fala bogu ziva sum I uste pisam.Ama ova sto mi rece doktorov deka od nizok pritisok ne se umira...sigurno zasto e specijalist I ne znae nisto ,a be me laze znaci. Ke go pratam na forumov da go educiras. I gresis podednakvo se zastapeni megutoa visokiot pritiosk ima negativni I polosi posledici za razlika od niskiot. ne mislam da se raspravam I debatiram I zamaram megutoa licno go iskusuvam toa I moram da odgovoram.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Devojka87 moze si medicinsko lice ama sigurno ne si doktor.
Jas cel zivot ziveam so nizok pritiosk toa e familijarno. nevelam deka ne e steten, noa osven umornost,pospanost omalaksnost nema pogolemi posledici za razlika od visokiot krven pritisok koj predizvikuva mozocni udari-dali ishemija ili izliv na mozok ili ja dekompresira rabotata na srceto.......
Imam nizok pritisok, mi se ima spoeno i doblizeno znaci 80so 70, 80 so 60,80 so 40 megutoa osven vrtoglavica I sloshuvanje nisto loso mi se nema sluceno ,fala bogu ziva sum I uste pisam.Ama ova sto mi rece doktorov deka od nizok pritisok ne se umira...sigurno zasto e specijalist I ne znae nisto ,a be me laze znaci. Ke go pratam na forumov da go educiras. I gresis podednakvo se zastapeni megutoa visokiot pritiosk ima negativni I polosi posledici za razlika od niskiot. ne mislam da se raspravam I debatiram I zamaram megutoa licno go iskusuvam toa I moram da odgovoram.
Твојата докторка да си повтори некои лекции, нискиот крвен притисок доведува до исхемија на мозокот и другите органи, односно ги остава без кислород бидејќи нема добар проток на крв што може да доведе до сериозни последици, така што ни нискиот крвен притисок не е така безопасен како што мислиш.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
110/70 се смета за низок?
Ако да како се лечи?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Сосем нормален притисок
Фала многу.Прашав затоа што некде на нет прочитав дека за машко 16 години нормален е 120/80 па затоа се загрижив малку,ама ама штом е океј,не е проблем :)
 
B

babsyy

Гостин
И јас имам низок притисок (хипотензија), и речиси секогаш ми е 90/60, а пулсот 100. Не дека брзото изморување од физички активности ми пречи толку колку што ми пречи синкопа (минлив губиток на свест), што ми се случува многу често дури и при најмал стрес. Проблемот е што не консумирам ниту кофеин, ниту црвено вино. Додека пак газираните пијалоци како кока кола, не се препорачливи поради синкопата. Единствено кога многу ми е лошо пијам ајран, па колку-толку ме освежува. Па ме интересираше дали има некоја ефикасна медикаментозна или друга терапија која може да ја подобри состојбата?
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Мерев крвен притисок денес со новиот дигитален апарт на дедо ми;) и првиот пат ми показа 115/50.
Некако нискиот ме изненади, и по десет минути измерив пак на другата рака и ми излезе 117/41.

Да напоменам дека не мозев да заспијам до 3ч по полноќ, станав во 6.20 и работев на отворено на сонце од 8ч до 11ч. Дваесетина минути потоа мерев притисок.

Периодов имам ослабнато некое кило, и најчесто кога слабеам добивам вртоглавици кога ке станам наеднаш. Мој заклучок до сега бил дека тоа е последица на послабата исхрана, а за проблеми со крвен притисок никогаш не сум размислувал.

Физички сум активен, во теретана 3 пати неделно, и плус секој ден пешачам околу 5 км.

  1. Бројката за високиот крвен притисок го покажува притисокот кон артериските ѕидови веднаш откако пумпа срцето. Ова е горната бројка во отчитувањата. На пример, ако вашиот притисок е 120/80 измерениот висок крвен притисок е 120.
  2. Бројката за нискиот крвен притисок го покажува притисокот кон артериските ѕидови кога срцето прави кратка пауза, помеѓу отчукувањата. Ова е долната бројка од отчитувањата. Користејќи го истиот пример, ако вашиот крвен притисок е 120 со 80, измерениот притисок е 80.
Очигледно високиот крвен притисок ми е нормален, а некој да појасни ако знае кои може да бидат причините за низок долен пририсок??
ВО секој случај во теков на следнава недела ќе следам како ми се движи притсоков и ако нема промена ќе одам кај матичнов, скарани сме од кога ми даваше оправдување за во средно на времето.
п.с.
Давав крв пред 5 дена во Даре Џамбас.

 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Ау ептен зезнато било ова нискиов притисок. Прееска ми беше лошо мислев умирам...
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Јас во однос на ова се квалификувам за метеоролошка станица .

2-3 дена пред снижување на атмосферскиот притисок (т.е. најава за промена на времето и дожд), мене почнува да ми паѓа притисокот, понекогаш и до 80/50. Ај, тоа, ќе рече човек, ок, не сум единствен, ама кога би знаеле колку солено јадам, комбинирано со низок внес на течности, ситуацијата би требало да е обратна. Ај и тоа настрана, ама и нормално, а особено под низок притисок, имам страшна брадикардија - понекогаш и до 49bpm.

Значи, 80/50 mmHg, 49bpm. Во вакви случаи ми доаѓа само да спијам и не сум способен за ништо друго.
Сол, како што реков, не ми помага, кафе ич (некој погоре напишал дека може долгорочно и обратно да дејствува - заради проширување на крвните садови на бубрезите и покачување на минутниот проток на крв низ бубрезите) , кола напитоци умерено ми помагаат.
Обично одам на една чаша концентрирана цедевита/цевитана, и тоа донекаде помага, додека да се изнаспијам (едно 30 саати без прекин).

Ако не се лажам, кај лицата со низок притисок е зголемен ризикот од мозочни удари, и да, нискиот притисок е, исто така, во одредени ситуации, животозагрозувачки.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.157
Поени од реакции
6.818
и чаре ?? ако не испијам многу вода во текот на денот не можам да функционирам :(
 
Член од
8 јуни 2013
Мислења
299
Поени од реакции
198
Пред некое време имав силна вртоглавица, се матно ми се гледаше , ми зуеа многу ушите и за малку во несвест ќе паднев ако не леганв , мајка ми ми го измери притисокот едвај зошто беше слаб пулсот и ми беше низок ама не многу , после отидовме на лекар докторот рече дека притисокот ми е нормален, направив детална крвна слика се беше ок. После тоа неколку месеци се беше добро за после пак одеднаш да ми се случи истото ама овој пат бев на факултет, чекав ред на студенски и бидејќи имаше многу гужва и беше загушливо си се тешев дека ради тоа , не знам стварно од што ми е , по нет читам дека тоа се симтоми на низок притсок посебно зуење на уши. А да и многу спијам , некогаш да можам цел ден би го отспала и никогаш не пијам кафе. Моиве ми викаат дека ради тоа што не внесувам кофеин ич може да ми се случува ова.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.136
Поени од реакции
16.019
Пред некое време имав силна вртоглавица, се матно ми се гледаше , ми зуеа многу ушите и за малку во несвест ќе паднев ако не леганв , мајка ми ми го измери притисокот едвај зошто беше слаб пулсот и ми беше низок ама не многу , после отидовме на лекар докторот рече дека притисокот ми е нормален, направив детална крвна слика се беше ок. После тоа неколку месеци се беше добро за после пак одеднаш да ми се случи истото ама овој пат бев на факултет, чекав ред на студенски и бидејќи имаше многу гужва и беше загушливо си се тешев дека ради тоа , не знам стварно од што ми е , по нет читам дека тоа се симтоми на низок притсок посебно зуење на уши. А да и многу спијам , некогаш да можам цел ден би го отспала и никогаш не пијам кафе. Моиве ми викаат дека ради тоа што не внесувам кофеин ич може да ми се случува ова.

Не само зуење на уши и вртоглавици, мачнина, немаш концентрација (бар кај мене е вака, не можам да се фокусирам), малаксаност и тн.
Немаш зошто да се секираш, не е нешто многу страшно, освен тие вртоглавиците најлошо што може да ти се случи е да се струполиш негде. Плус, тебе ти се случува повремено, јас веќе трет ден сум ко пијана, ми паѓа на моменти до 70/55 па жива сум.

Прочитај си ја темава, имаш корисни совети како и што да правиш кога ќе осетиш дека ти паѓа притисокот. Кај сите нормално е да варира, лошо е кога ќе го осетиш тоа.
Пиј мнооогу течности, до што стигнеш, вода, цедевита, витамински пијалоци. Кока кола кога ќе се осетиш дека се губиш. На многу низок притисок, солта го покачува притисокот ептен брзо. Јади повеќе солено. Регулирај си јадење, грицкај по нешто низ денот, не се оставај гладна. Кафе ако ептен мораш, али има краткотраен ефект ко што прочитав. Благо исто, имај по некое чоколадо во ташна за секој случај. Повеќе движење, или некоја физичка активност.
Ако се осетиш дека ти се врти, седнувај негде, легни, фати се за нешто, да не се струполиш и да паднеш негде.

И не му се секирај многу, ако те мавне на психа, па се на тоа да мислиш, си се зафркнала. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom