Како да се откажете од цигарите?

Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Од денес почнувам да ги откажувам цигарите.Пушам по кутија и 2-3 цигари на ден, од кои скоро цела кутија само додека сум на работа од 07-15 часот :facepalm:.За денеска во кутијата си ставив само 3 цигари,па ќе видиме што ќе биде:)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Од денес почнувам да ги откажувам цигарите.Пушам по кутија и 2-3 цигари на ден, од кои скоро цела кутија само додека сум на работа од 07-15 часот :facepalm:.За денеска во кутијата си ставив само 3 цигари,па ќе видиме што ќе биде:)
Не сум пушач и не сум бил, татко ми пушеше по 2 кутии на ден како помлад. Сега е дијагностициран со рак на бели дробови и ти кажувам да го фрлиш тоа ѓубре од раце што можеш побрзо. Тој така се лажеше самиот, а и нас. Сега ќе ги откажам ќе пушам по 2-3 и на крај пак почнуваше по повеќе. Нема полека има само еднаш засекогаш ги откажуваш, го контролираш мозокот да не ти оди на тие мисли и крај. Еве го сега веќе 4 месеци нема помирисано цигара, иако не му имаа дијагностицирано тогаш дека има рак човекот ги батали онака од страв. Вика да може да го вратам времето една нема да ставам во уста, али сега е касно. Ова ти е најдобронамерен совет другаче. Фрлај ги и не помислувај на нив. И поздрав и со повеќе пари. Тие 50 денари или повеќе што ги трошиш дневно искористи си ги за храна или за облека верувај дека ќе те прават така многу посреќен откако вака.
Со лесно :)
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
1
Ako sakate da se odkazete od pusenje cigari odete vo City Mall na prv kat,tamu ima i oficijalno prva prodavnica za elektronski cigari Marion,razlicni modeli na cigari, so neverojatno golem izbor na tecnosti, kako po vkus taka i po intenzitet na jacina na nikotin....
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Пушачиве прават само подолги паузи. :icon_mrgr: Сакал нејќел ќе повлечеш димче од време на време. Ретко кој од еднаш ги откажува и толку. Знам луѓе ги откажаа и после долг период пак почнаа. Друго е да ги откажеш целосно, друго е до 2 да палиш :icon_mrgr:.

Ја имам слаб карактер:pos: , сум пробал по 3 месеци да не палам и после пак ќе запалам, сега за сега од време на време ќе запалам некоја цигара, ќе ја испушам до пола, ми разоруе грло и ја фрлам.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
38
Поени од реакции
37
Morav da ja preimenuvam temava zosto bev pogresno svatena od eden od administratorive na sajtov :D.Ovaa tema ja izvadiv od spijanieto Zdravje,i se so cel da se podigne svesta...poentata mi bese da se grickaat morkovi namesto da se pusat cigari,mnogu dobra tema za zal "svatena" mnogu pogresno!!!
 
2

~2A

Гостин
Темата ти ја бришат најверојатно бидејќи имала несодветен наслов, плус не пишуваш на кирилица туку на латиница.
Пожелно би било да се пишува на крилица, но не ме интересира не сум администратор па да те учам.


Што се однесува до темата, имало препораки и доколку те фаќа "криза" за цигари добро би било и да се грицка сончоглед во тие моменти.
Не сум пушач и не знам нешто повеќе....
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Morav da ja preimenuvam temava zosto bev pogresno svatena od eden od administratorive na sajtov :D.Ovaa tema ja izvadiv od spijanieto Zdravje,i se so cel da se podigne svesta...poentata mi bese da se grickaat morkovi namesto da se pusat cigari,mnogu dobra tema za zal "svatena" mnogu pogresno!!!Ocigledno sajtov e krs i poln so administratori sto ne znaat pravilno da si ja vrsat rabotata!!! p.s. gledam eden kup gluposti na tema sex koisto stojat i ne se izbrisani!?
Арни се администраторите, од друго место се шири реата..

Ама ај. Откажувањето од пушење е екстремно лесно за луѓе со силна воља. Морковите се еден начин за кој сум слушнал од луѓе и се колнат дека така им успеало. Има уште еден начин кој не знам зошто, ама воопшто не е познат - а тоа е шишата. Наргиле, како љубите. Во шишата се користат природни тревки кои немаат тутун, катран и други штетни материи. Самата тревка е поскапа од тутунот но трае подолго. Шишата е единствена поголема инвестиција но нели на здравје не треба да се штеди?

Природните тревки кои се користат во шишата не оставаат непријатни мириси во околината, на облеката и во устата. Баш напротив, со жена ми имаме шиша и здивот всушност мириса многу подобро по кратка употреба на шишата. Тоа што искача е повеќе пареа отколку чад. Не се задржува во собата, нема потреба од вентилација. Едноставно го снемува. Тоа малку што ќе биде апсорбирано во мебелот има прекрасен мирис кој доаѓа од вкусот на тревките кои се користат. По користење на шишата пушачите тврдат дека нивната желба за пушење била задоволена, не чувствувале потреба од цигари.

Значи ако сумираш, имаш задоволување на потребата од цигари користејќи притоа нешто што не е штетно по здравјето. Истовремено имаш ароматизер и освежувач на просторијата. А жими пивото, и како друштвена активност е одлично ако земеш шиша со повеќе цревца.

Јас и драгата не сме пушачи ниту пак било кој во семејството и друштвото, но се случува да се собереме и да ја свртиме шишата. Вкусови има за секого, од кафе и ванила до овошни и цветни ароми.

So yeah, тоа што ќе го дадете за месец-два во цигари, подобро дајте го во трајна и безболна солуција која всушност ќе ве направи подобри луѓе.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Арни се администраторите, од друго место се шири реата..

Ама ај. Откажувањето од пушење е екстремно лесно за луѓе со силна воља. Морковите се еден начин за кој сум слушнал од луѓе и се колнат дека така им успеало. Има уште еден начин кој не знам зошто, ама воопшто не е познат - а тоа е шишата. Наргиле, како љубите. Во шишата се користат природни тревки кои немаат тутун, катран и други штетни материи. Самата тревка е поскапа од тутунот но трае подолго. Шишата е единствена поголема инвестиција но нели на здравје не треба да се штеди?

Природните тревки кои се користат во шишата не оставаат непријатни мириси во околината, на облеката и во устата. Баш напротив, со жена ми имаме шиша и здивот всушност мириса многу подобро по кратка употреба на шишата. Тоа што искача е повеќе пареа отколку чад. Не се задржува во собата, нема потреба од вентилација. Едноставно го снемува. Тоа малку што ќе биде апсорбирано во мебелот има прекрасен мирис кој доаѓа од вкусот на тревките кои се користат. По користење на шишата пушачите тврдат дека нивната желба за пушење била задоволена, не чувствувале потреба од цигари.

Значи ако сумираш, имаш задоволување на потребата од цигари користејќи притоа нешто што не е штетно по здравјето. Истовремено имаш ароматизер и освежувач на просторијата. А жими пивото, и како друштвена активност е одлично ако земеш шиша со повеќе цревца.

Јас и драгата не сме пушачи ниту пак било кој во семејството и друштвото, но се случува да се собереме и да ја свртиме шишата. Вкусови има за секого, од кафе и ванила до овошни и цветни ароми.

So yeah, тоа што ќе го дадете за месец-два во цигари, подобро дајте го во трајна и безболна солуција која всушност ќе ве направи подобри луѓе.
ne forata da go zamenis zloto so pomalo zlo...tuku da go iskorenis...
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ама и со наргилето не треба да се претера. Оргинал, Турција. Еуфорија ме мава во соба, грицкам нокти за да го отворам наргилето. Го подготвив за едно 15 минути и си ставив едно убаво турско капче. Беше некаде 3 попладне, пекол. На тераса, јас, капчето, ладен сок и шишата. И увлекуваш, увлекуваш, неприметно лета времето мамето. 4 ипол саата го тегнев, без да се осетам ништо. Водата вруќа, мочка сторена, ама битно е задоволството. Кога одам да се видам на огледало, очите крвави и полузатворени. Папсав во кревет инстант.

Дефинитивно нешто најдобро е шишата. Не сум никаков пушач, не ни планирам да бидам. Но, едноставно наргилето е фантазија.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
ne forata da go zamenis zloto so pomalo zlo...tuku da go iskorenis...
Ако шишата е зло, тогаш и пареата при туширање е зло и не треба да се вдишува оти суштински е исто.

КвикСилвер
Тоа не ти било од шишата или евентуално си ставил расипани/неквалитетни тревки. На ова не треба да се штеди. Цело пакување е 10 евра, од арабија да се нарача. Ќе ги чекаш месец дена ама барем ќе знаеш дека го имаш најквалитетното во светот. Со драгата имаме 3-4 пакувања разни ароми од истиот производител и никогаш не сме имале проблеми, нит ние нит тие 20+ луѓе што го пробале. Само пофални зборови имале за шишата и аромите.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Од денес почнувам да ги откажувам цигарите.Пушам по кутија и 2-3 цигари на ден, од кои скоро цела кутија само додека сум на работа од 07-15 часот :facepalm:.За денеска во кутијата си ставив само 3 цигари,па ќе видиме што ќе биде:)
Што направи ќе биде откажувањево ? Инаку јас освен подршка не можам да ви помогнам, еднаш во животот имам пробано цигари не ми беше ич пријатно и тоа е тоа иако ме терале доста пати во друштво да сум испушел една.. да сум земел дим итн. Друга појава е што гледам дека ако родителите се пушачи најчесто и децата стануваат и обратно.. може и тоа кај мене имало голем удел зошто кај нас дома не е дозволено ниту да пуши гостин :D не трошете пари на ѓубре и чувајте си го здравјето.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ако шишата е зло, тогаш и пареата при туширање е зло и не треба да се вдишува оти суштински е исто.

КвикСилвер
Тоа не ти било од шишата или евентуално си ставил расипани/неквалитетни тревки. На ова не треба да се штеди. Цело пакување е 10 евра, од арабија да се нарача. Ќе ги чекаш месец дена ама барем ќе знаеш дека го имаш најквалитетното во светот. Со драгата имаме 3-4 пакувања разни ароми од истиот производител и никогаш не сме имале проблеми, нит ние нит тие 20+ луѓе што го пробале. Само пофални зборови имале за шишата и аромите.
Тревките ми беа од Турција земени, за цена искрено незнам да не те лажам. Моево има една цевка. Работата е што јас ептен претерав, ми се виде убаво и слатко.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Еве мала мотивација за оние што се во фаза на откажување или имаат намера да го сторат тоа :)

1.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Еве мала мотивација за оние што се во фаза на откажување или имаат намера да го сторат тоа :)

Прегледај го приврзокот 58780
Кој ми ги гледа дробовите за ова мотив да биде :P

Шала на страна, пред 5-6 дена решив да ги откажам, се мачев буквално, и вчера испушив едно 2-3 цигари и денес купив кутија пак :mad:

Некој што веќе ги има откажано да ми каже дали, наеднаш ги откажал или со намалување постепено?
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Кој ми ги гледа дробовите за ова мотив да биде :P

Шала на страна, пред 5-6 дена решив да ги откажам, се мачев буквално, и вчера испушив едно 2-3 цигари и денес купив кутија пак :mad:

Некој што веќе ги има откажано да ми каже дали, наеднаш ги откажал или со намалување постепено?
Јас ги откажав наеднаш. Веруј дека така е поубаво отколку да се со мачиш дневно со 3-4 цигари. Само волја, ништо друго (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom