Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Се подновив со MUSCLEPRIME Core Factor од ALLMAX. :)
Aj со здравје да си го користиш и за некој ден кажи дали има ефект или не, задоволен, незадоволен.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Aj со здравје да си го користиш и за некој ден кажи дали има ефект или не, задоволен, незадоволен.
тргнав по разор 8, ама се премислив, ќе го земам разор 8 во текот на чистење. према целта што ја имам сега повеќе работа би требало да ми заврши ваков preworkout додаток.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Вака сега , скоро се преселив на Водно и незнам кај има теретана во близина , Ве молам за помош
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Се подновив со MUSCLEPRIME Core Factor од ALLMAX. :)
Го имам пробано и тоа дупла доза пред тренинг од другарче ама за мене не работеше т.е. повеќе ми се спиеше одошто требаше да бидам фокусиран и максимум го изгурам цел тренинг.
Секој е различен така да.... пиши како ќе иде.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ми треба совет за вежбите за раце
Како би ги зголемил повеќе (особено бицепсот)
Дали со повеќе повторувања, а помала тежина (тежина со која ќе издржам по 15-20 повторувања), или со помалку 6-10 со голема тежина?
 
Член од
23 јули 2012
Мислења
93
Поени од реакции
89
може ли некој да ми препорача гејнер и од кај да го купам
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Вака сега , скоро се преселив на Водно и незнам кај има теретана во близина , Ве молам за помош
Вака сеа. Карши државна имаш Тобако ваљда знаеш за кое ти зборам. Одма кај тобакото има една уличка тука првата куќа е Словенска амбасада мислам дека не сум 100% сигурен ама некоја амбасада беше :) Право по таа уличка некој 100 метри ќе видиш од лева страна во една мала зграда од 3 спрата Оксиџен се вика теретаната. Исто ако ти е појасно одма пред теретаната имаш Тедико. 1500 денари е месечно ако ти мења нешто. Друга теретана у близина незнам да има.
 
Член од
3 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
10
Ми треба совет за вежбите за раце
Како би ги зголемил повеќе (особено бицепсот)
Дали со повеќе повторувања, а помала тежина (тежина со која ќе издржам по 15-20 повторувања), или со помалку 6-10 со голема тежина?
Ептен ми помогнаа cheat curls.
http://manicworkouts.files.wordpress.com/2011/11/arnies-cheat-curls1.jpg
Не зборам да се враќаш наназад до степен да поебеш кичма, туку да навистина го оптеретиш бицепсот. Земи ЕЗ-шипка, натовари ја со 20ки од една, 20ки (или колку што можеш повеќе) од друга и кревај. Уште подобра варијанта е и ако имаш некој што тренира со тебе, од кога више нема да можеш ни малку да кренеш, да ти помогне уз подигнување, а ти само негативите да ги правиш, односно контролирано да спушташ. И крем де ла крем:icon_lol: - суперсет со ова http://www.strongshape.com/images/high-cable-curls.gif .
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.548
Поени од реакции
3.845
како да се натерам да почнам теретана и како да ја одржам таа желба
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.343
Поени од реакции
16.508
како да се натерам да почнам теретана и како да ја одржам таа желба
Најди некој другар да те напиња, да ти збори дека креваш ко девојче. Мене така ме натераа :icon_lol:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998

Komita Skopje

Скопје Обединето за Вардар!!!
Член од
14 декември 2011
Мислења
107
Поени од реакции
27
Ај ако може некој нека ми каже страна да пресметам колку треба според моја килажа и висина да внесувам протеини,јаглехидрати и масти во период на чистење...
 
П

Пепси_

Гостин
Ми треба совет за вежбите за раце
Како би ги зголемил повеќе (особено бицепсот)
Дали со повеќе повторувања, а помала тежина (тежина со која ќе издржам по 15-20 повторувања), или со помалку 6-10 со голема тежина?
Исто и мене ме занима,пошто раците ми се како стап за ловење риби :D ептен долги и посебно подлактицата ми е многу слаба (танка) и повеќе пати во неделата сега ја вежбам (понудите вежби за ова различни се 1 исти ги правам)

Трицепсот 2 до 3 пати понекогаш во неделата ми се фаќа и пак не е тоа тоа,никако да го извадам како што треба.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Исто и мене ме занима,пошто раците ми се како стап за ловење риби :D ептен долги и посебно подлактицата ми е многу слаба (танка) и повеќе пати во неделата сега ја вежбам (понудите вежби за ова различни се 1 исти ги правам)

Трицепсот 2 до 3 пати понекогаш во неделата ми се фаќа и пак не е тоа тоа,никако да го извадам како што треба.
Абе подлактицата почнав да ја зголемувам јас. Во споредба со бицепсот и трицепсот ми е сеуште мала, но ќе се опрај. Ама ме интересира зошто тежини можам да кревам, трицепсот ми е добар (85 кг на тесен фат, 50кг на потисок од чело, 35-40 кг зависи од денот со еднорачен кога правам), на бицепс на скотов по 45кг и пак некако неможам да го пораснам. Немам многу долги раце, а не сум ни многу висок(1.74м) и затоа според мене би требало да немам многу голем проблем, иако сеуште се држам до тоа дека генетиката има клучна улога. Со еден другар одиме заедно отсекогаш, ги правиме истите вежби и земаме исти суплементи. Тој има вежбано 6 месеци повеќе од мене но е и повисок тој е 1.83, а е звер во рацете. Но во грбот е многу мал и во нозете.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ми треба совет за вежбите за раце
Како би ги зголемил повеќе (особено бицепсот)
Дали со повеќе повторувања, а помала тежина (тежина со која ќе издржам по 15-20 повторувања), или со помалку 6-10 со голема тежина?
Кај мене важи со поголеми тежини. Значи имам пробано и со повеќе повторувања и со комбинации на други мускулни групи и со удирање од различни агли но сепак најдобри резултати имав кога вежбав со 6-10 повторувања 6-9 серии под услов да имаш здрави зглобови и да немаш тендинитис, значи помал број серии, големи тежини и давање на максмумот не само колку да ги промандаш вежбите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom