Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Ми треба мала помош.Дали некој знае каде можам да најдам ваква метална сјајна рамка (ногарки) за масичка како на сликата.
Ова е пониклована цевка 40x20 mm и тешко дека ќе најдеш вакви ногарки.
Ако си расположен најдобро е да купиш цевка на таа димензија и некој бравар да ти ја направи конструкцијата.
Потоа можеш да ја пониклуваш конструкцијата, ама очекувај дека ќе те чини малку посолено тоа.
 
Член од
25 февруари 2012
Мислења
18
Поени од реакции
2
Ова е пониклована цевка 40x20 mm и тешко дека ќе најдеш вакви ногарки.
Ако си расположен најдобро е да купиш цевка на таа димензија и некој бравар да ти ја направи конструкцијата.
Потоа можеш да ја пониклуваш конструкцијата, ама очекувај дека ќе те чини малку посолено тоа.
Да да на тоа мислев..не знаев како да објаснам...да не знаеш цена од прилика.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Да да на тоа мислев..не знаев како да објаснам...да не знаеш цена од прилика.
Цевката и конструкцијата не би требало да те чини многу.
Максимум 1000 ден. за да се направи комплет, проблемот е во пониклувањето.
Мене за две мали парчиња кои беа по 20 цм должни ме порезија 500 ден. За вакво нешто испод 1500 ден. мислам никој не би го чепнал да го пониклова.
Минимум 2500 ден. вака од ракав, но најдобро би било да си прашаш.
Не знам дали има некоја слична пониклована цевка во продавниците за корнези и да направиш некоја конструкција од такво нешто, но внатре да му ставиш некој флак за да има носивост од причина што е маса и треба да е стабилна.
Со дебелоsидна цевка 40x 20 не би требало да имаш никаков проблем од тој аспект, само ќе ти крене многу на цена поникловањето.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
Ајде да ве видам со идеи за следново да се уреди стан од 32 м2 а тој да има 24 соби ???

 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Ми треба мала помош.Дали некој знае каде можам да најдам ваква метална сјајна рамка (ногарки) за масичка како на сликата.
Па, прво на овие ми текнуе:

http://www.clubeconomy.com.mk/detali.aspx?id=213

Идеш таму со сличево, со димензија која шо ти треба; они ти прават цена, ти викаш ДА или НЕ.

И то.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
супер идеја(за детска соба)

 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Побарајте по интернет, јас нон-стоп симнувам списанија од типот:
Black & Decker: The Complete Guide to Decks-P2P

за кујни, дворови, спални, базени, купатила, летниковци, кровови, ормарици, шифоњери, регали и сл... Ги има безброј, можат да ти дадат одлични идеи.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Да си ја кажам маката...

Имам проблем со влага, и тоа доста голем.
Се работи за плоча, рамен кров. Значи ми треба хидроизолација за рамни кровови.

Под плочата си имам соби, и прокиснува. На дождов сеа, си капе - нема гајле :/

Барав на гугл периодов, знам за влага е хидромал-флекс.

Покрај ова, ми прокиснува и преку ѕидот (не само преку таванот). Треба да се направи дренажа. Е сега, ќе треба да се копа канал до темел (околу 2 метра надоле) за да ставам терамембрана и најлон или што и да се става за вакво нешто.

Ми требаат совети од ваша страна пред се за хидроизолација на рамен кров, освен хидромал флекс, ако има уопште такво нешто, исто така ми треба мајстор (на место мајстор) кој ќе се нафати да го сработи и ќе гарантира дека нема да ми прокапе.

Краен случај ми е да правам кровна конструкција и да и ставам пластифициран лим, или нешто такво. И поскапа опција ќе ми искочи ова.

Совети?
a
Druze ako ne si go sredil uste krovot ti preporacuvam da go premackas so BIMEZOL toa ti e izolacija za bazeni so koja ako dobro se nanese nema sansi da ti prokisnuva i da ti se pojavuva vlaga . Se prodava vo kanti od 25 kg od Makedonsko proizvotstvo , BIM Sveti Nikole . Posto jas rabotam so Vodovodni instalacii koga povrzuvame Bazeni koi se blisku do kukja ili slicno se macka so ova za de ne propusta licno imam gledano kako se pravi mnogu e efikasno .

Inace ako vi trebaat nekoi soveti okolu Vodovod znaci se okolu vodovod ;) Kupatila , Vodovodni instalacii Hidranti Renoviranja kupaila Celosna instalacija vo novi kukji Hidrofori Bazeni , Filtri za voda i slicno slobodno prasajte za sovet ne se naplakja :D
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
што мислите која е подобра фирма montenegro или jugoexport за мебел и кујни? планирам да ги посетам двете нареднава недела па ме интересира како стојат со цена и кој дава подобри попусти доколку купиш 2-3 работи наеднаш.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Мене ме интересира,оваа екипа што работи на уредување на станиви,Ајде дома...само за снимање и реклама работи,или и без камери работат.
Некое искуство ако може....
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
102
Поени од реакции
28
што мислите која е подобра фирма montenegro или jugoexport за мебел и кујни? планирам да ги посетам двете нареднава недела па ме интересира како стојат со цена и кој дава подобри попусти доколку купиш 2-3 работи наеднаш.
Мене ме интересира,оваа екипа што работи на уредување на станиви,Ајде дома...само за снимање и реклама работи,или и без камери работат.
Некое искуство ако може....
BUMP
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
За ајде дома лично јас не би ги викал, би си симнал списанија од типот: AustraliasBestHouses,
Houses Designed For Families-P2P и многу други, и работи си сам или викај мајстори па нека ти направат како сакаш. А не на друг да му плаќаш и за идеи и за работа.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
За ајде дома лично јас не би ги викал, би си симнал списанија од типот: AustraliasBestHouses,
Houses Designed For Families-P2P и многу други, и работи си сам или викај мајстори па нека ти направат како сакаш. А не на друг да му плаќаш и за идеи и за работа.
Зошто не би ги викнал? Имаш некое искуство или... ?
Колку што читам на нивната страна изгледа примамливо, а исто така уште попримамливо изгледаат нивните финални производи во емисиите. Е сега единствена мистерија се парите. Дали е сварно така "ефтино" како што кажуваат во смисла, добиваш попусти од производителите, нивните продукти се квалитетни итн итн.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Немам искуство, него поентата ми беше: ајде што ќе сработат ќе сработат, ама кој знае колку % од парите што ќе ги дадеш, ги даваш да ти продава некој идеи кога истите можеш да ги најдеш во безброј списанија за внатрешно уредување како горниот линк што го дадов. Тоа сакав да кажам.;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom