Мачки (општи дискусии)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Мачкава моја има големи шанси да е трудна. Не сум уште сигурен, али такви знаци како да покажува. Денеска конкретно имаше ептен зголемен апетит, а мислам дека малку е и здебелено кај стомакот, мада може само така ми изгледа од сугестија али не знам стварно. Али во случај ако е трудно, ја нема да можам да се грижам за малите мачиња, па каков совет би ми дале, што би правел со нив? Да напоменам дека живеам у стан само, а опцијата за чување други мачиња е неприфатлива за мене.
Уште од сега барај луѓе кој би сакале да посвојат мачиња.. 3-4-5 мачиња обично раѓаат (бар за мојава), така да распрашај се добро, додека се мали не вервам дека ќе ти пречат да останат покрај неа месец и пол до два па да ги дајш после. Ако не најш незнам шо да ти речам ти бери му го гревот, мене ми се имат десено до сеа за 2 мачиња да не можам да најдам дом, ги израснав добро до кај 3 месеци и после ги однесов и ги оставив покрај основно училиште или градинка со надеж дека некој од децата ќе ги види и ќе ги однесе дома.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
119
Поени од реакции
7
Моето маче е старо 2 ипол месеци гледам почнаа да му се појавуваат болви некој ваш совет да купам шампон против болви или да купам ампула ?и да ми посочите од каде можам да купам
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Мачкава моја има големи шанси да е трудна. Не сум уште сигурен, али такви знаци како да покажува. Денеска конкретно имаше ептен зголемен апетит, а мислам дека малку е и здебелено кај стомакот, мада може само така ми изгледа од сугестија али не знам стварно. Али во случај ако е трудно, ја нема да можам да се грижам за малите мачиња, па каков совет би ми дале, што би правел со нив? Да напоменам дека живеам у стан само, а опцијата за чување други мачиња е неприфатлива за мене.
Ако не е трудна, однеси ја на ветеринар да ја кастрираат најбрго што можеш.
А ако е трудна, нема да имаш никаков проблем со мачињата додека се осамостојат мачката ке се грижи за нив. Јас чував и израснав сам во стан неколку слепи мачиња, штотуку родени, без мајка. Многу се мили, нема да можеш да се одвоиш после од нив. Кога ке попораснат, или ке ги вдомиш или ке ги оставиш во некој двор со надеж за најдоброто. :)
Сепак ке мораш да ја кастрираш мачката, за нејзино и твое добро.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.621
Поени од реакции
10.880
Моето маче е старо 2 ипол месеци гледам почнаа да му се појавуваат болви некој ваш совет да купам шампон против болви или да купам ампула ?и да ми посочите од каде можам да купам
Вакцина и ампула.
На ветеринар.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
83
Поени од реакции
34
Јас имам две мачорчиња за вдомување, околу 6 месеци стари, чувани во стан со стекнати хигиенски навики. Се надевам не е премногу касно, со оглед на тоа дека имаш пишано пред два месеца.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.583
Поени од реакции
13.220
На која возраст се парат мачкиве, и кога му иди менструација? Мојава последниве 2 дена прај чудни звуци, и само се врти налево-надесно и се лижи долу насекое. :LOL: 8 месеци има. :LOL:
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
На која возраст се парат мачкиве, и кога му иди менструација? Мојава последниве 2 дена прај чудни звуци, и само се врти налево-надесно и се лижи долу насекое. :LOL: 8 месеци има. :LOL:
Вака некако?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Хаха, алал да ви е за првото видео, ова го прави стално кога е пред парење.. Колку само интересни животни се значит..
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Денеска денот е тажен за мене и за моето семејство, непрекинати солзи, останавме без едно прекрасно милениче, едноставно како наш член на семејство..15 години радост, убави спомени...никогаш нема да те заборавиме..беше до крај храбра, не се предаваше...се надевам дека сега си на поубаво место Мацика..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Денеска денот е тажен за мене и за моето семејство, непрекинати солзи, останавме без едно прекрасно милениче, едноставно како наш член на семејство..15 години радост, убави спомени...никогаш нема да те заборавиме..беше до крај храбра, не се предаваше...се надевам дека сега си на поубаво место Мацика..
Жал ми е.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Знам се омачи мачката надвор некаде, вчера сум ја оставил вратата отворена кога ми се пикнала во дневна во регалот и сите малечки ми го пренела таму. :pos: И направив сигурно место и ја преместив под тераса. :D Овде се 3-те.
Сигурно имаат два/три дена. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom