Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Најадекватна ми изгледа темава, па тука ќе пишам. Ме интересира, ако може некој што се разбира да сподели, кое дрво е најквалитетно за паркет (ако е возможно така да се генерализира), се мислиме меѓу даб, јасен и бамбус.. И дали има некој искуство со Tarkett како алтернатива на класичниот паркет?
Бамбус дефинитивно најдобар. Само парктетот нее толку битен колку што е битен мајсторот што ке го реди мора да биди наместен под конец, подлогата да ја израмни доколку не е рамна, во спротивно ке се крени.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
A што па толку кај ламинат има да се бира,освен боја и дебелина,нема некоја филозофија по мене :P
Хах.... дојди кај мене да видеш која е филозофијата.....

Имам Ламинат од пред едно 10 години земан од Струга. Значи Ламинатот ги има поминато сите екстремни услови.... од вода па до винот, од штикли па до дрва!
Имав парчиња останато ги ставав под казанот за варење ракија.... замисли да го замијам тоа парче и можам комотно да го ставам како замена.... ни 5% не оштетено.


Е сега имам Ламинат од Кнауф ставен пред 3 години..... разликата е огромна, на секоја промена на температура, ламинатот се подига, врз него никако гребење затоа што се оштетува одма.


Ете тоа е одприлика филозофијата во него..... бојата не е воопшто битна!
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
enis pppp 006.jpg enis pppp 017.jpg enis pppp 022.jpg enis pppp 077.jpg enis pppp 081.jpg CIMG0142.JPG CIMG0145.JPG CIMG0145.JPG enis pppp 006.jpg enis pppp 017.jpg enis pppp 022.jpg enis pppp 077.jpg enis pppp 081.jpg CIMG0142.JPG CIMG0145.JPG eve gips kartonski i molerski izvedbi na enterieri koi gi imam napraveno neodamna vo kicevo mozebi na nekogo ke mu se dopadne nesto pa ke si napravi slicno i doma poz :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
^
Бљак, не мислам на изведбата туку на вкусот на газдите, и изборот на бои. Значи овдешниве муслимани мора да ја имаат зелената боја за основа, па после на неа се шлакаат, плус вложил не знам колку пари за рафаело и изведба на спирален носач, и ја оставил штуцната од оџакот да ја сече каскадата, како да не може да се ископа уште два центи надолу. За штекерите и дозните по ЈУС стандард ич не ми се праи муабет. Трето е пиштол врата, не знам зошто не го турнал зидот до долу за да излезе убава балконска врата и да добие повеќе светлина и убава линија.
За грчките бели столбови во комбинација со жолтиот свод на зелена основа не ми се праи муабет. :rolleyes:
Според мене катастрофа од проект типична за македонско печалбарско муслиманско семејство.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И на мене не ми се допаѓа ова. За вкусот на газдите на ова што е направено. :confused: Добро сега, секој си има свој вкус, но мојот го кажав..не ми се допаѓа.
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
a ako kazam deka deka toa so zelenata boja e napraveno kaj hristijani? sto ke kazete na toa? sepak jas kako majstor mozam da sugeriram sto cini a sto ne a ostanatoto e na musterijata sepak toj e onoj sto finansira za svojata kukja sto bi rekle srbite:vezi konja gde ti kaze gazda makar ga i vuk pojeo. p.s toa ne e rafaelo tuku e isarano so vnatresna zidna boja bidejki ne mu se isplakjase na gazdata da zeme marmorin od 5 kg samo za od prilika 1m2 pa posle da mu ostane a mnogu e skapo poz
--- надополнето: 22 декември 2011 во 23:09 ---
NVE00002.png a sto ke kazete na ova? napraveno licno po moja ideja.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
a ako kazam deka deka toa so zelenata boja e napraveno kaj hristijani? sto ke kazete na toa? sepak jas kako majstor mozam da sugeriram sto cini a sto ne a ostanatoto e na musterijata sepak toj e onoj sto finansira za svojata kukja sto bi rekle srbite:vezi konja gde ti kaze gazda makar ga i vuk pojeo. p.s toa ne e rafaelo tuku e isarano so vnatresna zidna boja bidejki ne mu se isplakjase na gazdata da zeme marmorin od 5 kg samo za od prilika 1m2 pa posle da mu ostane a mnogu e skapo poz
--- надополнето: 22 декември 2011 во 23:09 ---
Прегледај го приврзокот 38276 a sto ke kazete na ova? napraveno licno po moja ideja.
Е ова на сликичкава е нешто поубаво. Кажи ми само што сијалички имаш ставено? Јас имам во мојот нов стан имам ставено сијалички такви (не како тие во средината туку тие околу) како халогенки се слични и се со диодички. Мислам дека повеќе држат од обичните. Кажи ми што мислиш за нив?
Ваљда убаво објаснив. :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
a ako kazam deka deka toa so zelenata boja e napraveno kaj hristijani? sto ke kazete na toa? sepak jas kako majstor mozam da sugeriram sto cini a sto ne a ostanatoto e na musterijata sepak toj e onoj sto finansira za svojata kukja sto bi rekle srbite:vezi konja gde ti kaze gazda makar ga i vuk pojeo. p.s toa ne e rafaelo tuku e isarano so vnatresna zidna boja bidejki ne mu se isplakjase na gazdata da zeme marmorin od 5 kg samo za od prilika 1m2 pa posle da mu ostane a mnogu e skapo poz
--- надополнето: 22 декември 2011 во 23:09 ---
Прегледај го приврзокот 38276 a sto ke kazete na ova? napraveno licno po moja ideja.
Да ме убиеш не верувам дека ова е направено од некој кој не е муслиман, не од причина што немуслиманите се подобар вкус туку што ретко кој друг употребува зелена боја за основа. Навистина е тоа небитно, го имам видено во повеќе муслимански домови затоа и искоментирав.
Никој бе другар не ти замерува за изведбата, ти рекле така си завршил работа.

Еве неколку мали работи околу изведбата конкретно да не биде џабе постов.

Слика број 3- Зошто е оставена луфта помеѓу стубовите и полукружниот свод?
Слика број 5 и 13- Халогенките кој би требало да прават светлосен сноб не се наместени на исто растојание па така цела таа идеја губи од смисла, немало никаква потреба од уште една халогенка во центарот.
Слика број 15. Толку не можело да се ископа уште неколку сантиметри подолу за оџакот и да биде права каскадата плус ако онде навистина се употребува камин тогаш не би требало воопшто да има нешто онакво.

Последната слика или твојата изведба 15 ламбички по 35 вати минимум (сигурно се со трафо) плус една лустер кој се надевам дека е лед тоа е некаде 600 вати на час просек потрошувачка, а ваму струјата од 1 Јануари поскапува. Мене не ми изгледа воопшто функционално, посебно ако не се изведени независно да светат халогенките со лустерот. Да бидам искрен ниту естетски не ме импресионира нешто посебно од причина што е гломазен.
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
Да ме убиеш не верувам дека ова е направено од некој кој не е муслиман, не од причина што немуслиманите се подобар вкус туку што ретко кој друг употребува зелена боја за основа. Навистина е тоа небитно, го имам видено во повеќе муслимански домови затоа и искоментирав.
Никој бе другар не ти замерува за изведбата, ти рекле така си завршил работа.

Еве неколку мали работи околу изведбата конкретно да не биде џабе постов.

Слика број 3- Зошто е оставена луфта помеѓу стубовите и полукружниот свод?
Слика број 5 и 13- Халогенките кој би требало да прават светлосен сноб не се наместени на исто растојание па така цела таа идеја губи од смисла, немало никаква потреба од уште една халогенка во центарот.
Слика број 15. Толку не можело да се ископа уште неколку сантиметри подолу за оџакот и да биде права каскадата плус ако онде навистина се употребува камин тогаш не би требало воопшто да има нешто онакво.

Последната слика или твојата изведба 15 ламбички по 35 вати минимум (сигурно се со трафо) плус една лустер кој се надевам дека е лед тоа е некаде 600 вати на час просек потрошувачка, а ваму струјата од 1 Јануари поскапува. Мене не ми изгледа воопшто функционално, посебно ако не се изведени независно да светат халогенките со лустерот. Да бидам искрен ниту естетски не ме импресионира нешто посебно од причина што е гломазен.
na mojata izvedba ako vide dobro se raboti za spusten plafon na dve nivoa taka da silajicite na prvoto nivo i tie na vtoroto nivo imaat posebni prekinuvaci znaci ne svetat site isto vremeno imas izbor da pustas koi sakas osven toa vo dlabnatinite ima japonski malter koj uste poveke se istaknuva od svetloto koe go davaat sijalicite a povrsinata na koja e napraven plafonot e samo 16 m2 mozebi na slikata izgleda mnogu golemo za potrosuvackata na struja e druze bas toa e pecalbarsko muslimansko semejstvo koe moze da si dozvoli da plati za da si napravi kejf znaes i kejfot se plakja a bi rekol deka se postaveni povekje od esteski pricini zamisli spusten plafon bez sijalici? posle toa zavisi i od formata sto ja pravis a bogami ovoj plafon ne odi bez sijalici i skrieno svetlo stranicno bidejki koga vleguvas vo sobata imas cuvstvo deka si na nebo a toa bese celta na izvedbata poz
--- надополнето: 23 декември 2011 во 11:23 ---
Е ова на сликичкава е нешто поубаво. Кажи ми само што сијалички имаш ставено? Јас имам во мојот нов стан имам ставено сијалички такви (не како тие во средината туку тие околу) како халогенки се слични и се со диодички. Мислам дека повеќе држат од обичните. Кажи ми што мислиш за нив?
Ваљда убаво објаснив. :D
sijalickite gi imaa doneseno od avstrija i neznam bas kakvi bea ova go imam praveno pred edno 6-7 meseci jas srabotiv i zaminav na drugo mesto bev prenatrupan so rabota ne bev tuka ni elektricarot koga gi montiral inace dobiv snimka od gazdata i slikata ja postirav kako snapshot preku nero istiot plafon bese pricina da bidam rabotno angaziran vo avstrija vo firma kaj pecalbar od makedonija kade rabotev 3 meseci poz
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Да си ја кажам маката...

Имам проблем со влага, и тоа доста голем.
Се работи за плоча, рамен кров. Значи ми треба хидроизолација за рамни кровови.

Под плочата си имам соби, и прокиснува. На дождов сеа, си капе - нема гајле :/

Барав на гугл периодов, знам за влага е хидромал-флекс.

Покрај ова, ми прокиснува и преку ѕидот (не само преку таванот). Треба да се направи дренажа. Е сега, ќе треба да се копа канал до темел (околу 2 метра надоле) за да ставам терамембрана и најлон или што и да се става за вакво нешто.

Ми требаат совети од ваша страна пред се за хидроизолација на рамен кров, освен хидромал флекс, ако има уопште такво нешто, исто така ми треба мајстор (на место мајстор) кој ќе се нафати да го сработи и ќе гарантира дека нема да ми прокапе.

Краен случај ми е да правам кровна конструкција и да и ставам пластифициран лим, или нешто такво. И поскапа опција ќе ми искочи ова.

Совети?
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
249
Поени од реакции
166
Да си ја кажам маката...

Имам проблем со влага, и тоа доста голем.
Се работи за плоча, рамен кров. Значи ми треба хидроизолација за рамни кровови.

Под плочата си имам соби, и прокиснува. На дождов сеа, си капе - нема гајле :/

Барав на гугл периодов, знам за влага е хидромал-флекс.

Покрај ова, ми прокиснува и преку ѕидот (не само преку таванот). Треба да се направи дренажа. Е сега, ќе треба да се копа канал до темел (околу 2 метра надоле) за да ставам терамембрана и најлон или што и да се става за вакво нешто.

Ми требаат совети од ваша страна пред се за хидроизолација на рамен кров, освен хидромал флекс, ако има уопште такво нешто, исто така ми треба мајстор (на место мајстор) кој ќе се нафати да го сработи и ќе гарантира дека нема да ми прокапе.

Краен случај ми е да правам кровна конструкција и да и ставам пластифициран лим, или нешто такво. И поскапа опција ќе ми искочи ова.

Совети?
знам да ти кажам дека влагате е мнпги лоша работа а како да ти помогнам не знам,најверојатно дренажата е добра опција мене тоа ми помогна имав влага од патос па 1 метар на зидот и пајџаше малтарот на секое смрдеше корнеше па напрајфме дренажа грубо измалтарив и на него кнауф кладов еве 5-6 години мака си немам ни мириса ни кнауф има прокиснато то е од мене
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.648
Поени од реакции
690
Мајстор за хидроизолација на рамен кров најдов, се пазарев за 90ден/м2 да сработи, со негов материјал, некој грчки хидромал-флекс.

Е сега ми требаат 1-2ца физикалци што ќе се нафатат да копаат “канал“ на длабочина од околу 2метри, а должина 10ина метри. Треба да копам до темел за да ставам тер-папир, тера мембрана или нешто со слична намена.

Ако имате на место физикалци, кажувајте т.е. праќајте броеви :)
Како иде дневница за копање? Јасно е дека се пазариш, ама да знам како би можел да поминам :)

Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom