Како да се откажете од цигарите?

B

Borg_Drone

Гостин
дрога и цигари се различни работи.
а еве и да се исто, ...... кога се ХАЈ убаво им е, па затао самиот организам се навикнува. нормално колку подолго се конзумира, толкуповеќе се навикнува организмот, толку повеќе сака да се осети човек убаво.
не можам да дискутирам за дрога, но за цигарите е така, ствара зависност, не викам не, ама зависноста е од меракот, ќефот.
да пробам да се откажам знам дека би било пекол. нервоза и потреба за доза никотин со катран :)
Затоа напишав и слично, на мене можеби ова не ми е јасно зошто и самиот не сум пушач, тоа мене ме интересира да дознаам.Сега ако повеќето млади започнуваат да пушат како резултат на тоа што цигарите им претставуваат задоволство, тогаш јас сум грешка сигурно.Јас мислам дека е нешто друго, ама вие тврдите сосем друго.....така да добро беше и ова што го дознав. :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
хахахахах, ова му испаѓа ко на правник да му објаснуваш терорија на релативитет :)
еве пробавме да ти објасниме, но додека не дојдеш на “нашето“ теско да ќе го сватиш. ти останува само да го прифатиш тоа какво што е и толку. не се замарај со непотребни детали :coffee:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.833
Поени од реакции
18.522
Затоа напишав и слично, на мене можеби ова не ми е јасно зошто и самиот не сум пушач, тоа мене ме интересира да дознаам.Сега ако повеќето млади започнуваат да пушат како резултат на тоа што цигарите им претставуваат задоволство, тогаш јас сум грешка сигурно.Јас мислам дека е нешто друго, ама вие тврдите сосем друго.....така да добро беше и ова што го дознав. :)
Самиот факт што никотинот е сврстен ко антидепресант, па дури почнаа да лечат и психички растројувања со него, доволно треба да ти каже на тебе ко непушач дека постои задоволство. Зависноста е и физичка и психичка, организмот ти го бара а плус и те смирува и ти го зголемува нивото на допамин.

Инаку да, се откажав од здравствени причини.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Се надевам вакво нешто не е ставено од некој друг досега,ако го има...знаете што да правите. Во секој случај,убаво е да се прочита,а и да се проба :) Ниедни авторски права не се загрозени,затоа немој да ми мрчите за пиратерија и слични глупости
 

Attachments

S

Stef Bachatero

Гостин
Јас како бивши пушач, им пожелувам да сами се одлучат и да заштедат и тие пари да ги инвестираат во здравје..
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Без државна кампања нема масовно одвикнување имаш милион методи и пак нема ефект.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Без државна кампања нема масовно одвикнување имаш милион методи и пак нема ефект.
јас сум пушач и моментално немам намера да се откажам,ама тоа не значи дека не треба да им се даде шанса на оние кои сакаат нели? :)
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Освен одлучност и истрaјност ништо друго не помaгa! Нa бивши пушaч и после десет години му се јaвувa желбa дa зaпaли, знaчи се е до психaтa. Остaвaм и крaј.
 
T

Tamora

Гостин
Јас го читав прирачникот баш во тој период кога ги оставав цигарите , има корисни совети во врска со храната која треба да се конзумира и се е жива вистина како и стотици други совети кои ќе ги најдете на интернет. Искрено освен вољата ништо друго не можи да ви помогни :)
И не се лажете дека пушите за да не се здебелите јас ни грам не се поправив откако прекинав со оваа гнасна навика :)
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.304
се е ментална ствар ,завист тоа е
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Јас го читав прирачникот баш во тој период кога ги оставав цигарите , има корисни совети во врска со храната која треба да се конзумира и се е жива вистина како и стотици други совети кои ќе ги најдете на интернет. Искрено освен вољата ништо друго не можи да ви помогни :)
И не се лажете дека пушите за да не се здебелите јас ни грам не се поправив откако прекинав со оваа гнасна навика :)

Ги остaвив нa одреден период чисто од здрaвствени причини, потоa продолжив дa пушaм цигaри.. јaс немaв вољa дa ги откaжaм, зaтоa и пaк пропушив.. се е прaшaње нa вољa.. a зa дебелеењето зaвиси кaков ти е метaболизмот и колку си склон нa хрaнa. Брaво зa тебе што си ги остaвилa..
 
K

kalimer0

Гостин
Треба да се пресече и тоа е тоа, мене ми е полесно така отколку да се замарам со програми. Не пушев 7 дена и 8миот запалив.

Си ветив дека на 10ти јуни ќе ги одвикнам и пред малку ја купив последната кутија која ќе ја густирам вечерва.
Примарна цел ми е да издржам повеќе од 7 дена а ако се случи тоа ги одјебувам дефинитивно. Е сеа ме фаќа криза кога ќе размислам на пример одам на одмор и ако не пушам ќе чувствувам некаква празнина...
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Треба да се пресече и тоа е тоа, мене ми е полесно така отколку да се замарам со програми. Не пушев 7 дена и 8миот запалив.

Си ветив дека на 10ти јуни ќе ги одвикнам и пред малку ја купив последната кутија која ќе ја густирам вечерва.
Примарна цел ми е да издржам повеќе од 7 дена а ако се случи тоа ги одјебувам дефинитивно. Е сеа ме фаќа криза кога ќе размислам на пример одам на одмор и ако не пушам ќе чувствувам некаква празнина...

Хaхa мене ме фaќa нервозa зa со кaфе.. не можaм дa зaмислaм кaфе без цигaрa..
 
T

Tamora

Гостин
Ги остaвив нa одреден период чисто од здрaвствени причини, потоa продолжив дa пушaм цигaри.. јaс немaв вољa дa ги откaжaм, зaтоa и пaк пропушив.. се е прaшaње нa вољa.. a зa дебелеењето зaвиси кaков ти е метaболизмот и колку си склон нa хрaнa. Брaво зa тебе што си ги остaвилa..
и кај мене беше од здравствени причини , претходно пробав да ги оставам ама нон стоп се мачев само таму умот ми работеше , се дури еден ден не отидов случајно да вадам лекарско уверение и ми ја снимаа плуќата .
Реакцијата на докторката беше страшна , почна да прашва па колку години пушиш по колку пакети .Јас и ја кажав вистината една пакета ја терам 2-3 дена .Жената не ми веруваше , ете кај мене цигарите ептен негативно влијаеа на здравјето . Послем препораката да ги намалам јас скроз ги оставив , не ми текна уште еднаш да запалам .
Сакам да ви укажам дека има начини милион доколку сакате да се оттарасите , не ви требаат никакви акупунктури , прирачници или електронски цигари .
Сите си велат абе дедо ми пушеше 50 години со скинат филтер и еве го тера уште , и татко му пуши по 2 пакети 40 години веќе ама кај мене ситуацијата беше поинаква + тогаш имав 25 шо ќе се десеше ако терав така уште 5 години . Така да не се лежете еднаш се живеј или сите пушат , јас ви препорачвам дури е по совреме да ги баталите и да ги замените со здрава навика на тој начин ем нема да бидите нервозни ем нема да се прејадувате во моменти на криза
--- надополнето: 9 јуни 2013 во 17:15 ---
Хaхa мене ме фaќa нервозa зa со кaфе.. не можaм дa зaмислaм кaфе без цигaрa..
Сите така се лажиме , а кафето без цигара е многу поубо и арома и се ќе осетиш вака ништо само чад и горчина во устата :) Факт е дека на пушачите му се отупени сетилата за благо солено пробај неколку дена па ќе видиш дека е вистина ова шо ти го велам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom