Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Има некој во Скопјево што се бави со ова ?
Вчера поправав една пукнатина во Новус, ми земаа скоро 3000 денари, со тоа што има некоја гаранција и ако се појави пак или се прошири ќе ми ги вратат парите. Пишав пред некоја страна, ме погоди камче на висока брзина и се направи пукнатина околу 1.5 сантиметар голема, ја средија релативно добро, не е да не се познава воопшто, ама не е толку упадлива како претходно. Зависи што кола имаш, за мојата (голф 6) ми бараа 170 евра за нова шофершајбна во Новус, а во Фолксваген не ни прашав, веројатно ќе бараат 400-500. Ако ти е постара колата, можеби повеќе ќе ти се исплати да земеш на старо некоја зачувана шофершајбна и цела да ја смениш отколку да ја поправаш.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Вчера поправав една пукнатина во Новус, ми земаа скоро 3000 денари, со тоа што има некоја гаранција и ако се појави пак или се прошири ќе ми ги вратат парите. Пишав пред некоја страна, ме погоди камче на висока брзина и се направи пукнатина околу 1.5 сантиметар голема, ја средија релативно добро, не е да не се познава воопшто, ама не е толку упадлива како претходно. Зависи што кола имаш, за мојата (голф 6) ми бараа 170 евра за нова шофершајбна во Новус, а во Фолксваген не ни прашав, веројатно ќе бараат 400-500. Ако ти е постара колата, можеби повеќе ќе ти се исплати да земеш на старо некоја зачувана шофершајбна и цела да ја смениш отколку да ја поправаш.
Не е за мене, за другарче е. Има Сеник 2007 година и нема една пукнатина туку има 10тина мали кружни... Ќе му кажам утре да отиде да праша ама не верувам дека ќе биде ефтино. Благодарам за помошта :)
 
Член од
20 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво сакам да ве прашам нешто имам форд орион и има централно заклучување и сега сакам да му местам далечинско. Дали ќе можам да го наместам сам или ќе мора да го носам на електроничар? пишете поздрав :)
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Имам еден проблем и ми треба совет.
Кога сум паркиран на некоја удолнина, обично колата ја ставам во рикверц, но во последно време забележав дека колата почнува да слегува надолу со сецкање. Значи се слуша мало крцкање, колата сецнува и се спушта можеби 1 метар максимум. Потоа комплетно застанува, па по неколку секунди повторно сецнува и повторно се спушта околку 1 метар. Тоа се повторува се додека не дојде скоро до рамниот дел на удолницата.
Една од причините ми рекоја дека можело да биде и слаба комперсија што ми е малку невообичаено, бидејќи на возење нема никакви промени а колата влечи нормално. Освен тоа колата е реалтивно нова со само 25.000км.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Кога ја прочитав темата прво што помислив е дека жена ја отворила. :icon_lol:
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.371
Поени од реакции
4.904
Стави му камења на тркалата и мирна галва
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.824
Поени од реакции
2.914
Паркиран в надолнина и ставање на рикверц е најаматерска и најглупа работа само на таков начин прават плавушите од вицови LoL. ,јас без разлика дали е надолнина или нагорнина секогаш го ставам на прва или на втора брзина зависи колку процент надолнина или нагорнина и да не кажувам зошто? доволно е да пробате на рамна ставија на прва брзина и буткајте и пробај пак и на петта брзина буткајте па видете разлика кое е потешко се движи ;) и нормално секогаш и рачна го користам .


Испратено од iPad 3 со Tapatalk HD
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Имам еден проблем и ми треба совет.
Кога сум паркиран на некоја удолнина, обично колата ја ставам во рикверц, но во последно време забележав дека колата почнува да слегува надолу со сецкање. Значи се слуша мало крцкање, колата сецнува и се спушта можеби 1 метар максимум. Потоа комплетно застанува, па по неколку секунди повторно сецнува и повторно се спушта околку 1 метар. Тоа се повторува се додека не дојде скоро до рамниот дел на удолницата.
Една од причините ми рекоја дека можело да биде и слаба комперсија што ми е малку невообичаено, бидејќи на возење нема никакви промени а колата влечи нормално. Освен тоа колата е реалтивно нова со само 25.000км.
Рачната ја креваш ли кога ја оставаш во брзина? (оставај ја во рамниот дел на удолницата и немаш гајле)
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Имам еден проблем и ми треба совет.
Кога сум паркиран на некоја удолнина, обично колата ја ставам во рикверц, но во последно време забележав дека колата почнува да слегува надолу со сецкање. Значи се слуша мало крцкање, колата сецнува и се спушта можеби 1 метар максимум. Потоа комплетно застанува, па по неколку секунди повторно сецнува и повторно се спушта околку 1 метар. Тоа се повторува се додека не дојде скоро до рамниот дел на удолницата.
Една од причините ми рекоја дека можело да биде и слаба комперсија што ми е малку невообичаено, бидејќи на возење нема никакви промени а колата влечи нормално. Освен тоа колата е реалтивно нова со само 25.000км.
Да 80% е слаба компресија на мотор. Јас се занимавам со возен пар, средување ова она и мене ова ми се дешава на неколку возила и баш на тие е слаба компресијата на мотор...
Разгледај на некои автосервиси за средување на проблемот па ако најдеш начин кажи ..
А за тоа дека нема никакви промени во возење, најубаво и најреално можеш да провереш коа од 3та прошалтовај или вратија втора па ке видеш како е моторното кочење ќе си осетиш дали е во ред или не ... Пиши што ке напраиш
позз .
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
291
јас имам 19 години и одкога положив помина 1 година и 3 месеци... после 1 година може ли да се полага за Ц категорија или треба 2 години да се почека ?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.899
Поени од реакции
717
Некој да ме упати каде има поголем избор на половни гуми во Скопје?
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
309
Denes vo park kaj taksistite se vrakjav u rikverc so kolata, i taksista imase otvoreno vrata i ja udriv... Jbg ne ja vidov.
Sea shto e so osiguruvanjeto, moeto osiguruvanje ke plakja za nego/jas ke plakjam ili kako ide procedurata?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Denes vo park kaj taksistite se vrakjav u rikverc so kolata, i taksista imase otvoreno vrata i ja udriv... Jbg ne ja vidov.
Sea shto e so osiguruvanjeto, moeto osiguruvanje ke plakja za nego/jas ke plakjam ili kako ide procedurata?
Ако направи европски немаш никаков трошок. Ќе идете кај тебе во осигурителна, ќе му проценат штета и ќе му ја направат вратата. Ако имаш ти штета таа ти сам си ја покриваш.
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Denes vo park kaj taksistite se vrakjav u rikverc so kolata, i taksista imase otvoreno vrata i ja udriv... Jbg ne ja vidov.
Sea shto e so osiguruvanjeto, moeto osiguruvanje ke plakja za nego/jas ke plakjam ili kako ide procedurata?
Значи треба да се направи европски записник ( одете во твое осигурување па таму ќе ви ја објаснат процедурата ) па потоа твоето осигурување ќе ја подмири штетата а ти ги губиш бонусите од осигурањето ..
Нема никаква потреба ти да плаќаш кеш и ништо страшно .. Без гајле
 

Kajgana Shop

На врв Bottom