Процесори

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Абе нов не ми треба ви викам за на нет супер е само уште малце брзина му фали.. Имам PC нов така да не ми се фрлаат пари и за лап топ.. Викате некое фајде од појак процесор нема? Знам дека е стар ама чичка нов ми е.. Нез шо да му правам :D
и да надоградиш нов процесор за да забрза интернетот така велиш интернетот нема врска со процесор ниту рам тие служат за да забрзат зададени задачи како што се мултимедијални содржини,графички дизајни,решавање задачи во врска за на работа и слично,а и да надоградиш трипати ќе ти потроши батеријата послушајте ги тие момците горе наведеното тие најдобро знаат;)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
478
Поени од реакции
128
Дојде време за нов компјутер па сакам да прашам во врска за процсор.Бидејки сум фан на AMD се мислам да земам AMD FX-6100 3.30Ghz или FX-4100 (зависно колку буџет ке ми остане) па сакам да прашам дали некој ги има користено овие процесори и како е задоволен од истите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Дојде време за нов компјутер па сакам да прашам во врска за процсор.Бидејки сум фан на AMD се мислам да земам AMD FX-6100 3.30Ghz или FX-4100 (зависно колку буџет ке ми остане) па сакам да прашам дали некој ги има користено овие процесори и како е задоволен од истите.
Батали ти што си фан, земи си Intel ако сакаш процесор.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
478
Поени од реакции
128
Батали ти што си фан, земи си Intel ако сакаш процесор.
Oд интел само ке можам i3 3220 бидеји се иста цена со FX-6100 тука се двоумам.Но некако i3 3220 ми изгледа послабо .Мене ми треба за гејмање па затоа ајде кажете кој; i3 vs FX-6100 :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Oд интел само ке можам i3 3220 бидеји се иста цена со FX-6100 тука се двоумам.Но некако i3 3220 ми изгледа послабо .Мене ми треба за гејмање па затоа ајде кажете кој; i3 vs FX-6100 :)
Ако ти е за гејмање, ќе треба да одиш на i5. Што графичка ќе зимаш?
 
?

..........

Гостин
Кога сте веќе тука да прашам, генерално кој процесор е подобар i3 540 или Phenom IIX4 955BE?
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
доказ? како прво AMD за мене се најаки а не сум рекол дека се најаки..а ниту пак Intel е појак од нив.. секој си има свој вкус...јас цел живот користам само AMD и од секогаш сум задоволен од нив..најмногу ме служеше AMD Sempron 3000+..тие беа доста добри серии..го имав доста долго време и доста долго беше преоптоваруван и мачен и никако да изгори..исто така имав и еден класичен Athlon .. и тој ми служеше долго време..а сега овој последниот шо го имам е AMD Ahtlon II Dual Core и баш мe добро служи..
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
доказ? како прво AMD за мене се најаки а не сум рекол дека се најаки..а ниту пак Intel е појак од нив.. секој си има свој вкус...јас цел живот користам само AMD и од секогаш сум задоволен од нив..најмногу ме служеше AMD Sempron 3000+..тие беа доста добри серии..го имав доста долго време и доста долго беше преоптоваруван и мачен и никако да изгори..исто така имав и еден класичен Athlon .. и тој ми служеше долго време..а сега овој последниот шо го имам е AMD Ahtlon II Dual Core и баш мe добро служи..

Оди на сервис и прашај колку од лаптопите што им ги носат се AMD а колку INTEL :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
има нешто нејасно или туп си да сфанеш шо сакам да кажам..?
Паметен, си можел во првиот пост да пишеш "Според мене, АМД рулз", а не да почнеш flame war со типичен фанбојски пост.
И мене можда ако сурфаф само на нет стариот Athlon 3200+ ќе ме служеше добро, ама не значи тоа дека ако мене ми е арен мора да биде најарен. Си има хиерархија на нет, си има детални и објективни рецензии и споредби меѓу најновите архитектури и процесори на AMD и Intel што кажуваат јасно кој е моменталниот победник, и ни ти ни јас нити пак било кој може да го промени тоа.
 

Eufrat Kurajber

Real cigan from da hood.
Член од
4 декември 2009
Мислења
341
Поени од реакции
12
Паметен, си можел во првиот пост да пишеш "Според мене, АМД рулз", а не да почнеш flame war со типичен фанбојски пост.
И мене можда ако сурфаф само на нет стариот Athlon 3200+ ќе ме служеше добро, ама не значи тоа дека ако мене ми е арен мора да биде најарен. Си има хиерархија на нет, си има детални и објективни рецензии и споредби меѓу најновите архитектури и процесори на AMD и Intel што кажуваат јасно кој е моменталниот победник, и ни ти ни јас нити пак било кој може да го промени тоа.
Ок научник, извини.. + за твоја информација не го користев само за сурфање..добро ми служеше и за 24/7 играње игри и користење на други работи..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom