Доживотна казна за Јаким Трифуновски

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Ти кажав дека вам ви го мијат мозокот......
Миење мозок......
Не мора мене некој да ми мие мозок за јас да видам дека командант на УЧК е министер за одбрана.Не ми е потребно многу за да видам дека тоа е едно обично ругање и покажување сила.Каков е тој соживот кога едната страна цело време мора да трпи и да прави остстапки,а другата е целосно привилегирана ?
Каков е тој соживот ? Се знае дека Талат Џафери како министер за одбрана е чиста провокација и им смета многу на македонците,но се прави тоа.Ако ете е за соживот зашто тогаш се прави нешто што е апсолутно неприфатливо за едната страна ?

Кој треба да ми пере мозок за да не сум изреволтиран затоа што воени злосторства се амнестирани ???
Како да не бидам јебено револтиран и да не мразам после сето тоа ?

Не ми треба многу перење мозок за да видам како на тип што тепа деца му вадат лисици,а другиот седи во собрание.

Не ми треба за да видам дека за убиство на албанец се добива доживотен затвор,за македонец 4 години вкупно.......

Ако терам вака со примери можам цела вечер да ја пројдам пишувајќи постови......
Фактот е дека станвте привилегирана каста.....
Ако некогаш во минатото вие сте биле дискриминираните,тогаш тоа денес се македонците.Тркалото секогаш се врти,можеби ти сега ќе проаѓаш (не мислам на тебе лично),децата твои ќе ги газат.Мене сега ме газат,моите ќе ги газат твоите.....мада голем песимист сум за тоа.
Јас ќе повторам уште еднаш,вие сте најсреќните луѓе на светот што живеете во држава со македонци.Што живеете во држава каде што народот има муда со големина на кикирики и каде што интернет форумите се единственото место каде што македончето е гласно.
Подобра офца за стрижење не можеше да ви се погоди......
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Ти објаснив прееска кратко , соседните земји ?
Кои ?
Грчка ли ? Ако е Грчка тогаш немој да ми реплицираш веке , додека знаеме колку вие им сте блиски на нив :)
Србија ли ? Држава која е осудена од целиот нормален свет .
Вие ли ? Па кого го сакате вие ?
И кој ве сака вас ?
Ти спомна како соседните земји биле поцивилизирани од нас, и дека ние ве провоцираме, а јас само ти укажав дека соседните земји не ве провоцираат тука сакаат целосно да ве снема од овие простори.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.352
Ти објаснив прееска кратко , соседните земји ?
Кои ?
Грчка ли ? Ако е Грчка тогаш немој да ми реплицираш веке , додека знаеме колку вие им сте блиски на нив :)
Србија ли ? Држава која е осудена од целиот нормален свет .
Вие ли ? Па кого го сакате вие ?
И кој ве сака вас ?
Грците и Македонците не се сакаат,тоа е вистина.Арно ама што ви мислат на вас Грците верувај.....подобро да не знаеш.Ни ко луѓе не ве дожувуваат углавном,ефтина работна снага да копа по нива.......
Македонците не ги сакаат,но на вас гледаат на подоле од гомно.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
Бранко Ивановски од Чаир беше осуден на 3,5 години затвор за убиство на 1 албанец и тешко повредување на друг. Потоа мислам казната му беше намалена или пуштен на слобода пред време (?).

Што се чудиш за 4 години затвор во Тетово. (Луис да не е ром?).
Со тупаници тешко се убива човек , сигурно немале намера да убијат , но се случило.

Македонецот во Чаир со пиштол со неколку истрели пукаше , очигледна намера да убие.

Македонец: 1 убил , 1 повредил = 3,5 години (или помалку)
Албанци или роми: 1 убиле со тупаници = 4 години затвор.

Јас не сум подржал убијци , туку сомнително беше моментот кога 20 луѓе прогласија за терористи кои се бореле во Авганистан , а фактите нигде , сами се криви , не се искрени , можда тоа им беше намерата , да го извадат народот на улица.
Нехат Сулејман и Јусуф Суат лани во август на семафорот кај Влае ги застрелаа Бранко Ивановски и Љупчо Атанасовски, а тешко ги ранија нивните сопруги Светлана Ивановска и Сунца Атанасовска. Убиството го сториле поради крвна одмазда на Џељал Сулејман, кого лани на улицата Џон Кенеди го застрела Ивановски

Доживотна робија за крвната одмазда во скопската населба Влае. За двојното убиство вчера во кривичниот суд во Скопје доживотна робија им е изречена на Нехат Сулејман и Јусуф Суад, а за обид за убиство на двајцата им е изречена казна затвор од по десет години. Судот на двајцата им изрече единствена казна доживотен затвор. Двајца се огласени за виновни за убиството на Бранко Ивановски и Љупчо Атанасовски и обид за убиство врз нивните сопруги Светласна Ивановска и Сунца Атанасовска. Двојното убиство според првостепената неправосилна пресуда е сторено поради крвна одмазда.

Убиениот Ивановски лани во Скопје на улицата Џон Кенеди во Скопје во обид да ги одбрани сопругата и ќерката го застрела Џељал Сулејман. Неколку месеци по убиството поради одмазда, Неџат Сулејман ги застрела Ивановски и Атанасовски, а тешко ги рани нивните сопруги. При изрекувањето на пресудата обвинетиот Сулејман реагираше. Каква е оваа пресуда, Господ е еден и нека ви помага, вака вчера ја коментираше пресудата осудениот Сулејман.
Според обвинението на 15 август, минатата година, на улицата Ацо Шопов, од возило "форд", во кое биле Бранко и Светлана Ивановски и Љупчо и Сунца Атанасовски, а кое стоело на семафор било пукано од возило "застава 101" без регистерски таблички. На самото место на несреќата загинаа Бранко и Љупчо додека Светлана и Сунца беа тешко ранети. Напаѓачите побегнаа во непознат правец, а неколку месеци подоцна случајот беше расветлен. Суат по убиството бил притворен во истражниот затвор заради тешка кражба, иако имала сознанија дека тој е сторител на убиството се чекале доказите против Сулејман кој беше подоцна приведен. Двајцата во текот на судската постапка го негираа делото и тврдеа дека дента кога се случи крвавиот настан едниот бил во Косово, а другиот во Струга.
Мотивот за двојното убиство и обидите за убиство е крвната одмазда. Имено, убиениот Бранко Ивановски при расправија за паркинг место лани на улицата Џон Кенеди, каде што живеел, при обид да ги одбрани сопругата и ќерката го застрела Џељал Сулејман. Ивановски по убиството се предал во полиција, но беше пуштен од притвор поради свадбена веслелба. Ивановски по заканите дека убиството на Џељал ќе биде одмаздено, се пресели во скопско Бардовци. По веселбата, во понеделникот на 15 август, Ивановски и Атанасовски беа начекани на семафорот пред Влае, каде пред очите на скопјани беа ладнокрвно застрелани.
По изрекување на пресудата, револтирани од изречената доживотна робија на Сулејман и Суат, група од 150 до 200 граѓани, вчера околу 15 часот ја блокираа улицата Дветан Димов и просторот околу Трговскиот центар Чаирчанка.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Се потврди дека убиецот ја злоупотребил неговата ќерка во овој настан , немало никакво нејзино загрозување , нити некој ја чепнал или имал намера.

Човекот имал проблеми и со други гостиварчани , барем според известувањата , истиот Ј.Т нападнал и претепал маж пред очите на жената (значи тепаниот бил со жената) , Ј.Т бил тепачот.

Е сега он ќе каже што е морална вредност , он ќе каже како се брани детето или жената ? Истиот човек кој претепал друг човек во сличен настан ?

Како тоа се брани детето убивајќи двајца луѓе пред нејзините очи ? Ненаоружани луѓе ?

Дали денеска на тоа дете и е подобро , откако го виде својот татко убивајќи двајца млади луѓе ?

Дали би било подобро тој неговите нерви да ги контролира и да не се кара со двајца луѓе , туку да се повлечеше од местото , за да ја заштити ќерка си од трауми.

Правдата задоволена , вакви судски одлуки одамна немало кога албанците биле жртви.



Дали е самодбрана некој во Нерези да вадеше калашников и да убиеше 10 напаѓачи од една навивачка група кои улетаа во албанска населба ?
Колку беше загрозен Ј.Т ? Една шлаканица = двајца убиени ? Ова не е самоодбрана , ако видиш колку шлаканици се делеле во оваа држава ќе имаше 100.000 убиени досега.
aj prestani da gi branis Albancite vise,imas li nesto da kazes sto Albancite gi ubija decata na ezeroto??? A??
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Ти спомна како соседните земји биле поцивилизирани од нас, и дека ние ве провоцираме, а јас само ти укажав дека соседните земји не ве провоцираат тука сакаат целосно да ве снема од овие простори.
Неаме ние никаков проблем ни со Бошњаците , ни со Хрватите , ни со Бугарите па ни со Црногорците во последно време од кога се одвајаа од Србија , за овие мислев а не за народи кои позади себе си имаат ставено само масовни гробишта ..
и дека ние ве провоцираме
То е очигледно , затао што ги имаш модераторите зад себе , публиката , а во 4 ока биди сигурен дека не би го праеле истото , а тука , празнете си вие фрустрации , за нас е и во корист од една страна дека ве читаат луѓето .
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Неаме ние никаков проблем ни со Бошњаците , ни со Хрватите , ни со Бугарите па ни со Црногорците во последно време од кога се одвајаа од Србија , за овие мислев а не за народи кои позади себе си имаат ставено само масовни гробишта ..

То е очигледно , затао што ги имаш модераторите зад себе , публиката , а во 4 ока биди сигурен дека не би го праеле истото , а тука , празнете си вие фрустрации , за нас е и во корист од една страна дека ве читаат луѓето .
Ќе го пукаш одма у 4 ока, а?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Дарди не ме нервирај со сила кога знаеш дека ти си ми секогаш за одмор на мозок како бугарчињата на форумов. Баби со цел арсенал оружје во подрум или на таван случајно обвинети? Тебе оти не те собраа бе Дарди? Како не дојде ден тебе да те соберат за убиство на Трајче од Лескоец, зошто бе Дарди не си им симпатичен толку?
Презумција на невиност во случајов на полицаецот кај ти беше ја заборави во подрум? Од првиот момент рикна на форумов како да ти ја колат фамилијата, каде ти беше таа проклета презумција на невиност за Македонец?
Ете ти го одговорот на соживот, тука барај го одговорот.
Нелегално оружје има во многу куќи , но што е со другите кои беа наречени терористи а се ослободија без ниедно обвинение ?
Можеше поинаку да се организира сето ова.

Сега ако јас се возам во таксито на некој таксист кој истата вечер ограбил некој патник , треба ли да ме приведат како да сум последниот криминалец, а нити сум знаел нити сум учествувал.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Нелегално оружје има во многу куќи , но што е со другите кои беа наречени терористи а се ослободија без ниедно обвинение ?
Можеше поинаку да се организира сето ова.

Сега ако јас се возам во таксито на некој таксист кој истата вечер ограбил некој патник , треба ли да ме приведат како да сум последниот криминалец, а нити сум знаел нити сум учествувал.
Тебе, ДА.
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Неаме ние никаков проблем ни со Бошњаците , ни со Хрватите , ни со Бугарите па ни со Црногорците во последно време од кога се одвајаа од Србија , за овие мислев а не за народи кои позади себе си имаат ставено само масовни гробишта ..
Немој само да кажеш дека Хрватите и Црногорците ви се поблиски на вам отколку на нас, те молам. Доволно е да отвориш некој хрватски форум, да најдеш тема каде што се спомнувате вие, и да видиш колку ве сакаат.

Не пишувај повеќе офтопици.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Јаким е херој. Македонски херој.

Буквално го даде животот за да го заштити своето дете. Затоа што иако не е мртов со неговиот живот е свршено. Ќе се погржиат тие што го осудија денес на оваа нечовечка казна да има „посебен третман“ во затворот каде веројатно ќе биде во друштво на нашите „мили“ сограѓано „25.17%„.

Само белки ќе вреди жртвата и неговото семејство и дете ќе живеат мирен и спокоен живот, но јас за жал не сум убеден во тоа бидејќи мислам дека овие крвниците уште крв ќе сакаат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Нелегално оружје има во многу куќи , но што е со другите кои беа наречени терористи а се ослободија без ниедно обвинение ?
Можеше поинаку да се организира сето ова.

Сега ако јас се возам во таксито на некој таксист кој истата вечер ограбил некој патник , треба ли да ме приведат како да сум последниот криминалец, а нити сум знаел нити сум учествувал.
Сите се тие осомничени во еден голем процес за масакрирани деца. Сите биле некако поврзани со убијците. Ги приведоа, ги преслушаа, го задржаа ѓубрето и ги пуштија. Да не не требаше да ги приведат? Вие ли ќе кажувате како се води истражна постапка бре? Вие ли? според мене ни еден не требаше од тие да се пушти, наполни ги со динамит и фрли ги во Вардар да тепаат сомчиња. Цел арсенал оружје ќе чува на таван а ќе се праи невина? Марш мори таму у подрум да згниеш! Имаше акција за предавање на оружјето зарем не слушнала дека динамит дома не се чува?
Прузмцијата на невиност за полицаецот кај ти беше????? Ја остаи у подрум?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom