Што знаеме за Ѓoрѓија Кастриот од Кроја?

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Една од најраните оригинални гравури на Ѓорѓи Кастриот Искендер (Александар), владетел на Епир.

Шќиптарите ретко ја покажуваат, а подоцна му додале “Zog mbret ve Skiptarvet“ (Зог крал на Шќиптарите).





Дониче, сопругата на Ѓорѓија Кастриот-Искендер (Александар).

 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Mesas Misirkov , mesas babi i zabi ili neznaes .. pomedju "Mbreti Zog" i Skendereg ima razlika okolu 400 godini .
A "Shqiptaret" ova slika ja imaat duri i vo albanska valuta i nemam poim sto sakase da kazes so toa "RETKO" ?
I baram da ni obajsnis , molam !
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
donka ili donice kaj go imate vie toa ime
Ti decko , ti preporacuvam da se zanimvas so tvojata istorija pred da napises vo sekoja tema komentari od nizok rang .
Eve ti eden tvoj Srbin sto pisuval za Skenderbeg i Albancite pred da te igonriram , deka e ocigledno sprema tvoite postovi ne zasluzuvas poveke od toa :


 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Генти проанализирај го семејното стебло од фамилијата на Ѓорѓија Кастриот наместо да се занимаваш со некакви си песничиња.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Генти проанализирај го семејното стебло од фамилијата на Ѓорѓија Кастриот наместо да се занимаваш со некакви си песничиња.
Давно е тоа проанализирано , и тоа што го постирав токму затоа беше , дека авторот е србин , на другите ионака не веруваат .Дигнете рака од Скендербег дека губите време само ..
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Давно е тоа проанализирано , и тоа што го постирав токму затоа беше , дека авторот е србин , на другите ионака не веруваат .Дигнете рака од Скендербег дека губите време само ..
Фамилијарното стебло се кажува.

Сеа кој сфатил - сфатил, а кој не, има уште време.
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
OBJASNI NI GENTI ILI PINO ZOSTO ZA CELIOT SVET STE ALBANCI A POMEGJU SEBE SI GOVORITE KU IJE BE SHKIPTAR
 
Член од
2 декември 2010
Мислења
170
Поени од реакции
78
georgija kastriot spored mene mozno li e da imal idrugo prezime posto ova sega e glagol so nastavka doagja od arhaicniot zbor KASTRI t.e. sece isto kako pletacot shetacot dobriot losiot znaci prezimeto mu e so cisto makedonska osnova i gramatika
 
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
georgija kastriot spored mene mozno li e da imal idrugo prezime posto ova sega e glagol so nastavka doagja od arhaicniot zbor KASTRI t.e. sece isto kako pletacot shetacot dobriot losiot znaci prezimeto mu e so cisto makedonska osnova i gramatika
OU EM XHI
i ovoj li vas go napravivte, vie definitivno ste fenomeni, DEFINITIVNO.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
georgija kastriot spored mene mozno li e da imal idrugo prezime posto ova sega e glagol so nastavka doagja od arhaicniot zbor KASTRI t.e. sece isto kako pletacot shetacot dobriot losiot znaci prezimeto mu e so cisto makedonska osnova i gramatika
Потеклото на името му е во зборот “куќа“ односно “тврдина“. Зборот “кастро“ го има во повеќе варијанти - кастро, кастел одн. каштел, “бугарскиот“ : “к’шта“ и т.н. па се до “каза“. Заеднички со нив е нашиот збор куќа.
Потеклото на зборот “кастро“ и “кастел“ лежи во македонскиот (словенскиот) збор “кост“ односно “коска“ и со таквото именување се сака да се покаже дека некоја градба е цврста, јака како коска, односно е “тврда“. Тоа именување се однесувало на благородничките куќи кои биле изградени како своевидни тврдини со цел на заштита. Од таму произлегува дека зборовите “кастро“ и “тврдина“ се синоними.
Овој збор го има нашироко низ Балканот во разни форми, но сепак основата им е иста. Така имаме град Костур, па градовите Аргирокастро (Ѓирокастро), разните Каштели во Далмација, повеќе стари цитадели во Италија со истото име и т.н (дури и во САД ги има).
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.937
Потеклото на името му е во зборот “куќа“ односно “тврдина“. Зборот “кастро“ го има во повеќе варијанти - кастро, кастел одн. каштел, “бугарскиот“ : “к’шта“ и т.н. па се до “каза“. Заеднички со нив е нашиот збор куќа.
Потеклото на зборот “кастро“ и “кастел“ лежи во македонскиот (словенскиот) збор “кост“ односно “коска“ и со таквото именување се сака да се покаже дека некоја градба е цврста, јака како коска, односно е “тврда“. Тоа именување се однесувало на благородничките куќи кои биле изградени како своевидни тврдини со цел на заштита. Од таму произлегува дека зборовите “кастро“ и “тврдина“ се синоними.
Овој збор го има нашироко низ Балканот во разни форми, но сепак основата им е иста. Така имаме град Костур, па градовите Аргирокастро (Ѓирокастро), разните Каштели во Далмација, повеќе стари цитадели во Италија со истото име и т.н (дури и во САД ги има).
Од болдираното и мене ме боли главата, другото немам сила да коментирам.......
Туку што има врска тоа кога Скендербег е албанец........ всушност не ми се верува дека има такви неспособни кои уште не сакаат да веруваат во тоа.....
--- надополнето: 1 април 2013 во 19:31 ---
Mesas Misirkov , mesas babi i zabi ili neznaes .. pomedju "Mbreti Zog" i Skendereg ima razlika okolu 400 godini .
A "Shqiptaret" ova slika ja imaat duri i vo albanska valuta i nemam poim sto sakase da kazes so toa "RETKO" ?
I baram da ni obajsnis , molam !
Ни тој не знае, копирал од некаде........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom