Македонска берза

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Decki TPLF ja zavrsuva godinata so dobivka od 1-2 mil eura,
Kupete si akcii dodeka sitkaat vrabotenite i svirkajtesi,
Dividendicka ke zemete se nadevam!
od kade ova mislam somo 200 000 evra dobivka, a okolu 2 miliona ocekuvaat po 2014-2015 barem kako sto sum jas informiran, ako imas tocni informacii (provereni) koregiraj me
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
01-09 mesec dobivka 99.109.000 denari=1,5 mil eura, do 12 moze malku ke se namali ali neznatno, dividenda ke ima.
Alkaloid nema promasaj.
1. Toa не е АД Топлификација туку Групација Топлификација 2. не е тоа нето добивка од која се исплаќа дивиденда туку оперативна добивка. 3. АД Топлификација котира на берза која е во дебела загуба а не Групација Топлификација таму има едно дестина АД-иња поред АД Топлификација.
Инаку може и АД Топлификација да рипне зошто често кога рипа берза рипа и шуто и рогато.:sneaky:
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
komercijalna i telekom nemaat promasaj za dividendi se top min 7% od segasnata pazarna vrednost za 3-4 meseca, bombona biznis :D
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Исто така и АЛК локум бизнис :D
pa za alkaloid i granit sto znam jas zemav ovaa godina ama ne bese nesto mnogu visoka, znacitelno poniska od komercijalna odnosno od komercijalna imav isto kolku od granit i alkaloid zaedno, a imam po ist iznos vlozeno vo ovie 3 kompanii taka da... sepak ne e loso da se disperzirate so ovie kompanii, farmecivija e beton ne paga nikogas (alk) duri lani site padnaa prosecno za 15-20% a alkaloid dopolnitelno porasna taka da i da ne podeli dividenda 500 den po akcija imam kapitalna vrednost plus. Granit e solidna kompanija vredi da se investira, isto taka ja bi igral i na makpetrol, makstil (znacitelno padnaa ovie dve godini) i sansite za ras se najgolemi (tie sto najmnogu padnaa najmnogu i rastat) pa i toplifikacija kako sto mislam za 2 godini planiraat 2 milioni evra neto profit, ako se zeme u predvid deka biznisot so proizvodstvo i distribucija go prezemaa drugi kompanii, ne bi imala potreba TPLF nesto da investiraa i verojatno najgolem del od dobivkata ke go raspredeluvaat kako dividenda (po terkot na telekom, otkako se prodade na matav- pa na thome&tmobile) telekom samo si deli dividendi a firmite kerki go teraat :) biznisot.
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 01:52 ---
2.000.000 evra da raspredeluva TPLF po osnov na dividedna toa e neto prinos od 250 den po akcija!!! Ludilo 14% od nsegasnata pazarna vrednost, ako e vistina i realen nivniot plan togas akcijata ke im ripne nad 3000 den ili DVOJNO POVEKE! Malku e rizik ali jas koga bi imal sega pari pak da vlozuvam vo novoto portvolio negde 20-25% bi mi bila zastapena ovaa akcija vakva sansa ne se propusta, mozebi e rizik ama ke vidite najmnogu ke se isplati, tuka sme na forumov ke pravime muabet pak drzete me za zbor!
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
pa za alkaloid i granit sto znam jas zemav ovaa godina ama ne bese nesto mnogu visoka, znacitelno poniska od komercijalna odnosno od komercijalna imav isto kolku od granit i alkaloid zaedno, a imam po ist iznos vlozeno vo ovie 3 kompanii taka da... sepak ne e loso da se disperzirate so ovie kompanii, farmecivija e beton ne paga nikogas (alk) duri lani site padnaa prosecno za 15-20% a alkaloid dopolnitelno porasna taka da i da ne podeli dividenda 500 den po akcija imam kapitalna vrednost plus. Granit e solidna kompanija vredi da se investira, isto taka ja bi igral i na makpetrol, makstil (znacitelno padnaa ovie dve godini) i sansite za ras se najgolemi (tie sto najmnogu padnaa najmnogu i rastat) pa i toplifikacija kako sto mislam za 2 godini planiraat 2 milioni evra neto profit, ako ze zeme u predvid deka biznisot so proizvodstvo i distribucija go prezemaa drugi kompanii, ne bi imala nesto da investiraat i verojatno najgolem del ke go raspredeluvaat kako dividenda (po terkot na telekom, otkako se prodade na matav- pa na thome&tmobile) telekom samo si deli dividendi a firmite kerki go teraat :) biznisot.
Убаво напишано само јас би те дополнил дека не е лошо да се има и МТУР во портфолио стандарт дивиденда од околу 200 ден секоја година,исто така сите кога паѓаа само само МТУР си ја задржа цената но има и недостаток во моментов сите растат само таа не расте (бар до сега).
--- надополнето: 25 јануари 2013 во 01:59 ---
Убаво напишано само јас би те дополнил дека не е лошо да се има и МТУР во портфолио стандарт дивиденда од околу 200 ден секоја година,исто така сите кога паѓаа само само МТУР си ја задржа цената но има и недостаток во моментов сите растат само таа не расте (бар до сега).
ТПЛФ и ОКТА се акции во моментов во кој може многу да се заработи а исто така и да се изгуби.
Во ОКТа се најавува дека ќе влегува Газпром и Хелник ако ништо не искочи од таа приказна нема да оди нагоре.
А ТПЛФ води чуднаполитика и е непредвидлива поже да те крене до небо а и да те тресне добро на земја.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ајде некој што е во тек со среднорочните планови на ТПЛФ нека не информира колку добивка очекуваат оваа година, и за наредните 2-3 години, бидејќи нормални медиуми што се интересираат за ова немаме (освен христијан Стојчевски на алфа во петок =) ) форумов ни е единствено место за нас навлечените на берза :D
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Ајде некој што е во тек со среднорочните планови на ТПЛФ нека не информира колку добивка очекуваат оваа година, и за наредните 2-3 години, бидејќи нормални медиуми што се интересираат за ова немаме (освен христијан Стојчевски на алфа во петок =) ) форумов ни е единствено место за нас навлечените на берза :D
Членот Смрт за зони и пајак воз. се занимаваше со ТПЛФ он може да ни помогне али да не очекуваме убави зборови :P
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Ајде некој што е во тек со среднорочните планови на ТПЛФ нека не информира колку добивка очекуваат оваа година, и за наредните 2-3 години, бидејќи нормални медиуми што се интересираат за ова немаме (освен христијан Стојчевски на алфа во петок =) ) форумов ни е единствено место за нас навлечените на берза :D
Јас неверувам во планови на ниеден менаџмент за профитот. За есапот за топлификација 1. Тоа се само весели планови 2. Дури и 14% дивиденда не е реално. Бидејќи ни една нормална фирма не исплатува 100% од добивка во дивиденда критериум за одржлива дивидена е 30-40% од добивка плус и ќе има априцијација сигурно на цената на ТПЛФ до тогаш и реална и одржлива дивидена е најверојатно 3-4% во тие услови ако се оди по планот.
Инаку ако идеме на весела математика ако сега ТНБ би исплатила дивидена од 100% добивка за 2011та сега таа би била 44% од моментална пазарна цена или 770 денари од акција.Инаку најверојатно и оваа година ќе имаат слична добивка. Дивиденда од ТНБ можеби во 2015та...можеби...според информации некои најверајтно планираат од 2016 да почнат да исплаќаат дивиденда но од добивка од пред 4-5 години значи за 2011 во 2016 итн.
Инаку дадоа некои фирми прогнози за добивка колку ќе им биде само не верувам многу на тоа.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Јас неверувам во планови на ниеден менаџмент за профитот. За есапот за топлификација 1. Тоа се само весели планови 2. Дури и 14% дивиденда не е реално. Бидејќи ни една нормална фирма не исплатува 100% од добивка во дивиденда критериум за одржлива дивидена е 30-40% од добивка плус и ќе има априцијација сигурно на цената на ТПЛФ до тогаш и реална и одржлива дивидена е најверојатно 3-4% во тие услови ако се оди по планот.
Инаку ако идеме на весела математика ако сега ТНБ би исплатила дивидена од 100% добивка за 2011та сега таа би била 44% од моментална пазарна цена или 770 денари од акција.Инаку најверојатно и оваа година ќе имаат слична добивка. Дивиденда од ТНБ можеби во 2015та...можеби...според информации некои најверајтно планираат од 2016 да почнат да исплаќаат дивиденда но од добивка од пред 4-5 години значи за 2011 во 2016 итн.
Инаку дадоа некои фирми прогнози за добивка колку ќе им биде само не верувам многу на тоа.
Во право си, лошо си ме разбрал (али и јас во сто може пократок пост сакав повеќе аспекти да спомнам) Одев со претпоставка ТПЛФ да ја претворат во т.н. дивидендно сидро (како телеком) со фирмите керки братуцетки и сл тие да си работат а тплф да инкасира приходи од рентање на имотот и од слични услужни дејности, (како и од добивките на помалите фирми кааде тплф има делумна сопственост) другата претпоставка беше дека ке имаат минимум 2 000 000 евра профит, со оглед на тоа што други фирми го преземаа бизнсот оваа компанија не би имала потреба да ги инвестира тие пари. По таа логика пресметав, дадов моја претпоставка. Е сега доколку сум во право големите играчи ќе сакаат да купат акции од ТПЛФ и со тоа ќе се качи акцијата, ама ти викам може да постои логика да биде компанија која кќе дели редовни и високу дивиденди околу 200-250 ден нешто слично како комерцијална банка. А за тутнска од сигурни информации знам дека менаџментот на таа банка ги користи сите можни начини да ја помогне централата во љубљана која има огромни проблеми, нешто слично иако во многу помали размери го прави стопанска скопје.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
435
Поени од реакции
537
Форумов почна на пазар да личи. Тргна берзата малку нагоре и секој е загрижен фирмата што ја поседува да не го пропушти бранот и рекламира ли рекламира....
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Членот Смрт за зони и пајак воз. се занимаваше со ТПЛФ он може да ни помогне али да не очекуваме убави зборови :P
Кратко - бегајте од Топлификација
Топлификација го изгради ТЕ - ТО. Се работи за една промашена, мегаломанска инвестиција која во догледно време нема да работи.
За еден час работа,ТЕ - ТО троши 57 илјади метри кубни гас.
Најновата, за 14% пониска цена на гасот кон Гаспром, првото тромесечие 2013 е 496,50 US$, ( Цената на гасот за четвртото тромесечије 2012 беше 579,22 US$, )
Што значи за еден час работа само за гас потребно е да се платат
57 ил. нор. м3 * 496,50 US$ *46,07 ден/US$ = 1 303 804 дена
Со тој гас, за еден час работа ТЕ - ТО, може да произведе 215 000 KWh струја,
Само цената на гасот, во на тој начин произведената струја изнесува:
1 308 804/215 000 = 6,087 денари за еден KWh струја
По оваа цена, никој нема да купи струја, така да ТЕ - ТО и понатаму нема да работи.
Во оваа ситуација на ТЕ - ТО му е потребно само да ги одплатува обврските од кредитите и тоа според “ бизнис планот “ ќе се врши од средства кои ќе се собираат од корисниците на затоплувањето на Топлификација, а можно е да има и некаква емисија на хартии од вредност.
За вредноста на инвестицијата во ТЕ - ТО, нема прецизни податоци. Топлификација тврди дека во ТЕ - ТО се инвестирани 300 милиони евра. Моја проценка е дека вкупната инвестиција е многу помала и изнесува околу 60 милиони евра.
Не е познато, ни од кога, ни по кои услови се земани кредити.
Ако се претпостави дека се земани кредити на рок 10 години отплата и со 6% камата, годишниот ануитет, за отплата на овие 60 милиони, изнесува 8,15 милиони евра годишно
Тие пари треба да се наплатат од корисниците на затоплувањето на Топлификација
Топлификација, во најдобрите времиња имаше нешто повеќе од од 30 илјади корисници од кој сега 10 илјади се исклучени. Но ако средставата од 8, 15 милиони се поделат на сите 30 илјади, секој од нив треба да плати
8 150 000 евра : 30 000 корисници = 272 евра годишно
Топлификација за сега, цврсто ја држи ситуацијата во свои раце, за да обезбеди средства за отплата на кредитите на ТЕ - ТО.
Успеа да до невидени граници ги покачи цените на затоплувањето, успеа да училиштата и државните органи плаќаат двојно повисоки цени, успеа да „победи “ и покрај одлука на Уставниот суд повторно и да неметне исклучените да и плаќаат, успеа лиценците да ги добие Балкан енерџи, односно дирекно ТЕ - ТО да наплатува од корисниците на затоплувањето.
Но прашање е до кога таа ќе „ успева “. Деновиве сме сведоци дека Министерството за образовани ги исклучува училиштата од затоплување на Топлификација и ги преоријентира на гас. Таа пракса, најверојатно ќе продолжи. Сметките за училиштата, факултетите и државните органи се астрономски. Неколку факултети не работеа во јануари за да се спасат од астрономските сметки на Топлификација.
Мој совет за инвеститорите е подалеку од Топлификација. Тука има многу „ матни “ работи, можно е да постои и криминал и прашање на време е кога се ќе „ пукне како балон “
 
Член од
22 јуни 2009
Мислења
89
Поени од реакции
3
RZUslugi, Makosped i RZLV, vi se dobri na ovie niski ceni ako znete i imate pari da gi izigrate, Tie odat puta 5 pati od sega!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom