Serie A 2012/2013

Кој ќе биде шампион 2012/2013?


  • Вкупно гласачи
    432
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.008
Поени од реакции
917
Јас не бегам од тоа дека Јуве е крив и после мечот многу сакав да влезам на форумов и да исплукам неколку поединци од Јуве и така да ми олесни. Кога влегов се премислив и решив да плачам, како што ти викаш, затоа што си реков, зошто јас тука да глумам Мајка Тереза и секогаш кога Јуве е оштетен да ја барам вината во нив кога да беше обратна ситуацијава и Џенова да го изедеше наместо Јуве на форумов ќе имаше лавина од реакции и Јуве ќе беа стопати испратени во пеколот.

Муабетот е дека ова оштетување ќе биде брзо заборавено од повеќето тука и при првото следно оштетување на Јуве пак ќе има муабети дека Јуве заслужува такво нешто, како ви е мило, како кармата била кучка, како не бил признаен Gol di Muntari итн.

Сепак ако се оладат главите (зборам за навивачите на Јуве) и се преспие ќе се види дека овие изгубени 2 бода на Јуве не значат ништо и нема простор за паника. Ни на Џенова ќе и донесат бод вреден опстанок, ниту на конкурентите шанса за титула. Единствено што донесе овој нерешен резултат е можност за противничките навивачи една саботна вечер да фатат малку сеир на сметка на Јувенташите и ништо повеќе.
токму така...овие два бода не значат ништо доколку јуве се опраи малку пошо се у лоша серија влезени..едини начин да ја изгубат титулата е сами ако се заебат... а судиите не ве еб*т само вас...судиите сите ги заебуваат..сезонава се катастрофа...нема тим што не е оштетен..така да нема потреба од толку плачење по судии...
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Сепак ако се оладат главите (зборам за навивачите на Јуве) и се преспие ќе се види дека овие изгубени 2 бода на Јуве не значат ништо и нема простор за паника. Ни на Џенова ќе и донесат бод вреден опстанок, ниту на конкурентите шанса за титула. Единствено што донесе овој нерешен резултат е можност за противничките навивачи една саботна вечер да фатат малку сеир на сметка на Јувенташите и ништо повеќе.
овој бод придонесе многу повеќе од што мислиш..од овој бод цела европа ги наполнаа џебојте со пари..мисли си ти дека не придонесе..во кладилниците свадба имаше денес..Лацио и јувентус најиграните утакмици кикснаа што треба повеќе?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Па три пенали со еден не е исто, нели?
Не знам кои се тие три. Не го следев цел натпревар, али ете според правилата последниот не бил пенал. За другиот колку што успеав да видам беше пенал. Третиот никој освен ти не го спомнува. И не е исто, да поведеа Џенова, може и ќе тепаа до крај :P
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.626
Поени од реакции
43.483
Па три пенали со еден не е исто, нели?
Ако евентуално го досудеа пеналот што го направи Вучко, и истиот беше реализиран, сигурно дека немаше дегенот Балардини до 70та минута сите измени да ги користи, а и мечот да се одвива на ист начин каде Јуве доминираа во второ со играч повеќе на терен, и Џенова ќе имаа повеќе простор напред со оглед дека баш напаѓач им се повреди и останаа десеткувани доста.

Како и да ја вртиш, и Џенова биле грдо општетени, чист очигледен пенал не добиле при резултат 0-0.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
овој бод придонесе многу повеќе од што мислиш..од овој бод цела европа ги наполнаа џебојте со пари..мисли си ти дека не придонесе..во кладилниците свадба имаше денес..Лацио и јувентус најиграните утакмици кикснаа што треба повеќе?
Не мислев на калдилниците, иако и мене таму ме изгоре Јуве со уште неколку други мечеви (ги имав пишано во Тип на денот), туку мислев за поредокот во Серија А. Според мене Џенова ќе испадне од лигата па ако треба и 3 бода нека му земеше на Јуве. Втора работа е што Јуве ќе биде шампион поради немањето здрава конкуренција. На секој негов кикс, Лацио и Наполи враќаат со два во следните две-три кола, Интер, цело време е на 8-10 бода разлика, Милан на почетокот заостана премногу така да ни Господ сега не му помага и сето ова му оди во прилог на Јуве. До крајот на сезонава, секој кикс на Јуве може да придонесе единствено за малку фешта по форумите ширум светов каде што е застапена Серија А и ништо повеќе.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Јас не знам воопшто што се замарате во ова тема со глупости??..Јувентус оваа година е апсолутен шампион и убедливо најквалитетна екипа во Италија како Интер што беше пред неколку години..не дека Јувентус е којзнае колку силен туку другите се очај..и до крајот Јувентус да вади нерешени дали има некој од овие никаквите екипи да го загрози за титула??..кој Наполи што одвај чекат да наместат утакмица??..Лацио исто??..Рома што назад остава простор како во полето низ Пелагонија??..бедните Интер и Милан кои не знаат кај тераат??...да бидиме реални не знам што се замарате..ги оштетиле ги оштетиле големото чудо
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Не знам кои се тие три. Не го следев цел натпревар, али ете според правилата последниот не бил пенал. За другиот колку што успеав да видам беше пенал. Третиот никој освен ти не го спомнува. И не е исто, да поведеа Џенова, може и ќе тепаа до крај :P
Кога глумеше играчот од Џенова повреда, кога се судри со Фреј. Пред тоа тој со двете раце го повлече Погба на земјата.
Инаку не ми е јасно зошто тука судијата воопшто ја прекина играта кога Јуве имаа шанса за центаршут. Па ако е за така, кога мојата екипа има поволен резултат ќе му речам на голманот да ме удри кога противникот има опасен напад и судијата ќе мора да го прекине истиот затоа што лежам во петерецот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Кога глумеше играчот од Џенова повреда, кога се судри со Фреј. Пред тоа тој со двете раце го повлече Погба на земјата.
Инаку не ми е јасно зошто тука судијата воопшто ја прекина играта кога Јуве имаа шанса за центаршут. Па ако е за така, кога мојата екипа има поволен резултат ќе му речам на голманот да ме удри кога противникот има опасен напад и судијата ќе мора да го прекине истиот затоа што лежам во петерецот.
Не се суди тоа фаул, тешко е за судијата да одлучи. Двајцата беа во дуел, а и топката не стигаше до Погба.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Ако евентуално го досудеа пеналот што го направи Вучко, и истиот беше реализиран, сигурно дека немаше дегенот Балардини до 70та минута сите измени да ги користи, а и мечот да се одвива на ист начин каде Јуве доминираа во второ со играч повеќе на терен, и Џенова ќе имаа повеќе простор напред со оглед дека баш напаѓач им се повреди и останаа десеткувани доста.

Како и да ја вртиш, и Џенова биле грдо општетени, чист очигледен пенал не добиле при резултат 0-0.
Џенова поведе и на домашен терен со Јуве па заврши 1-3. Не мора да значи дека нивното евентуално водство многу ќе сменело во пристапот кон играта.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 01:00 ---
Не се суди тоа фаул, тешко е за судијата да одлучи. Двајцата беа во дуел, а и топката не стигаше до Погба.
Ама еве и да не се суди, зошто потоа ја прекина играта а не му рече на тој " станувај, не ми глуматај"?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Џенова поведе и на домашен терен со Јуве па заврши 1-3. Не мора да значи дека нивното евентуално водство многу ќе сменело во пристапот кон играта.
--- надополнето: 27 јануари 2013 во 01:00 ---

Ама еве и да не се суди, зошто потоа ја прекина играта а не му рече на тој " станувај, не ми глуматај"?
Зашто очигледно беше дека судијата не ги мириса Јувентус :D

Реално немаше потреба таму од прекин на играта, се зачудив и јас зашто ја прекина.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.223
Поени од реакции
8.091
Зашто очигледно беше дека судијата не ги мириса Јувентус :D

Реално немаше потреба таму од прекин на играта, се зачудив и јас зашто ја прекина.
Затоа утре на судијата ќе му се врати со пораз на Наполи па целиот труд ќе му биде залуден:)
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Не се споредуваат овие работи, заедничко е само дека се работи за судиска одлука, друго се е различно, од реакцијата на Милан, до значењето на таа одлука.

А, најважно е што однесувањето на Конте и на управата на Јуве придонесоа да се случи голема судиска грешка. Неколку недели пред натпреварот почна Јуве се трескање од земја, имаа цел да извршат притисок врз судиите, на својствен за нив шабанерски начин. И тоа се случи, Таљавенто првин покажа накај центарот, а потоа кога го виде помошникот дека е мирен, овој се усра и ја смени одлуката.

И сега Јуве има иста намера. Се работи за притисок врз судиите, а и да ги дефокусираат новинските натписи од малата криза во која влезе Јуве. Судиите ќе почнат да се плашат да судат против нив, а од друга страна, нема да се зборува толку за нивните проблеми и тимот ќе биде ослободен од притисок.

Сигурен сум дека ова е целта!
Точно дека не се споредуваат, ке помине уште малце една година од гол ди мунтари, а вие неможете да се помирите со тоа дека не ви го признале и дека баш заради тој гол сте ја изгубиле титулата :eek:, додека ова не верувам дека ке потрае уште многу долго време( барем јас, како навивач на Јуве не сакам да потрае, пошто ми е очајно со толку подобар тим ние да неможеме да победиме, па згора на се уште судијата да ни е крив :). Денеска требаше да им шибнеме барем 3-4 гола, нема никакви изговори.)

Друго, незнам од каде ти е ова дека Конте и управа пред неколку недели воопшто збореле за судиите. Точно е дека Конте на неколку прес конференции спомна дека сака само да има еднаков третман со сите други тимови, не сака помагање( без разлика дали ти ова го сметаш како притисок или не) ама тоа се дешаваше претпоставувам негде октомври, како што се секавам.

Трето, незнам од каде ви е логикава на сите дека Јуве е во криза. Не е само Јувентус туку сите други клубови. На почетокот Интер нареди неколку победи одма го прогласивте Интер сите за главен конкурент, сеа Лацио се втори па сеа Лацио ке се борат за титула, фали утре Пескара да нареди 3 победи по ред па и нив да ги прогласите за главна закана на Јуве. Не сфакам како може мерило да ви се све у свему 2-3 утакмици за формата на тимот. Ај да беа 4 порази по ред по 3-0 да сфатам некако, ама вака...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom