Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

П

Пепси_

Гостин
koga krevam nesto (bilo sto i kako - so desnata raka) i koga ke go spustam/ostavam kaj podlaktot nesto strasno me bole vnatresno ?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
koga krevam nesto (bilo sto i kako - so desnata raka) i koga ke go spustam/ostavam kaj podlaktot nesto strasno me bole vnatresno ?
многу го маваш со десна :)
се шалам, по се изгледа дека си се повредил, загревај ја раката со коњска маст, и пробај со глукозамин мислам дека ќе помине
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
koga krevam nesto (bilo sto i kako - so desnata raka) i koga ke go spustam/ostavam kaj podlaktot nesto strasno me bole vnatresno ?
Same here тоа ти е тендинитис јас го имам на двете раце, некогаш си имал премногу вежбано јас пример го добив од премногу висење на вратило :D
Она што имам приметено дека помага:

-барај вежба кај која не ја чуствуваш болката и избегнувај ги вежбите кои болат (мене главно ме боли бицепс кога вежбам)
-кога завршуваш со такви вежби врати го тегот каде што стои, остави го но не го пуштај со ракта веднаш туку држи ја така шаката само лабаво 3-4 секудни па потоа ослободи ги прстите
-загреј ги мускулите пред да почнеш со вежбање
-можеш да пробаш со омега3 и глукозамин искрено јас не видов фајде од овие ама различни луѓе различни ефекти имаат
-вежбај вежби за подлакт и сила на фат но максимално еднаш неделно со 4-6серии е доста
 
П

Пепси_

Гостин
Same here тоа ти е тендинитис јас го имам на двете раце, некогаш си имал премногу вежбано јас пример го добив од премногу висење на вратило :D
Она што имам приметено дека помага:

-барај вежба кај која не ја чуствуваш болката и избегнувај ги вежбите кои болат (мене главно ме боли бицепс кога вежбам)
-кога завршуваш со такви вежби врати го тегот каде што стои, остави го но не го пуштај со ракта веднаш туку држи ја така шаката само лабаво 3-4 секудни па потоа ослободи ги прстите
-загреј ги мускулите пред да почнеш со вежбање
-можеш да пробаш со омега3 и глукозамин искрено јас не видов фајде од овие ама различни луѓе различни ефекти имаат
-вежбај вежби за подлакт и сила на фат но максимално еднаш неделно со 4-6серии е доста
А у...не ми е од вратило ова нешто др е.....проблемот е што,и дома кога ќе кренам нешто по тешко,и кога го оставам веднаш ме мава овде,зарем нема некој лек или со одмор да помине ?

се мачкав 2-3 пати со една маст нз како се вика ќе ја видам па ќе пишам,ама не гледам фајде од неа нешто да делува. :facepalm:


иначе за тегот да.....го оставам на местото и не ја отпуштам раката одма,така се намалува болката ама сепак ја осеќам пак :mad::D
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
7
Дечки го постирав ова у еден странски форум па ме мрзи да го преведувам али верувам сите разбирате па кажете ми мислење и предлози:
So I've started going to gym 3 months ago. My main goal was to lose weight and i lost 10 kilograms since then. I've been lifting small weights with one exercise per muscle group this period.Now my goal is to build an attractive muscular body(Not serious bodybuilding just nice body). So, the last two weeks I followed this routine:

The routine contains of two parts: Workout A and Workout B

Workout A:
- Biceps:
Preacher Curl (3 sets 8 reps)
Standing Cable curl (3 sets 8 reps)
- Shoulders:
Side lateral raise (3 sets 8 reps)
Seated dumbbell military press (3 sets 8 reps)
- Back
Lat pulldown (3 sets 8 reps)
Seated Cable rows (3 sets 8 reps)
Cable Shrugs (3 sets 8 reps)

Workout B:
- Chest
Bench press (3 sets 8 reps)
Butterfly machine (3 sets 8 reps)
- Triceps
Triceps pushdowns (3 sets 8 reps)
Seated tricep press (3 sets 8 reps)
- Legs
Lying leg curls (3 sets 8 reps)
Leg extensions (3 sets 8 reps)

So i go to the gym 3 times a week and I workout ABA first week and BAB second week. I had a hernia surgery 2 years ago and i don't feel comfortable doing squats and deadlifts and I try to avoid them. Also i do abs workout every training with crunches, rope crunches, side bends and seated leg tucks all 3 sets 10 reps. I plan on sticking to this routine for 1-2 months before going to a routine with 2 muscle groups a day 3 days a week with 3-4 exercices per muscle group because i feel i am not ready for so many exercices yet. I do 10-15 minutes of cardio every training. I would like to be in good shape in 5-6 months but it's not some deadline i'll continue to workout throughout and after the summer.

So that is my routine. Please tell me what you think about it. I feel comfortable with this but i will make some changes if this is a wrong way to go. Give me all your thoughts and suggestion. Thank you in advance.

(Ако не е за у оваа тема постот слободно преместете го)
 
H

HoT IcE

Гостин
Same here тоа ти е тендинитис јас го имам на двете раце, некогаш си имал премногу вежбано јас пример го добив од премногу висење на вратило :D
Она што имам приметено дека помага:

-барај вежба кај која не ја чуствуваш болката и избегнувај ги вежбите кои болат (мене главно ме боли бицепс кога вежбам)
-кога завршуваш со такви вежби врати го тегот каде што стои, остави го но не го пуштај со ракта веднаш туку држи ја така шаката само лабаво 3-4 секудни па потоа ослободи ги прстите
-загреј ги мускулите пред да почнеш со вежбање
-можеш да пробаш со омега3 и глукозамин искрено јас не видов фајде од овие ама различни луѓе различни ефекти имаат
-вежбај вежби за подлакт и сила на фат но максимално еднаш неделно со 4-6серии е доста
Јас пак ја имам повредено десната рака во тепачка т.е ми ја извртеа, но не ми е скршена но во моментот кога ја поебав не бев на доктор бидејќи болката се трпеше, ама ми зарасна криво сега, и имам некој си рскавец, така ми кажа докторот, ради кој неможам да ја исправам раката, и кога вежбам превише, или висам на вратило истава болка што те мачи тебе и Пепси ми се јавува во поголема доза на болка. Заебано е малце, али ќе треба помалце форсирање на вратило и бицепс, друго чаре нема.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Same here тоа ти е тендинитис јас го имам на двете раце, некогаш си имал премногу вежбано јас пример го добив од премногу висење на вратило :D
Она што имам приметено дека помага:

-барај вежба кај која не ја чуствуваш болката и избегнувај ги вежбите кои болат (мене главно ме боли бицепс кога вежбам)
-кога завршуваш со такви вежби врати го тегот каде што стои, остави го но не го пуштај со ракта веднаш туку држи ја така шаката само лабаво 3-4 секудни па потоа ослободи ги прстите
-загреј ги мускулите пред да почнеш со вежбање
-можеш да пробаш со омега3 и глукозамин искрено јас не видов фајде од овие ама различни луѓе различни ефекти имаат
-вежбај вежби за подлакт и сила на фат но максимално еднаш неделно со 4-6серии е доста
страшно боли на скулкрашер за трицепс. малце ми се опорави ама сеа почнав да мавам тежини поголеми и одма и мене ми се јави болката. само дека дураболин може да помогне мислам :D
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Куп на Македонија во Бодибилдинг 2013 20 Април, Штип.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Ме интересира кој вежби да ги правам за долна града ( да го зајачам долниот дел на градите ) дома. Мислам кој склекови, и ако има некој други вежби. Исто така сакам да прашам за P90, и Insanity програмите. Слушнав дека се топел вишокот, и се добивале мускули, и дали би било во ред да ги правам, затоа што имам 16 години, и сеуште сум во раст. Или тоа нема врска?
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Ме интересира кој вежби да ги правам за долна града ( да го зајачам долниот дел на градите ) дома. Мислам кој склекови, и ако има некој други вежби. Исто така сакам да прашам за P90, и Insanity програмите. Слушнав дека се топел вишокот, и се добивале мускули, и дали би било во ред да ги правам, затоа што имам 16 години, и сеуште сум во раст. Или тоа нема врска?
Другар јас сум 17 години и вежбам Инсанити и можам да ти кажам дека има одлични резултати а 20ден е и пред тоа 6месеци во теретана.Секако средена исхрана и од додаток во исхраната си купив Ц-витамин Б-комплекс Омега -3 Цинк и Магнезиум сето тоа месечно ќе те кошта некаде 300/400денари. (Доколку имаш пари купи Whey Protein 100%) 1500 па нагоре е месечно зависи од многу фактори.
За долен дел од градите стави ги нозете на кревет и на земја спушти ги рацете и полека спуштајсе надоле а брзо кревај се нагоре да осетиш како работе мускулот.
Не слушај никој други немало напредок или вежбаш 1/2недели и од некои луѓе слушаш џабе брат вежбаш ништо не бива или како не е добро програмата хаха..Многу ќе сакат да ти урнаат ама не се давај тоа е од мене Поздрав :D
има една изрека Подобро е мал напредок одколку никаков напредок
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
За долен дел од градите стави ги нозете на кревет и на земја спушти ги рацете и полека спуштајсе надоле а брзо кревај се нагоре да осетиш како работе мускулот.
Ако ги дигнеш нозете повеќе ќе удира на горен дел од гради отколку на долен односно што повеќе ги дигаш нозете се погоре удира
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Ако ги дигнеш нозете повеќе ќе удира на горен дел од гради отколку на долен односно што повеќе ги дигаш нозете се погоре удира
Фала на исправката доле нозете а рацете на кревет нека проба повеќе варијации нема стрикно едни склекови за долен дел
 

Kajgana Shop

На врв Bottom