Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
B

Borg_Drone

Гостин
Да, цел живот сум живеела тука и искрено не си ја планирам иднината во ваква непросперитетна држава. Патем имам стан во Кисела Вода, куќа во Козле, и уште една во Железара (жалам што имотно сме поспособни). Инаку последнава ми е на продажба, повели оглас, па ако си заинтересиран и способен да кешираш 300к евра, ќе ми го забрзаш процесот на преселување од твојата љубена држава. ;)

Па ако не си ја планираш, тогаш продолжи да си ја планираш во Белград или Софија.Кажи ми каков е таму прагот на толеранција и опиши ни тогаш каков е соживотот.Можеш тоа да го сториш преку разгледница.Ако не можеш таму можеш и во Хрватска да пробаш.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Да правев компарација ќе ги наведев сите случаеви кои се случија изминативе недели, конкретно дискутиравме за тој настан бидејќи е вчерашен. И моите ставови во врска со сите случки ги имам изјаснето и во другата тема каде што дискутиравме. Има само една дистинкција, јас ги осудувам сите вакви случки, а Македонците во нитуедна тема не осудиле било какво кривично дело од страна на Македонец врз Албанец. Јохан и Љубе се херои, убиецот од Гостивар исто така. Албанците се Орки и неписмени планинари кои лебот си го заработуваат продавајќи зелки. Епа од вакви размислувања државава ниту се помрднала од мртва точка, ниту ќе просперира било кога. Затоа што за осуда, сите сте тука, а кога треба самокритичност, никаде ја нема.
Колку сакаш примери ставај битно и сама си кажа дека ти во Македонска населба се чуствуваш безбедно и никој не те задева, што не е случај ако Македонец отиде на битпазар, чаир итн.. и пак доаѓаме до тоа дека ако има инциденти тоа се само поединци а систематското чистење на Македонци е нешто што неможе никој да го побие. Ова другиов дел не е вистина напротив ретко кој Албанец ги осудува неговите дури и да се криви (веќе и сама кажа дека стварно е така во друга тема) а ете и самиот пуно на два пати се заќутува откако ќе му го спомнеш Дехари и нема одговор така да мислам јасно е зошто нема соодветна реплика на тоа.

Јохан и Љубе нормално дека ќе бидат херои зошто истите си ја бранеа државата од терористи, кои не напаѓаа само воени единици туку измачуваа и цивили ако сакаш и ќе ти набројам такви случаеви. Патем Јохан и Љубе ако направиле нешто надвор од своите овластувања за истото одговарале и лежеа и сеуште лежи едниот во затвор што не е случај за амнестираните албанци/терористи што убиваа па дури и најсурово се иживуваа и врз цивили а денеска се во владата. За полицаецот од гостивар не коментирам зошто исто би постапил и јас ако биде загрозено моето дете, а и албанец полицаец да убил Македонци ако му било загрозено детето не би го осудувал.. семејството е света работа и се брани по секоја цена.

Па не би рекол баш дека е мирен и толерантен во Кисела Вода, колку само случаеви има врз самите Македонци, а конкретно врз Албанците ако треба да издвојам, периодот кога имаше протести петорица Албанци седеа на клупите кај средното економско Васил Антевски. На одморот едно 20 души Македонци кога ги приметија дека се Албанци по зборењето им се нафрлија и ги претепаа (и клупите беа превртени). Среќа имаше полиција интервенираше, значи муабетот не ти држи вода ама ич...
Дури и под препоставка дека приказнава стварно е вистинита а не измислена пак ќе кажам ова се поединечни случаеви, безбедноста во Македонски средини и Албански средини не вреди ни воопшто да ја коментирам, неспоредлива е.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.561
Поени од реакции
3.853
Исто како што Албанците во Нерези можат "спокојно" да живеат, прочитај страна наназад и ти и kukuzel , и не, не сум ја добила почитта затоа што сте многу мирољубив народ генерално, туку затоа што самата правам селекција на луѓе и можам да се адаптирам со секаква вера, националност. Ниту пак имам специфично име кое укажува на мојата националност, па моите познаници според тоа да ме третираат. Како ќе се поставите спрема другите, така ќе се постават и тие спрема вас. А немили настани без никакви иницијатори претходно можам да издвојам и јас и вие. :)


Откако се случи настанот униформирани Македонци, семејни пријатели ни дадоа такви информации, дека целиот настан е наместен. Јас не сакав да прејудицирам се' додека не се добие конечна пресуда и виновниците (кои и да се) го добијат заслуженото.
Живеам на 5 мин. од местото каде што биле нападнати твоите пријатели и учев во "Братство". Девојка ми е Турчинка по татко, Македонка по мајка. Имам пријатели Босанци,Турци,Торбеши од маало. Со 80% од Грците, Бугарите и Србите со кои сум се запознал сум можел да седнам да направам нормален муабет без разлика на големите политичко-историски разлики.Така да и те како се рачунам за човек кој може да се адаптира на секаква вера и националност. Ама во овие 22 години живот во мешана населба, односот на нормални и диви Албанци кои сум ги запознал дефинитивно е доволен кај мене да бидат првите за кои сум создал генерална слика која не е нималку пријатна.
П.С А која е твојата националност ако може да кажеш, затоа што се некако во темиве потенцираш дека е различна, а никако да ја кажеш. Не е вадља дека се срамиш?
 
A

AnFem

Гостин
Колку сакаш примери ставај битно и сама си кажа дека ти во Македонска населба се чуствуваш безбедно и никој не те задева, што не е случај ако Македонец отиде на битпазар, чаир итн..
Јас бев на Битпазар пред некој месец. Сум била и во Чаир.
 
B

babsyy

Гостин
Па ако не си ја планираш, тогаш продолжи да си ја планираш во Белград или Софија.Кажи ми каков е таму прагот на толеранција и опиши ни тогаш каков е соживотот.Можеш тоа да го сториш преку разгледница.Ако не можеш таму можеш и во Хрватска да пробаш.
Не, во Турција ја планирам, меѓутоа ти благодарам за искрените желби. И јас се надевам дека наскоро ќе си ја исполниш желбата и ќе се спасиш од оваа македонска Мизеронија. :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Абе оди бегај бе, искрено јас сум за тоа да се распадне цела држава, ама кога ќе прочитам вакви глупости па уште повеќе ми се зголемува желбата за тоа да се распадне цела држава.
Албанците го користат „соживотот“ како еден вид „маска“ за исполнување на нивните интереси.А што е најтрагично пак, нашите продадени политичари тоа им го овозможуваат и ни ги перат нон-стоп мозоците и ако се обидеме да се спротиставиме тогаш веднаш ни се закануваат затворски казни и тепања во некои забутани полициски подруми до смрт.Ова вашево е ништо друго освен јадење гомна (да ми извините на речникот), на вас ви е далеку подобро денеска од што им е на Македонците.Сите права ги имате бе, и ви аплаудирам за тоа зошто си ги гледате своите интереси, ама немој мене тука да се обидуваш да ми переш мозок, кај мене со тие твои тврдења нема да поминеш.
--- надополнето: 24 март 2013 во 16:26 ---
Не, во Турција ја планирам, меѓутоа ти благодарам за искрените желби. И јас се надевам дека наскоро ќе си ја исполниш желбата и ќе се спасиш од оваа македонска Мизеронија. :)
Аха, како што си мислев.Значи нема да пробаш во Белград, требаше таму да пробаш па да ни кажеш каков е соживотот.Штета, ти посакувам убав живот во Турција.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Јас бев на Битпазар пред некој месец. Сум била и во Чаир.
Си била 1 во 5 години и мислиш тоа е показател за безбедноста на тие места ? Имаш и низ форумов еден куп сведоштва од форумџии каде што ги малтретирале, истепале, рекетирале па дури и замарале за знаменце Македонија во кола..

Да, цел живот сум живеела тука и искрено не си ја планирам иднината во ваква непросперитетна држава. Патем имам стан во Кисела Вода, куќа во Козле, и уште една во Железара
Пресели се во албанска општина да ги осетиш “благодетите“ од живеење во истата, само немој случајно да те видат со ќаур па да правиш таков “грев“ голем а и јунакот дали ќе се жртвува во име на љубовта да добие загарантиран ќотек :)
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Мултиетничноста и соживот има.
Град кој мултиетничноста и соживот е на највисоко ниво каде не се гледа националната припадност е:
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Колку сакаш примери ставај битно и сама си кажа дека ти во Македонска населба се чуствуваш безбедно и никој не те задева, што не е случај ако Македонец отиде на битпазар, чаир итн.. и пак доаѓаме до тоа дека ако има инциденти тоа се само поединци а систематското чистење на Македонци е нешто што неможе никој да го побие. Ова другиов дел не е вистина напротив ретко кој Албанец ги осудува неговите дури и да се криви (веќе и сама кажа дека стварно е така во друга тема) а ете и самиот пуно на два пати се заќутува откако ќе му го спомнеш Дехари и нема одговор така да мислам јасно е зошто нема соодветна реплика на тоа.

Јохан и Љубе нормално дека ќе бидат херои зошто истите си ја бранеа државата од терористи, кои не напаѓаа само воени единици туку измачуваа и цивили ако сакаш и ќе ти набројам такви случаеви. Патем Јохан и Љубе ако направиле нешто надвор од своите овластувања за истото одговарале и лежеа и сеуште лежи едниот во затвор што не е случај за амнестираните албанци/терористи што убиваа па дури и најсурово се иживуваа и врз цивили а денеска се во владата. За полицаецот од гостивар не коментирам зошто исто би постапил и јас ако биде загрозено моето дете, а и албанец полицаец да убил Македонци ако му било загрозено детето не би го осудувал.. семејството е света работа и се брани по секоја цена.



Дури и под препоставка дека приказнава стварно е вистинита а не измислена пак ќе кажам ова се поединечни случаеви, безбедноста во Македонски средини и Албански средини не вреди ни воопшто да ја коментирам, неспоредлива е.
Па имаш бе дечко евидентирани случки во полиција провери, што ме замараш не ми е јасно. Досадни сте веќе :tapp:
 
A

AnFem

Гостин
Си била 1 во 5 години и мислиш тоа е показател за безбедноста на тие места ? Имаш и низ форумов еден куп сведоштва од форумџии каде што ги малтретирале, истепале, рекетирале па дури и замарале за знаменце Македонија во кола..
Имам. И сум имала и искуство со таквите во живо, кои провоцирале и повикувале на омраза. А сум сретнала и Македонци кое го правеле баш истото! Има и на форумов еден таков, се фали јавно како тепал Албанци. Исто гомно се!
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Абе оди бегај бе, искрено јас сум за тоа да се распадне цела држава, ама кога ќе прочитам вакви глупости па уште повеќе ми се зголемува желбата за тоа да се распадне цела држава.
Албанците го користат „соживотот“ како еден вид „маска“ за исполнување на нивните интереси.А што е најтрагично пак, нашите продадени политичари тоа им го овозможуваат и ни ги перат нон-стоп мозоците и ако се обидеме да се спротиставиме тогаш веднаш ни се закануваат затворски казни и тепања во некои забутани полициски подруми до смрт.Ова вашево е ништо друго освен јадење гомна (да ми извините на речникот), на вас ви е далеку подобро денеска од што им е на Македонците.Сите права ги имате бе, и ви аплаудирам за тоа зошто си ги гледате своите интереси, ама немој мене тука да се обидуваш да ми переш мозок, кај мене со тие твои тврдења нема да поминеш.
--- надополнето: 24 март 2013 во 16:26 ---


Аха, како што си мислев.Значи нема да пробаш во Белград, требаше таму да пробаш па да ни кажеш каков е соживотот.Штета, ти посакувам убав живот во Турција.
Ти па кој фактор си да кажуваш кој кај што ќе прави, ај шетај.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ти па кој фактор си да кажуваш кој кај што ќе прави, ај шетај.
Ме мрзи, сакам тука да седам имаш некој проблем?Кој фактор си па ти ова да го кажуваш, шетај ти ако ти се шета, да не сакаш под рака да те земам па да те шетам??
 
А

Атомската мравка

Гостин
Па имаш бе дечко евидентирани случки во полиција провери, што ме замараш не ми е јасно. Досадни сте веќе :tapp:
Нормално дека ќе има и такви случки од “наша страна“ но не се ни 1/10 од нивните.. и ако сме досадни немора да коментираш ;)

Имам. И сум имала и искуство со таквите во живо, кои провоцирале и повикувале на омраза. А сум сретнала и Македонци кое го правеле баш истото! Има и на форумов еден таков, се фали јавно како тепал Албанци. Исто гомно се!
Во право си исто гомно се таквите, ама пак ќе кажам на една страна има 5 гомна такви на другата 500. Неспоредливо е.
 
B

babsyy

Гостин
Аха, како што си мислев.Значи нема да пробаш во Белград, требаше таму да пробаш па да ни кажеш каков е соживотот.Штета, ти посакувам убав живот во Турција.
Не ми се допаѓа Белград, меѓутоа немам никаков проблем со Србите. Баш во Ноември бев во Косово, ептен се културни и мирољубиви. :X3:
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Ме мрзи, сакам тука да седам имаш некој проблем?Кој фактор си па ти ова да го кажуваш, шетај ти ако ти се шета, да не сакаш под рака да те земам па да те шетам??
Ти спомна дека не ти се свиѓа во Мк, слободно излези си од државава и не замарај други. Мене тука супер ми е, а башка и не јадам ќотек од Албанци. Не си ти крив, мора траумите од детство некаде да си ги лечиш. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom